Google Cloud, Healthcare Data Engine’i Tanıttı


Google Cloud, tıbbi kayıtlar, klinik deneyler ve araştırma verileri de dahil olmak üzere birden çok kaynaktan gelen verileri uyumlu hale getiren sağlık ve yaşam bilimleri kuruluşlarına yönelik uçtan uca bir çözüm olan Healthcare Data Engine‘in özel önizlemesini duyurdu.

Mevcut Google Cloud Healthcare API’nin temel işlevlerini temel alan Healthcare Data Engine, Fast Healthcare Interoperability Resources standardına dayalı bilgiler sağlamak üzere tasarlandı (FHIR, birlikte çalışabilirlik için tasarlanmış bir elektronik kayıt formatıdır).

Gerçek Zamanlı Karar Vermeyi İyileştirmek İçin Gelişmiş Analitik ve Yapay Zeka

Bir hasta bir doktora veya bir uzmana her gittiğinde, röntgenler ve test sonuçları gibi bir tıbbi kayıt bilgisi oluşturulur ve bunların tümü farklı sistemlere konulabilir. Bu sistemler birbirleriyle etkili bir şekilde konuşamıyorsa, bu kayıtlar teşhis için kullanılamaz veya doktorların bunları giriş noktasında sistemler arasında kopyalaması gerekebilir.

Google Cloud temsilcileri, bu verilere erişimle, sağlık kuruluşlarının gerçek zamanlı karar vermeyi iyileştirmek için güvenli, ölçeklenebilir bir bulut ortamında gelişmiş analitik ve yapay zekadan yararlanabileceğini söyledi.

Healthcare Data Engine ayrıca, genel nüfus sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olmak için son derece büyük hasta verisi veri kümelerini işlemek için BigQuery analizinin ve yapay zekanın gücünü de kullanacak. Örneğin, Google Cloud, sağlık kuruluşlarının takip için hastalara öncelik vermek üzere tahmine dayalı modeller oluşturmak için kullanılabilecek kendi veri kümeleriyle birleştirebilecekleri, BigQuery üzerinde birkaç büyük nüfus sağlığı verisi veri kümesini ücretsiz olarak sağlayacak.

Doğru Zamanda Doğru Bilgiye Erişim

Konu ile ilgili Google Cloud ürün yönetimi direktörü Joe Corkery M.D., “Pandemiden dolayı çok iyi bildiğimiz gibi, doğru zamanda doğru bilgiye erişim hayat kurtarmak için kritik öneme sahip” dedi.

​​The Harris Poll tarafından Google Cloud adına yürütülen son araştırmalara göre, yaklaşık 10 doktordan 9’u (yüzde 87), verilerin birlikte çalışabilirliğinin şu anda sağlık hizmetlerinde bir öncelik olması gerektiğine inandığını ortaya koydu.

Ek olarak, doktorların %95’i, daha eksiksiz hasta sağlık kayıtlarına erişimin, hastaları daha hızlı ve doğru bir şekilde teşhis etmelerini sağladığını söyledi. Ayrıca, çoğu doktorun, klinik inceleme ve dokümantasyon için harcanan zamanı yalnızca %5 oranında azaltabildikleri takdirde daha fazla hasta merkezli bakım sağlayabilecekleri konusunda hemfikir olduğunu buldu.