Cloud Mining Nedir? Neden Yapılır?


Cloud mining yani bulut madenciliği, paylaşılan işlem gücüne sahip uzak bir veri merkezini kullanan kripto para birimi madenciliği sürecidir. Bulut madenciliği, kullanıcıların donanımı yönetmesine gerek kalmadan, Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini çıkarmasına yardımcı olur. Madencilik teçhizatı, madencilik şirketine ait bir tesiste bulunur. Kullanıcının madencilik sürecini bulutta çalıştırmak için madencilik sözleşmelerini kaydetmesi ve satın alması gerekir.

Bulut madenciliği sayesinde yatırım yapmadan para kazanabilirsiniz. Ancak, bir madencilik teçhizatı kurmak için Application-Specific Integrated Circuit (ASIC) veya GPU’ya ihtiyacınız vardır.

Bir bulut madenciliği ağında, bir madencinin amacı, karmaşık matematiksel problemleri çözerek “Blok Zincirine” ayrı bloklar eklemektir. Bu, büyük miktarda hesaplama ve elektrik gücü gerektirir. Birçok madenci her bloğu eklemek için rekabet ederken, sorunu çözen madenci, onaylanmış işlemleriyle birlikte bloğu Blockchain’e ekler ve hesabındaki ödülü alır.

Cloud Mining Nasıl Çalışır?

Cloud mining’ten yararlanmanın en yaygın yolu, ilgilenen kullanıcıların bu hizmetleri sunan bir platforma kaydolması ve söz konusu platformda sözleşme veya hisse alımı yapmasıdır.

Bu sözleşmeler, kullanıcının madencilik hizmetlerini kullanmasına ve bunlardan kar elde etmesine izin verir. Ve minimum para çekme miktarına ulaşıldığında (her platform tarafından belirlenir), kullanıcı kazançlarını cüzdanından çekebilir.

Öte yandan, bu hizmetleri sunan, sözleşme satan ve kiralayan şirketler açısından hash gücü, riskleri en aza indirmelerine yardımcı olur.

Güvenilir bir firma, büyük ihtimalle donanım, soğutma, stabil elektrik hizmetleri ve mükemmel bir internet bağlantısı ile harika bir kuruluma sahip olur. Ayrıca söz konusu ekipmanın kurulumu ve bakımı için uzman bir teknik ekibe sahiptir. 

Cloud Mining Türleri

Bulut madenciliği için bilinen 3 yöntem vardır:

1. Sanal Özel Sunucu (VPS)

Bu madencilik yöntemi, bir sunucunun kiralanmasını ve madencilik yazılımının yüklenmesini gerektirir. Yani internetten uzaktan eriştiğiniz bir bilgisayarın kiralanması gerekir.

2. Bilgi İşlem Gücü Kiralama

Hash gücünün bir kısmını kiralamak için bir şirketten sözleşme satın almayı içerir. Genel olarak, kullanıcılar ne kadar bilgi işlem gücü kiralayacaklarını seçebilirler. Ve kazançları, elde ettikleri güç miktarı ile orantılı olur.

En büyük avantajı, madenciliğe başlamak için madencilik donanımına ihtiyacınız olmamasıdır. Bu yüzden en yaygın ve kullanılan bulut madenciliği yöntemidir. Ancak popülaritesi nedeniyle bu bilgi işlem gücünü satmaya çalışan ve sahtekarlık yapan birçok şirket vardır. 

3. Barındırılan Madencilik

Bu yöntemde şirketler madencilerin masraflarını karşılar. Yani, müşterilerinin sahip olduğu madencilik donanımının tüketimini ve bakımını üstlenirler.

Çok yaygın bir yöntem değildir, ama günümüzde pek çok kişi masrafları karşılayamadığı için bu yöntemi kullanır. 

En İyi Cloud Mining Web Siteleri Nelerdir?

Aşağıda en iyi Bitcoin Mining Pools (Bitcoin Madencilik Havuzları) web sitelerini bulabilirsiniz:

 • Freemining
 • Genesis Mining
 • Miningecos
 • IQ Mining
 • Hashnest
 • Cryptoplace

Cloud Mining’in Avantajları Nelerdir?

Aşağıda cloud mining’in bazı avantajlarını bulabilirsiniz:

 • Madencilik için teknik bilgi gerekmez.
 • Herhangi bir donanım ekipmanı satın almanıza gerek yoktur.
 • Herhangi bir işletme maliyetine katlanmak zorunda kalmazsınız.
 • Hemen başlayabilirsiniz.

Cloud Mining’in Dezavantajları Nelerdir?

Aşağıda cloud mining’in bazı dezavantajlarını bulabilirsiniz:

 • Bazı bulut madenciliği hizmetleri dolandırıcılık yaparak yatırımınızı çalabilir.
 • Bulut madenciliğinde kontrol ve esneklik yoktur.

Cloud Mining Güvenli Mi?

Cloud mining, üçüncü şahıslar tarafından sağlanan ekipmanı kullanarak Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini çıkarmanıza izin verse de, bu büyük bir risk içerir.

Neden risk içeriyor diye soracak olursanız, bu madencilik yöntemi popüler hale geldiğinden beri hem yatırımlarını hem de karlarını kaybeden birçok kişi oldu.

Bununla birlikte, bulut madenciliği başlangıçta en dezavantajlı kişiler için ise bir fırsat olarak sunuldu. Zorluk arttıkça ağın gerektirdiği madencilik ekipmanına artık sahip olamayanlar, bu fırsatı kullanarak sahte platformlar oluşturup kullanıcıları dolandırdılar. 

Özetle, cloud mining’te madencilik ekipmanınız üzerinde kontrolünüz olmadığında garanti veremezsiniz. Bu nedenle, yalnızca güvenilir maden sitelerine yatırım yapmanız önerilir.

Cloud Mining Dolandırıcılığından Korunmak İçin İpuçları

Açıkça belirtmek gerekirse, bu platformların %90’ından fazlası dolandırıcılık içerir. Bu nedenle, yatırım yapmadan ve paranızı riske atmadan önce bu siteleri iyi bildiğinizden ve araştırdığınızdan emin olmanız gerekir. Karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları aşağıdaki şekildedir:

 • Az yatırımla ve çaba sarf etmeden size büyük kazançlar sunan platformları unutun.
 • Bu hizmeti kiralamak veya sözleşme yapmak istediğiniz şirketi veya platformu araştırın. Gerçek olduğundan ve yasal olarak çalıştığından emin olun. Ayrıca fiziksel tesislerinin var olduğundan, konumlarını ve kime ait olduğunu açıklamakta sorun yaşamadıklarından emin olun.
 • Bu platformların web sitelerinde bulunan abartılı referanslara inanmayın. Yazılan referanslar neredeyse her zaman ücretlidir. Bunun yerine tarafsız ve güvenilir tartışma gruplarında derinlemesine araştırma yapın.
 • Güvenilir bir madencilik platformu bulursanız, size sunduğu iade edilebilirliğin karlı ve yatırımınıza göre olup olmadığını araştırın ve analiz edin. 
 • Ayrıca platformun bakımı ve işletilmesi için ödemeniz gereken yüzdeleri de değerlendirmeniz gerekir. Kira sözleşmesi için ödediğinizin ötesinde; elektrik, soğutma, bağlantı, yazılım vb. 
 • Bir şirket veya platform kim oldukları, nasıl çalıştıkları veya madencilik süreçleri hakkında çok fazla bilgi vermiyorsa veya hiç bilgi vermiyorsa dikkatli olun. Bu kesinlikle bir aldatmacadır.
 • Bir sözleşme satın alırken, sözleşmenin tüm yönlerini incelediğinizden ve anladığınızdan emin olun. Birçoğu, sözleşmelerinin artık kârlı olmadığını öğrendikten sonra yatırımlarını kaybeder. Çünkü günlük yatırım ödemeleriniz bakım masraflarını karşılamaz.

Cloud Mining Karlı Bir İş Mi?

Cloud mining veya bulut madenciliği platformları çok karlı olabilse de, risk almadan ve paranızı riske atmadan önce birçok yönü değerlendirmeniz gerekir.

Bu platformların size sunduğu en büyük avantaj, madencilik donanımı edinmek için aşırı bir yatırım gerektirmemesidir.

Ancak madencilik karlı olabilse ve ekstra gelir elde etmemize yardımcı olsa da, “gerçek olamayacak kadar iyi” hizmetler sunan platformlara karşı her zaman dikkatli olmanız gerekir. 

Neden mi?

Çünkü web’de bulunan web sitelerinin hepsi güvenilir değildir veya yasal olarak çalışmaz.

Cloud Mining İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bulut madenciliği yasal mı?

Evet, bulut madenciliği yasaldır. 

2. Bitcoin madenciliği yaparak nasıl para kazanırsınız?

Blockchain’e eklenen doğrulanmış işlem bloklarını bitirerek Bitcoin madenciliği yaparak para kazanabilirsiniz. Madencilik karşılığında, ödül olarak küçük bir miktar Bitcoin alırsınız. Günümüzde genel hash oranları çok yüksek olduğu için Bitcoin madenciliğinden kar elde etmek kolay değildir.

3. Madenciler neden önemli?

Bitcoin madenciliği, Blockchain’e dijital olarak işlem kayıtları ekleme sürecidir. Kripto madenciliği, muazzam bilgi işlem gücü ile yürütülen bir kayıt tutma sürecidir.

Her Bitcoin madencisi, ödeme ağının güvenli ve güvenilir kalmasını sağlamak için merkezi olmayan bir P2P (Eşler Arası) ağına katkıda bulunur.

Blockchain ağı, paylaşılan bir defter içeren merkezi olmayan bir P2P ağıdır. Ağın merkezi bir yetkisi yoktur, bu nedenle işlemler madencinin ağında kaydedilir, işlenir ve doğrulanır. Ağda paylaşılan veriler tamamen şeffaftır, ancak kişisel veriler her zaman anonimdir.

Burada madenciler, ödüllerine erişmek için işlem bloklarının doğrulanmasını yapar. Sisteme yeni bir işlem bloğu eklendiğinde ağda yeni kripto tanıtılır.

Bu nedenle, yalnızca ağın güvenliğini sağlamak için değil, aynı zamanda işlemleri doğrulamak için de çalışırlar. Blockchain ağının düzgün çalışması için madencilerin Blockchain ağı üzerinde sürekli çalışması gerekir.

4. Evde Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Teknik olarak evde Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Fakat Bitcoin madenciliğinin karmaşıklığını göz önünde bulundurarak, doğru donanım türüne yatırım yapmalısınız. Evde Bitcoin madenciliği yapıyorsanız, elektrik tüketimini de göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Yine de evde Bitcoin madenciği başarı oranı çok daha düşük olacaktır. Çünkü günümüzde kripto para birimi o kadar popülerdir ki, neredeyse bir anaokulu çocuğu bile ev elektriğini kullanarak Bitcoin madenciliği yapabilir. Bitcoin madenciliğini başlatmak ve makul bir başarı görmek için özel madencilik donanımına ihtiyacınız vardır.

5. Hash Oranı Nedir?

Hash rate yanı hash oranı, Bitcoin ağının işlem gücünü ölçen bir birimdir. Örneğin ağınız 5 Th/s hash oranına ulaştığında saniyede 5 trilyon hesaplama yapabilir.