Rusya'da Bulut Hizmetleri İçin Depolama Alanı Tükeniyor

Rusya’da Bulut Hizmetleri İçin Depolama Alanı Tükeniyor


Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı askeri olarak işgal etmesinin ardından, Rusya’ya karşı bir yaptırımlar zincirinin başladı. Google, Meta (Facebook’un ana şirketi), Apple ve diğer birçok teknoloji şirketi, çoğunlukla Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya’daki operasyonlarını sona erdirme sürecinde. Rusya’nın şimdi başka bir sorunu daha var: Ülkede bulut hizmetleri için depolama alanı tükeniyor.

Rus haber kaynağı Kommersant, hükümet kaynaklarına atıfta bulunarak, Rusya’nın sunucular ve diğer kritik BT ekipmanları için yerel veri deposunun hızla tükenmekte olduğunu bildirdi. Ayrıca, Rusya Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın 9 Mart’ta Sberbank, MTS, Oxygen, Rostelecom, Atom-Data, Croc ve Yandex temsilcileriyle bir toplantı düzenlediği bildirildi. Bir kaynak Kommersant’a, Google ve Amazon gibi yabancı bulut hizmetlerinin ayrılmasının, yerel depolama talebini artırdığını ve ülkenin bu kapasitenin önümüzdeki iki ay içinde bitmesini beklediğini söyledi. Eksiklik, bulut oyunları, müzik akışı ve video paylaşım platformları gibi zorunlu olmayan hizmetlerin kapanmasına neden olabilir.

Rusya, ülkeyi terk eden şirketlerden bilgisayarlara el koymak da dahil olmak üzere veri depolama için birkaç seçenek araştırıyor. Fakat en basit çözüm, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini durdurması olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir