Boyner’in SAP S4/HANA Sistemleri Bulutistan ve Rasyona İş Birliğine Emanet
Boyner’in SAP S4/HANA Sistemleri Bulutistan ve Rasyona İş Birliğine Emanet

Boyner’in SAP S4/HANA Sistemleri Bulutistan & Rasyona İş Birliğine Emanet

Perakende Devi Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. SAP S4/HANA sistemlerini Rasyona & Bulutistan iş birliğine emanet ederek, stabil performansı ve kesintisiz çalışmayı garanti altına aldı!


Operasyonel verimliliği artırmak, maliyet avantajı sağlamak ve yüksek SLA oranlarında çalışmak isteyen pek çok şirket bulut tabanlı çözümlere yöneliyor.

Perakendenin önde gelen isimlerinden Boyner Büyük Mağazacılık bu konudaki hazırlıklarını tamamladığını duyurdu.

Pandeminin etkisiyle hız kazanan dijital dönüşümün, bulut teknolojileri kullanımını artırdığı aşikar. World Economic Forum’un paylaştığı verilere göre, işletmelerin %90’ından fazlası bulut teknolojilerinden yararlanıyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türk şirketlerinin de bu alanda atılımları sürerken, son olarak önemli bir adım, Türkiye’nin 37 ilindeki 101 mağazası ve 4 bin 800 çalışanıyla hizmet veren perakende devi Boyner’den geldi.

Boyner, BT sektörünün önemli oyuncuları Bulutistan ve Rasyona ile yaptığı iş birliği kapsamında mevcut SAP S4/HANA altyapısını, Rasyona’nın yüksek yetkinliği ile Bulutistan altyapısına taşıdı. Projede Bulutistan IaaS katmanından yüksek SLA ile hizmet verirken, sistemlerin yönetimi Rasyona tarafından sağlanacak.

Kaynak Kullanımında %20 Tasarruf Edildi

Bulutistan’ın ISP Bağımsız ve full yedekli Datacenter altyapısında sunulan IBM Power mimarisi ile, Boyner SAP sistemlerinin kaynak kullanımında verimlilik sağlanarak %20 azalma, yüksek performans seviyesine çıkartıldı.

Sistem mimarisinde yapılan güncelleme kapsamında kullanılan kaynağın azalması ve TL ödeme koşullarıyla, maliyet avantajı sağlandı. Sözleşme geçiş süreçlerinde birlikte çalışıldı ve ihtiyaç duyulan her alanda destek sağlandı.

Boyner’den edinilen bilgiye göre, herhangi bir sorun anında verilerinin yedekten yüklenerek altyapının yeniden çalışılır hale getirilme süresi, %80 kısaltılarak 12 saatten 2 saate düşürüldü. 

ProProje kapsamında DR (Disaster Recovery) hizmetine yönelik HA (High Availability) ve DR (Disaster Recovery) testlerinin tamamlanarak felaket senaryoları belirlendi.

Boyner, buluta geçiş öncesi 1 haftalık zaman diliminde 3.192 saatte 24 milyon işlem yaparken, geçiş sonrası %56 performans artışı ile bu süre 1.404 saate düştü.

Felekat Kurtarma Testleri Sonrası Sistemleri Yeniden Oluşturma Süreleri 24 Saatten 12 Saate Düşürüldü 

Bulutistan’ın felaket kurtarma hizmeti, Boyner’e kullanıcı hatası, sistem çökmesi gibi durumlarda dahil, sistemlerin kısa sürede yeniden çalışır hale getirme imkanı sunacak. 

Konuya ilişkin açıklama yapan Boyner BT Sistemleri ve Operasyon Müdürü Mehmet Kenan: “Boyner olarak sistemlerimizin yönetimini Rasyona’ya, bulut altyapısını ise Bulutistan’a emanet ettik. Sundukları iş ortaklığı vizyonuyla daha önce iki farklı SLA ile yönetilen SAP ortamımızın artık tek sözleşme çatısı altında olması, ekiplerin kendi içlerindeki uyumu bize geçişte ve günlük operasyon süreçlerinde büyük kolaylık ve hız sağladı. 

Çevik proje yönetimi ile 7 aylıkÇevik proje yönetimi ile 7 aylık hazırlığın ardından, verimli proje sürecinde 3 farklı ekiple 7 kez buluta geçiş provası yaptık ve minimum kesintiyle %100 başarı elde ettik. Tüm sistemlerin geçişi sadece 8 saat sürdü.

Yüksek verimlilik ve felaket kurtarma testleriyle geçiş prosedürleri oluşturduk ve felaket senaryoları kurduk. Yedekleme sürelerini 12-20 saatten 2 saate indirdik. Olası iş kesinti sürelerin de sistemlerin en geç 2 saat içinde geri döndürülebilecek yapıyı kurguladık. Henüz kısa bir süre olmasına rağmen gözle görülür bir performans artışı yaşadık.

Şirketler için stratejik değeri olan bu tarz projelerde, doğru iş ortaklarını seçebilmek en önemli adım.  Müşterilerine sunduğu memnuniyet ile SAP HANA Cloud pazarında öncüsü olduğunu bildiğimiz Bulutistan’ın, 7×24 hizmet veren teknik ekibi ile uzun yıllardır birlikte çalıştığımız değerli tedarikçimiz Rasyona’nın birlikte özenli çalışması ve tüm emekleri için çok teşekkür ederiz.”

Boyner BT Genel Müdür Yardımcısı, Arif Kula: İlk Günden Sağladığımız Maliyet Avantajını Orta ve Uzun Vadede Artırmayı Hedefliyoruz

Türkiye perakende sektörünün en büyük SAP S4/HANA  Retail altyapısına sahip olduklarını belirtilen Boyner BT Genel Müdür Yardımcısı Arif Kula “Bu büyüklükte bir kapasitenin bir gece de sorunsuz geçişinin sağlanması gerçek bir başarıdır. Rasyona’nın yetkinliği ve Bulutistan’ın en son teknolojilerle kurgulanmış bulut altyapısıyla bayram yoğunluğunda dahi yüksek performansla kesintisiz hizmet aldık. İş birimlerimiz yaptığımız geçişi, performans artışına dair memnuniyetlerini dile getirdiklerinde öğrendiler. İlk günden kurduğumuz samimiyet, geçiş sürecinde hissettiğimiz güven, aldığımız hizmetin memnuniyetiyle yeni dönem projelerimizi de Bulutistan’da hayata geçiyoruz.’’