BT Profesyonelleri Çoklu Bulut Strateji Yönetimini Nasıl Gerçekleştiriyor?


Mevcut tüm ihtiyaçlar için tek bir bulut platformu seçmek, çeşitli gereksinimleri ve iş yüklerini karşılayamaz. Çünkü bazı ihtiyaçlar için belirli bir bulut platformu uygunken, bazı ihtiyaçlar için farklı bir seçeneğe yönelmeniz gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, tek bir bulut platformu ile yetinmek zorunda kalmanız gerekmez. 

Tam da bu noktada, çoklu bulut stratejisinden yararlanabilirsiniz.

Çoklu bulut, birkaç bilgi işlem ortamının birleşimidir ve hibrit bir BT modelinden farklıdır. Fakat, çoklu bulut ortamları karmaşıktır, bu nedenle yönetilmesi kolay değildir. 

Tüm bu karmaşıklığa rağmen, IBM’e göre, 2018 itibariyle işletmelerin %85’i çoklu bulut kullanmaktadır.

Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise, 2022 yılına kadar hizmet olarak bulut altyapısını kullanan kurumsal müşterilerin %75’i, bilinçli bir çoklu bulut stratejisini benimseyecektir.

Çoklu Bulut Nedir?

Çoklu bulut, işletmeler tarafından iki veya daha fazla bulut bilişim platformundan yararlanmak ve bunları tek bir birleşik mimari olarak kullanmak için kullanılan bir stratejidir. Belirli iş yükü gereksinimlerini karşılamak için genel, özel ve hibrit bulutlar veya bunların bir kombinasyonu kullanılarak bir çoklu bulut oluşturulabilir.

Çoklu bulutun aksine tek bir bulut modeli, işletmedeki çeşitli gereksinimleri ve iş yüklerini karşılayamaz. İşletmeler, çoklu bulut stratejisini benimseyerek, her bir sağlayıcının hizmetlerinin en iyi kısımlarının güçlü yönlerinden yararlanabilir ve iş ihtiyaçlarına göre bunları karıştırıp eşleştirebilir.

Çoklu Bulut Yönetimi Nedir?

Çoklu bulut yönetimi, çoklu bulut dağıtımını izleme, güvenceye alma ve optimize etme sürecidir. 

Çoklu bulut yönetimi, tek bir bulutu yönetmekten veya eski bir BT kurulumunu yönetmekten farklı zorluklara neden olur. Her genel bulut satıcısının farklı özellikleri vardır. Her satıcı aynı zamanda kendi bulut hizmetlerini, kendi API’lerini ve farklı hizmet düzeyi sözleşmelerini (SLA’lar)* yönetmek için farklı araçlar sunar. Dahili çalışanlar, bir tür genel bulutta deneyimliyken, bir diğerinde deneyimli olmayabilir. Ek olarak, farklı bulutların birbirine bağlanması ve güvence altına alınması gerekir.

Bir çoklu bulut yönetim sistemi, öncelikle aşağıdaki hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur:

1. Self-servis yetenekler

Strateji, BT kaynak tedariği ile ilgili geleneksel ve hantal süreçleri ortadan kaldırır.

2. İş akışı otomasyonu

Bulut yönetimi, iş akışı otomasyonunu sağlar. Bu sayede insan müdahalesi olmadan bilgi işlem örnekleri oluşturmak ve yönetmek için gereken eyleme dönüştürülebilir adımları atabilirsiniz.

3. Bulut analizi

Bulut analizi ve izleme ile ihtiyaçlarınıza göre mevcut en iyi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca, kaynakların optimize edilmemiş olması durumunda bulut sağlayıcılarınızı değiştirebilir veya iş yüklerini genel buluttan özel buluta geçirebilirsiniz.

Çoklu bulut ortamları, şüphesiz, işletmenize kolaylık ve verimlilik getirir. Fakat bu, dağıtım sırasında bazı zorluklarla karşılaşmayacağınız anlamına gelmez. 

ZDNet tarafından yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan BT profesyonellerinin %74’ü, çoklu bulut yaklaşımını benimsemenin önündeki en büyük zorluğun teknolojinin karmaşıklığı olduğunu dile getirdi.

BT Profesyonelleri Çoklu Bulut Strateji Yönetiminde Nelere Dikkat Etmeli?

Bir BT profesyoneli olarak çoklu bulut ortamına geçmeyi düşünüyorsanız, çoklu bulut strateji yönetimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki şekildedir:

1. Halihazırda sahip olduğunuz platformları anlayın

Elinizin altında hangi kaynaklara sahip olduğunuzu bilmek önemlidir, böylece bunları uygun şekilde tahsis edebilirsiniz.

2. Takip 

Aylık bütçenizi takip etmek gibi, bulut kaynakları konusunda nerede olduğunuzu da bilmeniz gerekir. Bu, planınıza dahil edilen kullanımı, depolama alanını ve bant genişliği kullanılabilirliğini dikkatle izlemek anlamına gelir.

3. Bir bulut yönetim platformu kullanın

İyi bir bulut yönetim platformu tüm kaynakları bir kerede görmenize ve yönetmenize olanak tanır. 

4. Sürekli değerlendirme

Tıpkı ihtiyaç duyduğunuzda kaynakların yetersiz olmasını istemediğiniz gibi, boşa harcanan kaynaklar için de fazla ödeme yapmak istemezsiniz. Çoklu bulut stratejinizi periyodik olarak değerlendirmek, kapasitenizi belirlemenize ve ayarlamanıza yardımcı olabilir.

BT Profesyonellerinin Çoklu Bulut Ortamını Yönetmesi İçin En İyi Uygulamalar

1. Mimarinizi gereksinimlere göre haritalayın

Tüm ağınızın haritasını çıkarın ve ardından bulutun içinde nerede olduğunu belirleyin. Genel sistem yönetim stratejinizde bulutun rolünün net bir resmini çizerek farklı bulut sağlayıcılarının mimarinizin gereksinimlerine göre en iyi şekilde hizmet etmesini sağlayın.

2. Her bir hizmeti ayrı takip edin 

Çoklu bulut ortamında, bir işletmedeki her iş birimi, birkaç farklı sağlayıcının hizmetlerini kullanabilir. Örneğin, Azure’dan bir analitik platformu, AWS’den depolama ve IBM Cloud’un AI yeteneklerini kullanabilirsiniz. 

İş birimleri bu hizmetler için genellikle farklı şekillerde ödeme yapar. Bu nedenle, her departmanın kullanım grafiğini çıkarmak ve buna göre kaynakları artırmak veya azaltmak önemlidir.

3. Ortak standartlara sahip bir entegrasyon kullanın

Çoklu bulutta geliştiriciler, herhangi bir sorunu ele almak için tedarikçi ekosistemini entegre etmek ve yönetmek için ortak standartlara sahip olmalıdır. 

Örneğin, ağ katmanı, çoklu bulutun kritik bir entegrasyon bileşenidir. Ayrıca tasarım, şirketlerin uygulamalarını hibrit bir bilgi işlem ortamında çalıştırmalarına izin vermelidir. Ağ denetimi, güvenlik ve görünürlük, genel ve çoklu bulutlara yayılmalı ve bu ortamların tek bir ağ gibi görünmesini sağlamalıdır.

4. Her zaman bir durum kurtarma planınız olsun

Olağanüstü durum kurtarma planı, işletmelerin herhangi bir değerli bilgiyi kaybetmemek için verileri bir bulutta depolamasını sağlar. Bu, özellikle bir şirket birden fazla yerde hizmet verdiğinde ve tek bir bulut sağlayıcısına sahip olduğunda önemlidir. Kurtarmada en iyi teknik, en az iki sağlayıcıdan bulut hizmeti almaktır. Veri merkezlerinden biri bağlanamazsa, bağlantı yeniden kurulana kadar diğerine güvenebilirsiniz.

5. Güvenliği bir zorluk olarak görmekten vazgeçin

Farklı bulutlar arasında güvenli bir hassas bilgi akışı sağlamak her işletmenin sorumluluğudur. Bu nedenle, bu tür verilere kimlerin erişimi olduğunu izlemek ve personele rol tabanlı erişim kontrolleri uygulamak önemlidir.

ZDNet tarafından yapılan bir ankete göre, ankete katılan BT profesyonellerinin %60’ı, işletmeleri için çoklu bulut yaklaşımını benimsemede güvenliğin bir zorluk olduğunu dile getirmiştir.