IBM, Hibrit Veri Şirketi Bluetab Solutions’ı Satın Aldı


IBM, yeni hibrit bulut ve yapay zeka stratejisini geliştirmeye devam ederken İspanyol hibrit bulut danışmanlık firması Bluetab Solutions’ı satın alacağını duyurdu. Anlaşmanın finansal detayları açıklanmadı, ancak 2021’in 4. çeyreğine kadar tamamlanması hedefleniyor. Bu haberle birlikte, kurumsal bir yazılım hizmet şirketi olan Bluetab’ın, IBM’in hibrit bulut ve yapay zeka stratejisinin önemli bir parçası haline gelmesi bekleniyor.

Merkezi Madrid’de bulunan ve 2005 yılında kurulan Bluetab; İspanya, Meksika, Peru ve Kolombiya’da bankacılık, telekomünikasyon ve enerji ve kamu hizmetleri sektörlerinde marka ortaklıklarına sahiptir. Genel bulut sağlayıcıları ve Red Hat OpenShift gibi teknolojilerin bir kombinasyonunu kullanarak şirket içi sistemlerini hibrit çoklu bulut veri platformlarına geçirerek kuruluşlarla birlikte çalışır.

Satın alma ile ilgili olarak IBM’in Hizmetlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Foster, “Bluetab’ı satın almamız, buluta geçişi hızlandıracak ve müşterilerimizin görev açısından kritik verilerinden daha da fazla değer elde etmelerine yardımcı olacak.” dedi.

Bluetab’ın kurucu ortağı José Luis López ise, “Müşterilerimiz için veri zorluklarını çözmenin anahtarı, kurabildiğimiz olağanüstü yetenekli ve deneyimli ekibin yanı sıra geliştirdiğimiz katma değerli hızlandırıcılar oldu. IBM’in, ekibimizi büyütmeye devam etmek, hızlandırıcılarımızı geliştirmek ve daha fazla müşterinin verilerinden yararlanarak liderlik pozisyonlarına ulaşmasına yardımcı olmak için bize sunduğu fırsattan daha fazla heyecan duyamazdık.” dedi.

IBM Kıdemli Başkan Yardımcısı Mark Foster, Bluetab’ın 700’den fazla veri uzmanının, bankacılık, telekom, enerji ve kamu hizmetleri sektörlerindeki ilişkilerden yararlanacakları IBM’in Küresel İş Hizmetleri (GBS) birimine katılacaklarını ifade etti. Bu, IBM’in bazı analistlerin 1 trilyon dolarlık değeri temsil ettiğini söylediği hibrit bulut pazarı fırsatından yararlanmaya yönelik daha geniş çabasının bir parçasıdır.