Oracle Cloud, Ağ Oluşturma, Bilgi İşlem ve Depolama Araçlarını Tanıtıyor

Oracle Cloud, Ağ Oluşturma, Bilgi İşlem ve Depolama Araçlarını Tanıtıyor


Oracle, kullanıcıların uygulamaları yönetmesine ve dağıtmasına yardımcı olmak için genel bulut platformuna gelişmiş bilgi işlem, ağ oluşturma ve depolama hizmetleri ekliyor.

Oracle, 15 Mart’ta duyurulan gelişmiş ağ, depolama ve bilgi işlem hizmetleri sağlayan bir dizi yeni yetenekle bulut platformunu büyütüyor.

Oracle’ın genel bulut hizmeti olan Oracle Bulut Altyapısı (OCI), sürekli olarak yeni yetenekler kazanmaya devam ediyor. 2020’de OCI, bilgi işlem ve depolama için yeni esneklik operasyonları kazandı. 2021’de Oracle için ana odak noktalarından biri bulutu daha uygun maliyetli hale getirmekti. En son güncellemeyle Oracle, işletmelerin kalan şirket içi iş yüklerini OCI’ye daha kolay geçirmesini sağlayan özelliklerle bulut tekliflerini genişletiyor.

Oracle’ın OCI Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Leo Leung, ITPro Today’e verdiği demeçte, “Kapsayıcılar ve mikro hizmetler için yeniden yazmadan buluttan istediğiniz esnekliğin avantajlarını gerçekten elde edemeyeceğinize dair büyük bir varsayım olduğunu düşünüyorum.” “Çoğu şirket, her şeyi yeniden yazma lüksüne sahip değil, çünkü sahip oldukları şeylerin büyük çoğunluğu, yıllarca hatta on yıllarca çalışacak olan eski uygulamalar.” dedi.

Oracle Cloud Infrastructure, Yeni Bilgi İşlem Hizmetlerini Tanıttı

Yeni bilgi işlem hizmetleri arasında Oracle’ın kapsayıcı VM’leri (sanal makineler) olarak adlandırdığı bir hizmet var.

Konteyner VM’leri, Leung’a göre Kubernetes gibi daha karmaşık bir orkestrasyon teknolojisine ihtiyaç duymadan yalnızca temel uygulamaları konteynerlerde çalıştırmak isteyen işletmeler için basit bir hizmet sunar. OCI’nin zaten bir Kubernetes hizmeti var, ancak bazı kullanım durumları için bir işletmenin ihtiyaç duyabileceğinden daha fazlası olduğunu söyledi.

Leung, “Konteyner VM’leri, uygulamalarını geliştirmek ve potansiyel olarak daha büyük ölçekli dağıtımların bir sonraki aşamasına geçmeden önce test etmek için bir avuç konteynere ihtiyaç duyan kişiler içindir.” dedi.

Oracle ayrıca en yeni E4 CPU serisini kullanarak AMD tabanlı yeni bilgi işlem seçenekleri ekliyor. E4 bulut sunucuları, performansı ve kullanım kolaylığını artırmaya yardımcı olan yerel depolamaya sahip bilgi işlem bulut sunucularıdır.

Yeni Bulut Depolama Hizmeti de OCI’da Yer Aldı

Genel olarak bulut depolama, Oracle tarafından duyurulan bir çift yeni yetenekle destekleniyor. Yeni depolama hizmetlerinden biri, blok hacimli depolama için performansa dayalı bir otomatik ayar özelliğidir.

OCI’deki blok birim depolaması, bir işletmenin kullanmayı seçebileceği farklı performans katmanlarına sahiptir. Otomatik ayar özelliği ile OCI, depolamayı talebe göre otomatik olarak doğru performans seviyesine ayarlayacak.

Leung, “Artık perde arkasında, talebe bağlı olarak, bulut performansı en düşükten en yükseğe otomatik olarak ayarlanacak ve talep yapıldıktan sonra, en düşük performansa ve fiyata geri düşebilir.” dedi.

Oracle ayrıca yeni bir yüksek kullanılabilirlikli ZFS (zettabayt dosya sistemi) depolama hizmetini tanıttı. ZFS, büyük dağıtımları olan işletmelere yardımcı olabilecek büyük ölçekli bir dosya sistemidir.

Oracle Bulut Altyapısı Ağ İletişimini Güçlendiriyor

Ağ oluşturma, OCI için başka bir iyileştirme alanıdır.

Oracle’ın başlattığı yeni bulut ağ hizmetleri arasında, OCI yük dengeleyici ile eşleşebilen bir Web Application Firewall (WAF) bulunmaktadır. Yük dengeleyici, iş yüklerini ve trafiği bir dizi örnek arasında dağıtmaya yardımcı olur ve Oracle yeni özellikle WAF güvenliğini doğrudan entegre eder. Yük dengeleyici, yeni Web Application Acceleration (WAA) özelliklerinden de yararlanıyor.

Leung, “Web Application Acceleration hizmetiyle, birçok yaygın web isteğini alıp yük dengeleyicide önbelleğe alacağız” dedi. “Bu, bir dizi uygulama için çok daha hızlı yanıt süresi performansı sağlar.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir