2022'de Genel Bulut Yatırımı Düştü

2022’de Genel Bulut Yatırımı Düştü


Yeni yayınlanan bir rapora göre, ABD ve Avrupa’da bulunan genel bulut firmaları son 12 ayda toplam piyasa değerinden 1,6 trilyon dolar kaybetti.

Accel tarafından yapılan araştırmada, iş modellerini bulut depolama hizmetleri etrafında toplayan, halka açık 100 ABD ve AB işletmesinin değerlemesi incelendi. Sonuç olarak bu firmaların değerlemelerinin pandemi öncesi seviyelere düştüğü sonucuna varıldı.

Bulut Firmaları Düşüşte mi?

Araştırmaya konu olan bulut firmalarının toplam toplu değeri, Eylül 2021’de tüm zamanların zirvesi olan 2,8 trilyon dolardan Eylül 2022’de 1,2 trilyon dolara düşerek %57’lik bir düşüş yaşadı.

Ancak bocalayan sadece halka açık firmaların değerlemeleri değildir. Accel, 2008 mali krizinden bu yana bulut ilk halka arz (IPO) pazarının “en büyük kuraklığını” yaşadığını da ortaya koydu.

Rapora göre tabii ki borsa dışında, her şey kasvetli değil. Birleşme ve devralma (M&A) faaliyetleri, fonların etkisiyle kısmen yüksek kalmaya devam ediyor.

Örneğin, bulut tabanlı SaaS firması Zendesk, Haziran 2022’de iki özel sermaye şirketi tarafından 10,2 milyar dolara satın alındı, bu da hisse fiyatında %34 prim yapılmasını sağladı.

Avrupa, İsrail ve ABD’deki bulut şirketleri tarafından toplanan toplam sermaye, büyük ölçüde değişmedi ve toplam fon şimdiye kadar 74 milyar dolara ulaştı. Bu oran 2021’den sadece %12 daha düşük.

Çakışan verilerle, bulut bilişimin egemenliğinin gerçekten sona erdiğini söylemek zordur. Bununla birlikte, bulut bilişimin hibrit çalışma gibi avantajları, pandemi sonrasında da işletmeler için çok önemli olmaya devam ediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir