Türkiye Bulut Sağlayıcıları Listesi

Bulut pazarı  büyüyor ve bulut ürünlerine olan son kullanıcı harcamaları her geçen gün artıyor. 2023’te bulut pazarın 623 milyar dolarlık bir pazar olacağını öngören Gartner, 2022’ye kadar tüm veri tabanlarının %75’inin dağıtılacağı veya bir bulut platformuna taşınacağını, yalnızca %5’inin şirket içinde kalarak ülke içerisinde barındırılacağı; 2022’nin sonu itibariyle BT harcamalarının %28’inin bulut üzerine olacağı tahmin ediyor. Şirketler için her geçen gün daha önemli hale gelen buluta geçiş planlaması sürecinde BT profesyonellerinin değerlendirmesi gereken en önemli konu başlıklarından biri ise doğru bulut sağlayıcı ya da sağlayıcılarla çalışmak.

Bulut hizmeti sağlayıcısı, bulut tabanlı bir platform, altyapı, uygulama ya da depolama hizmetleri sunan firmalara verilen isimdir.

Türkiye’nin İlk Bulut Bilişim Medyası olan CloudTalkTime olarak Türkiye’de hizmet sağlayan popüler yerli ve yabancı bulut hizmeti sağlayıcılarını sizler için derledik. Bu listede Türkiye’de faaliyet gösteren ve en çok tercih edilen Public ve Private Cloud Provider‘ların listesine erişebilirsiniz.

2015 yılında kurulan Bulutistan, regülasyonlara uyumlu yerel veri merkezlerinden sunduğu yenilikçi bilişim servisleri ile son dört yılda en hızlı büyüyen teknoloji şirketidir.

Clonera 15 yılı aşkın sistem entegrasyonu tecrübesinin getirdiği birikim sayesinde kurumların IT alanındaki hizmet ve çözüm ihtiyaçlarını karşılayan uluslararası bir yönetilen hizmet sağlayıcısıdır.

Türkiye’nin önde gelen hibrit bulut servis sağlayıcılarından GlassHouse, kamu ve özel sektörün tüm kurum ve kuruluşlarına hitap eden bulut , veri yedekleme, arşivleme, depolama gibi hizmetler sunmaktadır.

FixCloud, kurumların bulut dönüşümü ile BT maliyetlerini düşürerek, ihtiyaç duyulan servisleri her yerden güvenli, kesintisiz ve hızlı ulaşılabilecek katma değerli hizmetler olarak sunmaktadır.

KoçSistem, Maximus Bulut Hizmetleri ile hem kendi bulut ortamlarında, hem de müşterilerinin lokasyonunda istenilen özelliklerde kurumsal bulut altyapıları hizmeti sunmaktadır.

NGN, Türkiye’de ve Orta Doğu’da faaliyet gösteren ve bulut hizmeti de sunan bölgesel bir teknoloji grubudur. Sistem entegrasyonu, veri merkezi, bulut ve yönetilen hizmet gibi çözümler sunmaktadır.

2007’de Türk mühendisleri ile otomasyon teknolojilerine yönelik yazılımlar geliştirmek için kurulan PlusClouds, %100 yerli mühendislerle yönetilen bulut ve bulut otomasyon hizmetleri sunmaktadır.

Amazon Web Services (AWS), dünyanın en kapsamlı ve en yaygın kullanılan bulut platformudur ve dünya çapındaki veri merkezlerinden 200’ün üzerinde tam özellikli hizmet sunar.

Azure bulut platformu, günümüzün sorunlarını çözmek ve geleceği şekillendirmek, yeni çözümlerinizi hayata geçirmenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış 200’den fazla ürün ve bulut hizmetinden oluşur.

Google Cloud, Google firmasının Google arama motoru ve Youtube gibi sitelerin de kullandığı sunucu altyapı hizmetlerini son kullanıcıya sunduğu bir bulut bilgi platformudur.

IBM Cloud, işiniz için en açık ve güvenli genel bulut, yeni nesil hibrit çoklu bulut platformu, gelişmiş veri ve yapay zeka yetenekleri ve 20 sektörde edinilen kapsamlı kurumsal uzmanlık sunar.