bulut oyun hizmetleri

En İyi 10 Bulut Oyun Hizmeti


Bulut oyun hizmetleri, en sevdiğiniz oyunları internete bağlanan ve bir ekranla gelen herhangi bir cihazda oynamanıza izin verir. Oyunu donanımınızda çalıştırmak yerine bulut oyun hizmetleri oyunu üst düzey grafik bellekle desteklenen sunucularında çalıştırır. Oyun daha sonra komutlarınıza yanıt verir ve her kare doğrudan cihazınıza aktarılır. İyi bir internet bağlantınız olması koşuluyla son kullanıcı deneyimi geleneksel oyunlara çok benzerdir.

Bulut Oyun Hizmetlerinin Özellikleri Nelerdir?

Cloud Gaming, geleneksel oyunlara göre sayısız avantaj sağlar. En iyi bulut oyun özelliklerinden bazıları aşağıdaki şekildedir:

1. Üst düzey donanıma gerek yok

Bulut oyun hizmetleri, en sevdiğiniz oyunları oynamanıza izin vermek için ileri teknoloji cihazlara ihtiyaç duymaz. En yeni oyunları, donanım yükseltmelerinde tek bir kuruş ödemeden en eski cihazlarda çalıştırabilirsiniz. Üst düzey bir cihazınız yoksa, ancak oyun oynama konusunda tutkuluysanız, bulut oyun hizmetleri en iyi seçenektir.

2. Oyun indirmenize gerek yoktur

Bulut oyun hizmetiyle oyun oynamak için herhangi bir oyun dosyası indirmenize gerek yoktur. Ayrıca, geleneksel oyunlarda neredeyse imkansız olan en kapsamlı oyun kütüphanesine bile sahip olabilirsiniz.

3. Her yerden erişim

Oyun cihazları genellikle çok taşınabilir değildir. En taşınabilir oyun dizüstü bilgisayarları bile her yerde oyun oynamanıza izin vermez. Bulut oyun hizmetleri, oyun oynamayı son derece taşınabilir hale getirir ve size her yerde ve her zaman oyun oynama özgürlüğü verir.

4. Tüm cihazlarda kullanılabilir

Bulut oyun hizmetleri; Android, iPhone, Windows, Mac, Linux vb. aracılığıyla oyun oynamanıza olanak tanır. Bu hizmetler, cihazlarda platformlar arası oyun oynamayı destekler ve ilerleme, aynı hesap altında oturum açmış tüm cihazlarla senkronize edilir. Daha büyük bir ekrana erişiminiz yokken oyununuza bir akıllı telefonda bile devam edebilirsiniz.

Bulut oyun hizmetleri, masaya getirdikleri harika özellikler nedeniyle modern oyunun geleceğidir.

İlgili İçerik: Cloud Gaming Teknolojilerine Örnekler

En İyi 10 Bulut Oyun Hizmeti

Aşağıda en iyi bulut oyun (cloud gaming) hizmetlerinin bir listesini bulabilirsiniz:

1. NVIDIA GeForce Now

NVIDIA GeForce Now, düşük bir giriş gecikmesiyle sağlıklı bir oyun deneyimi sağlar ancak akıcı oyun için güçlü bir internet bağlantısı gerektirir. Çoğu bulut oyun hizmeti, bireysel oyun satın almak için kendi oyun kitaplığıyla birlikte gelirken, GeForce Now size oyun satın alma seçeneği sunmaz.

Oyunlarınızı yalnızca Steam, Epic, Uplay vb. ünlü oyun istemcileri ile entegre edebilirsiniz. Ayrıca GeForce Now’ın bazı oyun istemcilerinden birkaç oyunu desteklemeyebileceğini de unutmamanız gerekir.

GeForce Now, 60 FPS’de maksimum 1080p çözünürlükte oyun oynamanıza izin verir, ancak oyunlar doğal 720p 60 FPS ayarıyla başlar. GeForce Now uygulaması, Android, iOS ve Mac için kullanılabilirdir ve geniş bir donanım yelpazesini destekler.

Bulut oyun hizmetini kullanmanın en iyi yanı, son derece düşük giriş gecikmesidir. Daha düşük giriş gecikmesi, oyun deneyimini geleneksel oyunlar kadar sorunsuz hale getirir.

2. PlayStation Now

Bir PlayStation’ınız varsa veya PlayStation oyunlarını seviyorsanız, PlayStation Now mükemmel bir alternatiftir. Bulut oyun hizmeti, aboneliğiniz için ödeme yaptıktan sonra kilidi açılan 800’den fazla oyundan oluşan bir kitaplıkla birlikte gelir. PlayStation Now, kitaplıklarındaki tüm oyunlar üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Oyunları indirebilir, geleneksel olarak oynayabilir veya PS Now sunucularını kullanarak yayınlayabilirsiniz. PS Now, PS2’deki efsanevi oyunlar ile PS4 ve 5’teki modern oyunların mükemmel bir karışımıyla birlikte gelir.

PS Now’ı kullanmanın tek dezavantajı, sınırlı platformlar arası uyumluluk ve yakın zamanda piyasaya sürülen oyunların eksikliğidir. Bulut oyun hizmeti, Android veya iOS gibi akıllı telefon işletim sistemlerini desteklemez ve yalnızca Windows PC veya PlayStation Konsollarında çalışır.

Kütüphane sürekli gelişirken, PS Now hala tam teşekküllü bir bulut oyun hizmetinden ziyade yalnızca PlayStation’a yönelik bir hizmet gibidir.

3. Google Stadia

Google Stadia, ilk piyasaya sürüldüğünde kullanıcı beklentilerini karşılamadı, ancak bulut oyun hizmeti o zamandan beri sürekli geliştirildi.

Stadia, Android cihazlarda mobil uygulama olarak, Mac, Windows vb. diğer tüm cihazlarda tarayıcılar aracılığıyla çalışabilir. Stadia, kütüphaneleri aracılığıyla oyunları seçmenize ve aylık kiralama için ödeme yapmanıza veya özenle seçilmiş oyunları içeren aylık aboneliklerini tercih etmenize olanak tanır.

Stadia denetleyicisi, bulut oyun hizmetinin başka bir benzersiz özelliğidir. Stadia kontrol cihazını Android cihazınızla eşleştirebilir ve hareket halindeyken konsol benzeri bir oyun deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz. Denetleyiciyi ayarlamak bazen zor olabilir, ancak denetleyici olağanüstü derecede duyarlı ve zengin özelliklere sahiptir.

Assassin’s Creed: Valhalla, CyberPunk 2077 vb. popüler oyunları Stadia’nın kitaplığında bulabilirsiniz. Ubisoft’un kitaplığa birkaç Ubisoft oyunu ekleyen eklentisini seçerek oyun kitaplığınızı daha da genişletebilirsiniz.

4. Shadow

Shadow aslında bir bulut oyun hizmeti değildir, bir bulut bilişim hizmetidir. Siz oyun oynamak istediğinizde kaynaklarının bir kısmını tahsis eden diğer bulut oyun hizmetlerinden farklı olarak Shadow, tüm bilgisayarı size tahsis eder.

Shadow ile RTX grafiklere, 12 GB RAM’e ve 1 Gbps indirme hızına sahip, Windows ile dolu yeni bir bilgisayar elde edersiniz. Kullanıcı, geleneksel bir makinede olduğu gibi Windows bilgisayarındaki tüm sistem ayarlarını değiştirebilir.

Shadow’un en iyi yanı, Windows’da çalışabilen her oyunu desteklemesidir. Akış kalitesi ve giriş gecikmesi olağanüstü derecede mükemmeldir ve sınıfının en iyisi kullanıcı deneyimi sunar. Shadow’un aylık aboneliği daha yüksek maliyetlidir, ancak fantastik özellikleri nedeniyle en iyi bulut oyun hizmetlerinden biridir.

5. Vortex

Vortex, bulut oyun hizmeti sektöründe oldukça yeni bir oyuncudur. Vortex ile en iyi uygulama kullanıcı arayüzünü veya harika özellikleri deneyimleyemezsiniz, ancak makul derecede kullanılabilir bir akış kalitesi ile birlikte gelir. Düşük abonelik ücretine rağmen kapsamlı bir oyun kütüphanesine sahiptir. Vortex, hizmeti kullanmak için bir tarayıcı ve Android desteği ile birlikte gelir, ancak masaüstü sürümü sınırlı işlevselliğe sahiptir.

Android uygulaması, tıpkı bir emülatör gibi her oyun için kontrollerinizi özelleştirebildiğiniz için Vortex ile en iyi oyun deneyimini sunar. Fakat özellikle yüksek ayarlarda kare düşüşleri ve giriş gecikmeleri yaygındır. Bütçeniz kısıtlıysa ve daha az abonelik ödeyerek bazı oyunları oynamaktan memnunsanız Vortex’i deneyebilirsiniz.

6. Amazon Luna

Amazon Luna, en iyi bulut oyun hizmetleri listesine nispeten yenidir, fakat sınırlı ama hızla genişleyen bir oyun kütüphanesi ve iyi bir oyun deneyimi ile birlikte gelir.

Şu anda, Luna yalnızca web tarayıcısı tabanlı oynamayı destekler, ancak Luna denetleyicisini kullanarak özellik setini büyük ölçüde artırabilirsiniz. Luna Controller, Luna kullanarak oyun oynarken cihazlarınıza bağlanır ve oyuncuya daha iyi kontrol sağlar.

Denetleyici, gecikmeyi azaltmak ve giriş gecikmesini önlemek için ayrı bir Wi-Fi bağlantısına bağlanır. Bulut oyun hizmetini çalıştıran birden fazla cihaz arasında geçiş yapmak için de denetleyiciyi kullanabilirsiniz.

Luna şu anda Wonderful 101: Remastered, Ride 4, and Narita Boy gibi oyunlar sunar, ancak Ubisoft+’ı aboneliğinize ekleyebilirsiniz. Ubisoft +, Assassin’s Creed: Valhalla, Watch Dogs: Legion, Far Cry 5 vb. ünlü oyunlara erişmenizi sağlayacaktır.

7. Playkey

Playkey, bulut oyun hizmetleri için sadece merkezi sunucuları kullanmak yerine Blockchain teknolojisini kullanır. Playkey, hem kripto madenciler hem de oyuncular için bir kazan-kazan hizmeti olarak gelir. Blok zinciri ağının bir parçası olarak cihazınızın kripto para madenciliği yapmasına izin verebilir veya bulut oyun hizmetini kullanabilirsiniz.

Playkey sunucuları, en iyi bulut oyun deneyimi için 3584 CUDA 11 GB, i7 4 çekirdek ve 20 GB RAM ile Nvidia GeForce 1080 Ti ile birlikte gelir. Hizmet, 1 GB’den fazla RAM ve 1,5 GHz işlemciye sahip tüm cihazlarda mükemmel şekilde çalışır. Şu anda Playkey mobil cihazları desteklemez ve yalnızca masaüstü işletim sistemlerinde çalışır.

Playkey, kütüphanelerini platformla paylaşan Ubisoft, Bethesda ve WarGaming ile doğrudan anlaşmalara sahiptir.

Genel oyun deneyimi, minimum takılma ve giriş gecikmesi ile gelir. Ayrıca 720p 30 FPS ile 1080 120 FPS arasında değişen birden fazla oyun ayarına da sahip olursunuz ve ayarları yükseltirken daha fazla bant genişliğine ihtiyaç duyarsınız. Kripto para birimi aracılığıyla hizmet alışverişi yapmayı seviyorsanız, kripto ile ödeme başka bir harika özelliktir.

8. Paperspace

Paperspace, başka bir bulut bilişim hizmetidir. Shadow gibi Paperspace de bir plana abone olduktan sonra tüm bilgisayarı size tahsis eder ve uzaktaki bilgisayarı istediğiniz gibi kullanmanıza izin verir. Paperspace’i kullanmanın en iyi yanı, kendi donanımınızı seçebilme yeteneğidir. Daha hafif oyunlar oynamak istiyorsanız nispeten daha ucuz bir donanım seçebilirsiniz, bunun tersi de geçerlidir.

Oyunlarınızı indirmeniz veya Steam, Epic Games ve daha fazlası gibi mevcut oyun istemcilerinizi kullanarak entegre etmeniz gerekir. Bu, bir oyun oynamak için harcadığınız gerçek maliyete ve çabaya eklenir.

İyi akış deneyimi ve 4K’ya kadar oyun, Paperspace kullanmanın avantajlarından bazılarıdır. Aylık abonelik yapmak istemeyen kullanıcılar için mükemmel bir özellik olan saatlik kiralama seçeneğine de mevcuttur.

9. Blacknut

Blacknut, kullanımı oldukça kolay bir uygulama arayüzü ile oldukça uygun fiyatlı bir bulut oyun hizmetidir. Uygulama, alışmanız için iki haftalık ücretsiz deneme sürümüyle birlikte gelir. Blacknut, ürününü aile merkezli bir varlık olarak pazarlanır; böylece çoklu profil desteği ve ebeveyn kontrolü gibi özelliklere sahip olursunuz.

Windows, Mac, Amazon Fire TV, Linux, Android vb. çeşitli platformlarda kullanılabilirdir.

Platform, kitaplığında 500’den fazla oyun sunar, ancak en popüler oyunlardan bazıları eksiktir. Blacknut’u temel oyun için deneyebilirsiniz, ancak profesyonel bir oyuncu olmak istiyorsanız, sizin için en iyi platform olmayabilir.

10. Rainway

Rainway, PC’nizin ana bilgisayar gibi davranmasını sağlar ve PC oyunlarınızı mobil cihazlarınıza aktarır. Platformu kullanmak için üzerinde bir oyun bilgisayarı ve oyunların kurulu olması gerekir, ancak Rainway, her iki gereksinimi de karşılayan geniş niş için bir oyun değiştiricidir.

Akış kalitesi, vasat donanıma sahip birkaç bulut oyun hizmetinden önemli ölçüde daha iyidir. İnternet kalitesi, akış kalitesinde hala önemli bir rol oynar, ancak koşullar uygun olduğunda kristal netliğinde kareler yaşayabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir