İş Zekası ve Bulut


Bu yazı PlusClouds CEO’su Serkan Koçak tarafından kaleme alınmıştır.

İş Zekasında Bulut Nesli

Teknoloji çağına uyum sağlamanın getirilerinden iş zekası da payını alıyor. İş süreçleri yönetiminde her büyük sıçramayı ve beraberindeki yeni alışkanlıkları inceleyecek olursak, iş zekasını üç nesilde mercek altına almak daha doğru olacaktır.

İlk nesilin odağında, oluşturulan rapor ve statik verilerin şirket içi fiziksel sunucuya aktarma vardı. Geleneksel bir yapının alışkanlığına sahip ilk neslin ardından, “kurumları self servis ile güçlendirme” fikri çevresinde ikinci nesil ortaya çıkmıştır. Bu neslin kurumları heyecanlandıracak fikirleri arasında, verileri kullanımı kolay ve erişilebilirliği yüksek bir hale getirmek vardı. Ancak bu durum ölçeklendirme ve işlenen ham verilerin iş akışında etkili kullanımında birtakım problemler çıkarıyordu. İş zekası problemlerin arttığı bu noktadan, üçüncü nesil evirmini buluta taşıdı. Kurum için alınacak her kararda yapay zeka ve analitiğin kullanımını daha çevik yolla gerçekleştirmeyi hedefleyen Üçüncü Nesil İş Zekası, veri ihtiyacını karşılamak için bulut analitiklerine başvurmaya karar verdi.

BT kullanıcıları iş zekası altyapılarının sürekliliğini ve güvenliğini sağlayarak diğer tüm kullanıcılar için inanılmaz derece kıymetli bir sistemi ayakta tutan taraf olmuştur. 

İş Zekasında Bulut Bilişimin Etkisi

Daha fazla işletmenin teknolojiyi kullanmasını sağlayarak daha çözümcül iş süreçleri sunan Üçüncü Nesil İş Zekası sayesinde işletmelerde verimlilik-görünürlük-takip edilebilirlik artar ve önceki nesillerin sunduğu salt renkli tablolar ve görsellerden çok daha fazlasını sağlar. 

Dosyalarınızdan, şirket içi sistemlerinizden ya da bulut uygulamalarınızdan dataları kullanımı kolay arayüzle yükledikten sonra yeni nesil iş zekası süreci kolayca başlıyor. Bazı durumlarda eldeki verilerle farklı aksiyonlar almak zorken, bulut sistemi üzerinde dataların sıra dışı aksiyonlar için hazırlanması da oldukça kolay. Bu iki basit işlemden sonra tabloları, ekstrem veri analizlerini, performans grafiklerini, özetle tüm hikayenizi, bulutta görebilirsiniz. Masaüstü ve mobil şekilde verilerinize erişebileceğiniz her yerde yedekleme, güncelleme, güvenlikli bir şekilde paylaşım ve kayıt etme gibi birçok imkan mevcut. Bulutta depolanan gerçekçi verilere dayanarak öngörülebilir zorluklara kolay ve analitik çözümler üretilirken, üçüncü nesil iş zekası, iş süreçlerindeki basamakların arasındaki mesafeyi azaltıyor. En nihayetinde Bulut Bilişim, dahil olduğu her alanın kurtarıcısı olma özelliğini iş zekasında da ortaya koyuyor.

PlusClouds olarak firmaların üçüncü nesil iş zekası yolculuğunda yanlarında sadece bulut servis sağlayıcısı olarak durmuyoruz. Firmaların bu serüvenlerinde iş ortakları gibi çalışarak en yeni teknolojileri sistemlerine nasıl entegre edebilecekleri konularında AR-GE çalışmaları yaparak da destekliyoruz.