Rapor: Kubernetes Kullanan Geliştiricilerin Sayısı 12 Ayda Yüzde 67 Arttı

Rapor: Kubernetes Kullanan Geliştiricilerin Sayısı 12 Ayda Yüzde 67 Arttı


“State of Cloud Native Development” raporu, Kubernetes kullanan geliştiricilerin sayısının 12 ayda %67 arttığını ortaya koydu.

Cloud Native Computing Foundation (CNCF) tarafından yaptırılan bir rapora göre, Kubernetes konteyner düzenleme sistemi geliştiriciler arasında ivme kazandı, ancak sunucusuz mimarinin benimsenmesi azaldı.

Araştırma firması SlashData tarafından 2020’nin sonlarında ve 2021’in başlarında 155 ülkeden 19.000’den fazla geliştiricinin katıldığı bir ankete dayanan ve 20 Aralık’ta yayınlanan “The State of Cloud Native Development” anketine göre, 2020 yılının ilk çeyreğinde Kubernetes geliştirici sayısı 3,9 milyonken, bu rakam 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 67 arttı ve 5,6 milyon geliştirici Kubernetes kullanmaya başladı. Edge geliştiricileri arasında Kubernetes kullanımı 11 puan artarak yüzde 63’e yükseldi. Edge teknolojisi, incelenen tüm sektörler arasında Kubernetes için en yüksek benimseme oranına sahip sektör olarak gösterildi.

Ankete göre, sunucusuz mimariye dahil olan geliştiricilerin oranı yüzde 27’den yüzde 24’e düştü. Rapora göre düşüş eğilimi, şirketlerin kendilerini belirli satıcılara kilitlemekten korkması gibi sunucusuz çözümlerin esnekliğinin olmamasından kaynaklanıyordu. 

Genel olarak, bulutta yerel teknolojilerin kullanımı Kuzey Amerika, Doğu Avrupa ve Orta Doğu/Afrika’daki back-end geliştiriciler arasında düştü. Rapor, küresel olarak 6,8 milyon bulutta yerel geliştirici olduğunu ve 0,3 milyonluk bir artış olduğunu, 4,6 milyonunun kapsayıcı düzenleme araçlarını, dört milyonunun sunucusuz platformları kullandığını ve her ikisini de kullanan 1,8 milyon geliştiricinin örtüştüğünü kaydetti.

SlashData’nın Mayıs 2020 ve Ağustos 2020’ye ait önceki CNCF raporları, sırasıyla 4,7 milyon ve 6,5 milyon bulutta yerel geliştiriciyi içeriyordu. Bu arada, bulutta yerel teknolojileri kullanan back-end geliştiricilerin oranı, sunucusuz mimarinin benimsenmesindeki düşüş nedeniyle yüzde üç puan azalarak yüzde 41’e geriledi. Rapora göre, bulutta yerel geliştirici popülasyonundaki büyüme, back-end geliştiricilerin toplam sayısının 14,7 milyondan 16,6 milyona yükselmesinden kaynaklandı. 

SlashData anketini Kasım 2020 ile Şubat 2021 arasında gerçekleştirdi. Ankete katılanlardan 3.800’den fazla katılımcı, back-end hizmetlerinin geliştirilmesi ve kullandıkları teknolojilerle ilgili soruları yanıtladı.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.