Küresel BT Harcamaları 4,5 Trilyon Dolara Ulaşacak
Küresel BT Harcamaları 4,5 Trilyon Dolara Ulaşacak

Küresel BT Harcamaları 4,5 Trilyon Dolara Ulaşacak

Bulut, 2022'de kurumsal yazılım segmentindeki %11'lik harcama artışının neredeyse tamamından sorumlu.


Gartner tarafından yapılan son araştırmaya göre, küresel BT harcamalarının 2021’den itibaren %5,1’lik bir artışla, 2022’de 4,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Gartner Araştırma Başkan Yardımcısı John-David Lovelock, “2022, CIO için geleceğin geri döndüğü yıldır” dedi. “Artık son iki yılda kritik ve kısa vadeli projelerin ötesine geçebilecek ve uzun vadeye odaklanabilecek bir konumdalar.” dedi. 

Gartner, danışmanlık ve yönetilen hizmetleri (managed services) içeren BT hizmetleri segmentinin 2022’de ikinci en yüksek harcama büyümesine sahip olmasını da bekliyor. 2022’de bu harcamaların %7,9 artarak 1,3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Özellikle iş ve teknoloji danışmanlığı harcamalarının, 2022’de %10 büyümesi öngörülüyor.

Araştırma firması ayrıca, 2025 yılına kadar işletmelerin dış danışmanlara olan güvenlerini artıracağını, çünkü daha fazla aciliyet ve hızlı değişimin, işletmelerin dijital iş hedefleri ile iç kaynakları ve yetenekleri arasındaki boşluğu genişleteceğini tahmin ediyor.

Bulut Hizmetleri Endüstrisi

John-David Lovelock, büyük işletmelerin büyük çoğunluğunun önümüzdeki birkaç yıl içinde bulut stratejilerini geliştirmek için harici danışmanlar kullanmasını beklediğini de sözlerine ekledi.

İşletmeler, sürekli esneklik ve çevikliği desteklemek için yazılım yığınlarını bir hizmet olarak yazılıma (SaaS) yükseltmeye odaklandıkça, 2022’de kurumsal yazılım segmentindeki harcama artışının neredeyse tamamından bulut sorumlu olacak.

2020’de kurumsal uygulama yazılımı pazarında, kısmen koronavirüs pandemisi nedeniyle bulut pazarı ilk kez bulut dışı pazardan daha büyük hale gelmişti.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.