Bulut Alt Yapısı Maliyet ve Performans Avantajı Sağlıyor


GTech; finansal teknolojiler alanında sunduğu, yeni nesil bankacılık ihtiyaçlarını karşılayan ve “service oriented” mimarisi ile sektördeki hızlı değişime kolay adapte edilen ana bankacılık çözümü “Symphony Banking” ve tüketici finansman çözümü “Symphony Lending”i uluslararası bulut alt yapısı altında da kullanılabilir hale getirdi.

Ana bankacılık çözümü “Symphony Banking” ve tüketici finansman çözümü “Symphony Lending” bulut ortamında autoscale özelliği ile performansı artırırken  operasyonel maliyetleri minimumda tutuyor.

Symphony Banking’in, tüm bankacılık gereksinimlerini karşılayan, entegrasyon yeteneği yüksek, kullanıcı hatalarından en az seviyede etkilenen ve iş birimlerinin süreçleri tasarlayabilmesine olanak sağlayan yapısı tüm operasyonları güvenli, verimli ve hızlı bir şekilde yönetmeye imkan sağlıyor.          

Symphony Banking, gerçekleşen işlem sayısı artığında otomatik olarak ek bulut kaynaklarını devreye sokarak sistemin yükünü karşılayacak şekilde saniyeler içinde kaynak artırırken, sistemin kullanımı azaldığında bu kaynakları bırakarak optimum kaynak seviyesine geri dönüyor. Böylece hem sistemin performansı sürekli olarak üst seviyede kalırken en uygun maliyet ile yönetilmesi sağlanıyor. Ek olarak olası kesinti durumlarında, iş sürekliliğinin ikincil sistemlerden güvenle devam etmesini garanti ediyor. 

BDKK’nın bankaların verilerini yurt dışına bulunması konusunda getirdiği kısıtlama sebebi ile Genel Bulut sistemini henüz finans sektöründe kullanılamadığını belirten GTech CEO’su Mine Taşkaya, Private Cloud ile bilgilerin yurt dışına gitme riski olmadığını ve Symphony Banking’in private cloud altyapısını da desteklediğini söylüyor ve ekliyor: 

“Temel bankacılık sistemleri son elli yılda büyük değişim geçirdi. 2010’lu yılların ortalarından itibaren yeni nesil temel bankacılık sistemlerine geçilmeye başladı. Buradaki en önemli farklarından birisi platform arketipi olarak mainframeden kod olarak bulutta çalışan altyapıya geçiş ve müşteriye daha iyi performans ile hizmet verebilme kabiliyeti oldu. Biz müşterilerimize çözümü hem public cloud hem de private cloud’u destekleyerek getirdik. Ana bankacılık ve tüketici finansman çözümümüz Symphony Banking ürünümüzü cloud’ta çalıştırarak müşterilerimize maliyet ve güvenlik avantajı sağlıyoruz. Yurt dışındaki regülasyonel kısıtlama olmayan projeler için public cloud çözümümüzü ön plana çıkarıyoruz. Türkiye’de public cloud konusunda düzenleme yapılırsa ona da şimdiden hazırız.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir