40 Ülkeden 3000 Profesyoneli Bir Araya Getiriyoruz

Avrasya’nın En Büyük Online Cloud Etkinliği ve Fuarı konusunda CloudTalk Global Chairman Burkay Yapağcıoğlu ile bir araya gelen Fintechtime ekibi tarafından yapılan röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz.


26-27 Mayıs tarihlerinde teknoloji devi 100’ü aşkın firmayla 3000’den fazla IT profesyonelini sanal fuaye alanında buluşturmayı hedefleyen Avrasya’nın En Büyük Online Cloud Etkinliği ve Fuarı konusunda bilgi almak için CloudTalk Global Chairman Burkay Yapağcıoğlu ile bir araya gelen Fintechtime ekibi tarafından yapılan röportaja aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yepyeni bir fuar deneyimiyle teknoloji devleriyle buluşma fırsatı sunacağınız CloudTalk Online | Matchmaking Summit ile ilgili bilgi alabilir miyiz? Geri sayımın başladığı etkinlik için nasıl bir takvim izlediniz?

CloudTalk Online | MatchMaking Summit iş ortaklarımızın sağlığını riske etmeden,  katılımcılarına ve partnerlerine yüksek katılımlı ve güvenli bir etkinlik ortamı sağlayan; sınırları tamamen kaldıran, bire-bir iletişimi ön plana çıkartan ve tamamen açık katılımcı datası ile tüm iş ortaklarına maksimum lead edindirmeyi hedefleyen, direkt sonuç odaklı yeni nesil bir dijital konferans ve fuar konseptidir. Etkinliğimiz sadece Türkiye için değil; Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, Belarus, Bosna Hersek, Arnavutluk gibi pek çok bölge ülkesi için de büyük bir fırsat. Özellikle konferans konuşmalarımızda ABD ve Batı Avrupa merkezli teknoloji şirketlerinin ağırlıklı olduğu bulut bilişimde bölgenin ihtiyaçlarını anlayan, maliyet avantajı ve yüksek Ar-Ge kabiliyetiyle global rakipleri arasındaki farkları hızla kapatan Türkiye’nin, bölge ülkeleri için de hem bir çözüm ortağı hem de alternatif pazar olma potansiyelini vurgulayacağız.

2020 yılının Eylül ayında ilkini gerçekleştirdiğimiz ve 20’nin üzerinde ülkeden 2000’e yakın katılmcıyı ağırladığımız online etkinliğimiz sonrası iş ortaklarımız ve katılımcılarımızdan da aldığımız geri bildirimlerle  daha yüksek katılımlı ve etkileşim hedeflediğimiz ikinci etkinliğimiz için çalışmalara hız kaybetmeden başladık. Bu sene açılış konuşmasını T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sn. Dr.Ömer Fatih Sayan’ın gerçekleştireceği etkinliğimizde dünyanın 40 farklı ülkesinden 3000 kadar profesyoneli bir araya getirmek istiyoruz ve bu kapsamda dünyadan alanının en iyi konuşmacılarını etkinliğimizde yer veriyoruz. Yine bölge ülkelerinden olan katılımı ve ilgiyi artırmak için yerel iş ortaklarımız aracılığı ile güzel bir etkinlik pazarlama iletişimi gerçekleştirdik ve şu an 30 farklı ülkeden katılım aldığımızı söyleyebilirim.

Etkinliğin hedef kitlesinde kimler var, kimler katılmalı?

Etkinliğimiz Avrasya ülkelerinin IT profesyonellerinin hedeflemekte ve  konferansın katılımcı profilleri arasında; C-level IT yöneticileri, IT uzmanları, network ve sistem yöneticileri, güvenlik yöneticileri, veri merkezi uzmanları, bulut mimarları, yazılımcılar, ürün yöneticileri, satış ve iş geliştirme birimleri, bağımsız danışmanlar ve son kullanıcılar gibi pazarı oluşturan birçok profesyonel bulunuyor.

CloudTalk Online Matchmaking Summit, katılımcıların ilgi alanlarına göre 5 farklı salonda gerçekleşecek sunumlardan dilediklerine katılabilmelerini kolaylaştıran bildirim ve hatırlatma özellikleriyle, her katılımcının tercihine göre etkinlikten en yüksek verimi almasını garanti ediyor.

Etkinliğin teknik altyapısı ve sunacağı fırsatlar konusunda neler söylemek istersiniz? Öne çıkan konuşmacıları da öğrenmek isteriz.

2020 yılında Ar-Ge ekiplerimiz mükemmel bir etkinlik deneyimi sunabilmek için uzun süreli araştırmalar gerçekleştirdi ve bu sene de %100 dijital olarak gerçekleşecek etkinliğimiz için çok gelişmiş bir sanal fuar ve zirve yazılımı kullanıyoruz. Yeni iş bağlantıları kurmak ve networking oluşturmanız için mükemmel bir deneyim sunan bu platformda; 5 farklı canlı salon, 1e1 görüşme odaları, toplu networking alanlar ve sanal fuaye alanı bulunuyor. Platformumuz binlerce katılımcı ile konferans öncesi ve konferans anında toplantı planlaması yapılmasına, networking lounge’lardaki yuvarlak masalarda toplu video görüşmelerine, chat özelliği ile dilediğiniz katılımcı ile sohbet edebilmenize ve açık katılımcı profili sayesinde herkesin birbirini görebilmesine imkan vererek profesyonel zaman yönetimini kolaylaştırıyor. Ayrıca CloudTalk Online Matchmaking Summit, katılımcıların ilgi alanlarına göre 5 farklı salonda gerçekleşecek sunumlardan dilediklerine katılabilmelerini kolaylaştıran bildirim ve hatırlatma özellikleriyle, her katılımcının tercihine göre etkinlikten en yüksek verimi almasını garanti ediyor.

Konuşmacılar arasında; Amazon Web Services Country Manager Burak Aydın, DigitalOcean CTO Barry Cooks, CloudLinux CEO Igot Seletsky, Plesk CTO Jan Loeffler, Dell Technologies General Manager Işıl Hasdemir, A.Ertan Çınar, Datacasa Veri Merkezi General Manager Ertan Çınar gibi 60’ın üzerinde profesyonel yer alıyor.

Dijital konferans ve yeni nesil fuar deneyimi, klasik yapıdan nasıl bir farklılık sunuyor. Bu alanda trend başlıklar hangileri?

İyi planlanan dijital etkinlikler içinde bulunduğumuz mevcut durumda lokasyon, katılımcı, profil erişimi, etki ölçümleme, çoklu etkileşim, global erişim ve yüksek görünürlük gibi çok fiziksel etkinliklere nazaran çok daha esnek ve detaylı imkanlar sunuyor. Dijital etkinliklerde fiziksel fuar etkinliklerinden farklı olarak dilediğiniz yerden ve cihazdan lokasyon bağımsız dünyanın farklı bölge ve ülkelerinden katılımcılarla çok daha hızlı etkileşime geçme imkanınız oluyor. Ayrıca katılımcı ve partnerler açısından daha ölçülebilir sonuçlar üretme ve yüksek görünürlük sağlaması da diğer avantajlarıdır.

Etkinlik sponsorlarından da bahsedebilir misiniz? Etkinlikte hangi markaları Partner veya  Konuşmacı olarak göreceğiz?

Veeam, Exclusive Networks, Arista Networks, DigitalOcean Datacasa Veri Merkezi, Plesk,cPanel, Linbit, CloudLinux gibi onlarca teknolojide öncü firma etkinlikte partner ve konuşmacı olarak  olarak yer alacak.

Türkiye’de bir ilke imza atan CloudTalk Online Matchmaking Summit 2020’yi gerçekleştirmiştiniz. Geçen yıla dair aldığınız geri dönüşler nasıl oldu? Bu yıl katılımcıları ve markaları hangi yenilikler bekliyor?

2020 yılında gerek partnerlerimiz ve katılımcılarımızdan gerekse de iş ortaklarımızdan çok güzel ve yapıcı geri dönüşler aldık. Bulut bilişim etkinliği olarak alanında bir ilke imza atan CloudTalk Online Matchmaking Summit 2020’de; 124+ bin etkileşim, 1200’den fazla birebir toplantı, 570 salon toplantısı, her oturumda ortalama 300 izleyici, 3700 mesaj gönderimi ve 5000+ profil görüntüleme gerçekleşti ve sanal fuaye alanında; Alibaba Cloud, Acronis, Cloudflare, Acronis, Mailchannels, Synacor, ResellerClub gibi teknoloji devleri katılımcılarla buluştu.

Bu sene katılımcılar arası etkileşimi daha fazla artırmak adına etkinliğimizi 2 güne çıkardık ve ilk günü tamamen networking aktivitelerine ayırdık. Ayrıca 5 farklı salondaki canlı sunum ve panellere ek olarak, platformumuzun “Rooms” alanında onlarca teknik workshop da bu sene katılımcıları bekliyor.