WhatsApp Sohbet Yedeklerinizi Artık iCloud'da Uçtan Uca Şifreleme İle Alabileceksiniz

WhatsApp Sohbet Yedeklerinizi Artık iCloud’da Uçtan Uca Şifreleme İle Alabileceksiniz


Facebook, iPhone kullanıcılarının WhatsApp sohbet yedeklerini artık iCloud hesaplarına uçtan uca şifreleme ile yedekleyebileceklerini duyurdu. Şimdiye kadar kullanıcılar sohbet geçmişi yedeklerini iCloud’a yedekleyebiliyorlardı, ancak yedek sohbetler ve sohbet ortamı, WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemesiyle korunmuyordu. Bu yüzden de birçok kullanıcı, herhangi bir korumaya sahip olmadığı için kişisel sohbet geçmişlerinin veya medyalarının çalınabileceğinden korkuyordu. Fakat uçtan uca yedekleme ile şimdi bu korkular muhtemelen yerini güvene bırakacak.

Uçtan Uca Şifreleme Nedir?

Uçtan uca şifreleme veya kısaca E2EE, bir uç sistemden veya cihazdan diğerine aktarılırken diğer tarafların özel verilerinizi okuyamamaları veya bunlara erişememeleri için iletişimi güvence altına alma sürecini ifade eder. Uçtan uca şifrelenmiş mesajlar ve veriler, önce gönderenin sisteminde veya cihazında şifrelenir ve ardından alıcı, şifresini çözerek mesajı okuyabilir. Alıcılara giderken, mesaj ve veriler uygulama hizmet sağlayıcısı veya bir internet servis sağlayıcısı (ISS), bilgisayar korsanları veya bu konuda başka biri tarafından okunamaz veya değiştirilemez. Uçtan uca şifreleme, yalnızca göndericinin ve alıcının mesajı okuyup erişebilmesini sağlar. Önceden WhatsApp’ın uçtan uca şifreli bir yedeği yoktu, ancak şimdi mesajlarınızı ve özel verilerinizi koruyabilir ve iCloud’unuzda WhatsApp uçtan uca şifreli bir yedek oluşturabilirsiniz.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreli Yedekleme Neden Önemlidir?

Uçtan uca şifreli bir yedekleme, tüm kişisel mesajlarınızı ve verilerinizi güvence altına almak için çok önemlidir. Bu özellik, artık WhatsApp kullanıcıları için hem iPhone hem de Android platformlarında kullanılabilir. Yedeklemeleri şifrelemek için 64 bit şifreleme anahtarı veya parola kullanmayı seçebilirsiniz. Ancak bu, varsayılan bir özellik değildir. Bu nedenle özelliği manuel olarak açmanız gerekir.

Uçtan uca şifreli yedeklemenin önemli olmasının bazı nedenleri aşağıda verilmiştir:

1. Parola koruması sağlar

Mesajlarınızın ve medyanızın uçtan uca şifrelenmiş bir yedeği iCloud’unuzda saklanır ve siz parolanızı veya 64 haneli bir şifreleme anahtarını kullanmadığınız sürece kimse bunları okuyamaz veya şifreleyemez. Fakat sizin de şifrenizi veya anahtarınızı unutmamanız gerekir.

2. Varsayılan bir özellik değildir

Parolanız veya şifreli anahtarınız ile uçtan uca şifreli yedeklemenizi kolayca kapatabilirsiniz. Biyometri veya cihaz PIN’inizi kullanarak özelliği kapatabilirsiniz. Ancak, uçtan uca şifreli yedeklemeyi kapattığınızda, iCloud’unuz artık mesajlarınızın ve medyanızın yedeklerini almaz.

3. iPhone’da cihaz düzeyinde yedeklemeler

Çoğu zaman iCloud’unuz, sohbet geçmişinizin şifrelenmemiş bir sürümü de dahil olmak üzere tüm iPhone’unuzun yedeğini alır. Telefonunuzda iCloud yedeklemenizi kapatırsanız, yalnızca WhatsApp sohbetleriniz ve medyalarınız uçtan uca şifreleme ile yedeklenir.

WhatsApp İçin Uçtan Uca Şifreleme Yedeklemesini Açma (iPhone)

iPhone’unuzda WhatsApp için uçtan uca şifreli yedeklemeleri nasıl açabileceğinize ilişkin adımlar aşağıdaki şekildedir:

  • WhatsApp’ın “Ayarlar” menüsüne gidin.
  • Ardından Sohbetler > Sohbet Yedeği > Uçtan Uca Şifreli Yedekleme‘yi seçin.
  • Yedeklemeyi açın.
  • Bundan sonra, iCloud’unuz için bir şifre veya şifreleme anahtarı oluşturmanız gerekir.
  • Ardından, bir yedek oluşturun ve iCloud’unuza yükleyin.
  • Tüm mesajlarınız, sohbet ve arama geçmişiniz ve medyanız, uçtan uca şifreleme ile yedeklenecektir. Bu özellik varsayılan bir özellik değildir, bu nedenle kolayca açıp kapatabilirsiniz.

WhatsApp İçin Şifreli Yedeklemeler Nasıl Kapatılır? (iPhone)

WhatsApp için uçtan uca şifreli yedeklemenizi kolayca kapatabilirsiniz. Bu özelliğin açılıp kapatılması, mesajın şifrelenmesini etkilemez. Bunu işlemi yapma süreci, onu açtığınız zamankiyle aynıdır.

  • WhatsApp’ın “Ayarlar” menüsüne gidin.
  • Ardından Sohbetler > Sohbet Yedeği > Uçtan Uca Şifreli Yedekleme‘yi seçin.
  • Yedeklemeyi kapatın.
  • Kapatmak için şifrenize veya şifreleme anahtarınıza ihtiyacınız olacak. Şifreyi unuttuysanız, iCloud’unuzda WhatsApp sohbetleri için “Uçtan Uca Şifreli Yedekleme” yi kapatamazsınız.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir