Google, Ücretsiz G Suite Hesaplarını Kapatıyor

Google Ücretsiz G Suite Hesaplarını Kapatıyor


Eski G Suite kullanıcıları, özel alan adları ile oluşturdukları hesaplarını on yıl boyunca ücretsiz olarak kullandı. Fakat Google şimdi, ücretsiz G Suite hesabına sahip olanlara, planlarını ücretli aboneliğe yükseltmeleri için 1 Temmuz’a kadar süre vereceğini ve bu noktadan sonra herhangi bir aboneliği olmayanların hizmetlerin çoğuna erişimlerini kaybedeceklerini söyledi.

Müşterilere gönderilen bir e-posta’yla duyurulan politika, teknoloji devinin Gmail, Takvim ve Google Dokümanlar’a erişim için ücretsiz temel planı askıya almasından on yıl sonra gerçekleşti.

Bundan önce, Google 2006 ve 2012 yılları arasında, iş kullanıcılarının Gmail uzantılı e-posta adresi kullanması yerine ücretsiz olarak kendi özel alan adlarıyla hesaplarını oluşturmalarına izin veriyordu.

Ancak dün hesap yöneticilerine gönderilen e-posta’lara göre, Google’ın fikrini değiştirdiği görülüyor.

Google gönderdiği e-posta’da, G Suite’in ücretsiz sürümünün 1 Temmuz 2022’den itibaren kullanılamayacağı bildirildi. Ayrıca hesap yöneticilerini; hizmetlerini ve hesaplarını sürdürmek için Gmail, Calendar ve Drive dahil olmak üzere yaygın olarak kullanılan G Suite uygulamalarını içeren tam entegre bir üretkenlik platformu olarak 2020’de başlatılan Google Workspace’e geçmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Teknoloji devi, 1 Mayıs 2022’ye kadar ücretli bir işletme planına geçen kullanıcıların yeni aboneliklerini en az 1 Temmuz’a kadar ücretsiz olarak kullanabileceklerini de belirtti.

Bu arada, bir plan seçmeyen ve fatura ayrıntılarına sahip olanlar, Google tarafından otomatik olarak ücretli bir aboneliğe yükseltilecek. Bir hesap için faturalandırma bilgisi mevcut değilse, Google hesabı 60 güne kadar askıya alacak ve bundan sonra kullanıcılar artık Gmail, Takvim ve Meet gibi Google Workspace temel hizmetlerine erişemeyecek. Ancak, YouTube ve Google Fotoğraflar gibi ek Google hizmetlerine erişimlerini sürdürebilecekler.

Askıya alınan hesaplarını geri yüklemek için kullanıcıların geçerli bir ödeme şekli sağlamaları gerekecek.

Google’ın en temel planı olan Business Starter, kullanıcı başına aylık 29 TL’ye mal oluyor. Ancak plan, kullanıcı başına sadece 30 GB bulut depolama alanına izin verdiği için depolama alanlarını yükseltmek isteyen kullanıcılar, kullanıcı başına ayda iki kat daha fazla ödeme yapmak zorunda kalıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir