Avrupalı ​​Bulut Sağlayıcılar; AWS, Google ve Azure'dan Etkileniyor
Avrupalı ​​Bulut Sağlayıcılar; AWS, Google ve Azure'dan Etkileniyor

Avrupalı ​​Bulut Sağlayıcılar; AWS, Google ve Azure’dan Etkileniyor


Bulut hizmetleri pazarı, her yerde olduğu gibi Avrupa’da da hızla büyüyor. Ancak Avrupa bulut pazarında, Avrupa’daki yerel bulut şirketlerinin aksine, ABD merkezli genel bulut şirketleri lider konumda.

Synergy Research Group’a göre, Avrupa bulut sağlayıcıları arasında Deutsche Telekom, Avrupa pazarının lideri. Fakat lider olmasına rağmen pazarın sadece %2’sini elinde tutuyor. Deutsche Telekom’u; OVHcloud, SAP, Orange vb. ulusal ve bölgesel oyuncular izliyor.

Yapılan araştırma, 2017’nin başından bu yana Avrupa bulut pazarının neredeyse dört kat büyüyerek 2021’in ikinci çeyreğinde 8,8 milyar dolara ulaştığını gösteriyor. Aynı dönemde Avrupalı ​​bulut sağlayıcıların bulut gelirlerini iki katından fazla artırdığı ifade edilirken; pazar paylarının yüzde 27’den yüzde 16’ya düştüğü ifade ediliyor.

Pazarın büyümesinden başlıca yararlananlar ise, Amazon Web Services, Microsoft Azure ve Google Cloud oldu. Bu üç lider küresel bulut sağlayıcısı artık bölgesel pazarın %69’unu oluşturuyor ve pazar payları her geçen gün artmaya devam ediyor.

Son dört çeyrekte Avrupa bulut altyapı hizmeti gelirleri (IaaS, PaaS ve barındırılan özel bulut hizmetleri dahil), pazarın %80’inden fazlasını oluşturan IaaS ve PaaS hizmetleriyle büyüdü. En yüksek büyümenin bir kısmı, veri tabanı, IoT ve analitik hizmetleri ile PaaS’da görüldü.

Synergy Research Group Araştırma Şefi Analisti John Dinsdale yaptığı açıklamada, “Avrupalı ​​bulut sağlayıcıları, dört yıllık bir dönemde gelirlerini iki katından fazla artırdıkları için sessizce tatmin olabilirler” dedi. “Ana akım genel bulut hizmetlerinin sağladığı yüksek büyüme fırsatlarını kaçırmış olsalar da, bazıları hala ulusal olarak şampiyonlar ve güçlü niş oyuncular olarak kendileri için sürdürülebilir konumlar elde ettiler.” dedi.

Dinsdale, “Mevcut pazar dinamiklerinin önümüzdeki beş yıl içinde çok fazla değişeceğini hayal etmek neredeyse imkansız. Bu bir ölçek oyunu ve üç büyük ABD merkezli bulut sağlayıcı, yalnızca son dört çeyrekte Avrupa sermaye yatırımlarına 14 milyar EURO harcadı. Bu harcamaların çoğu, bölgesel hiper ölçekli veri merkezleri ağlarını yükseltmek ve genişletmek için yapıldı. Avrupalı ​​bulut sağlayıcılarına gelince… Daha katı veri egemenliği ve gizlilik gereksinimleri olan kullanım örneklerine ve güçlü bir yerel destek ağı gerektiren müşteri segmentlerine odaklanmaya devam etmeleri halinde büyümeye devam edebilirler.” dedi.

Almanya’da Deutsche Telekom’un T-Systems’i, Alman işletmelerine, sağlık şirketlerine ve halka bağımsız bulut hizmetleri oluşturmak ve sunmak için Google Cloud ile birlikte çalışıyor. İki şirket, bu bağımsız bulutun amacının, müşterilerin hassas iş yüklerini barındırmasına ve aynı zamanda ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik gibi genel bulutun tüm avantajlarından yararlanmasına izin vermek olduğunu söylüyor.