Amazon, Rusya ve Beyaz Rusya'da yeni bulut müşterileri almayı bıraktı

Amazon, Rusya ve Beyaz Rusya’da AWS Bulut Kayıtlarını Durdurdu

Amazon, Rusya ve Beyaz Rusya'da AWS bulut kayıtlarını durdururdu, fakat mevcut müşteriler durumdan etkilenmedi.


Amazon, Rusya ve Beyaz Rusya’da yeni bulut müşterileri almayı bıraktı, Ukrayna’nın işgaline tepkisini gösterdi, ancak ülkelerdeki bulut hizmetlerini tamamen kesmedi.

Şirket sözcüsü Drew Herdener, New York Times’a verdiği demeçte, kararı “güncel olaylara ve şu anda Rusya’da mevcut olan belirsizlik ve kredi eksikliğine” bağladı.

Rakip Azure bulut bilişim platformunu işleten Microsoft da geçen hafta benzer şekilde “Rusya’daki tüm yeni Microsoft ürün ve hizmet satışlarını” askıya aldığını söylemişti.

Amazon’un e-ticaret işi Rusya’da faaliyet göstermese de, Amazon, geçen hafta yaptığı açıklamada, “Diğer ABD teknoloji sağlayıcılarının aksine, AWS’nin Rusya’da veri merkezi, altyapısı veya ofisi yok ve uzun süredir Rus hükümetiyle iş yapmama politikamız var” dedi.

Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, geçen hafta Amazon ve kurucusu Jeff Bezos’a şirketin Rusya’daki bulut hizmetlerini kesmesi için çağrıda bulundu.

Bulut endüstrisi yöneticileri ve analistleri, GeekWire’a, büyük bulut sağlayıcılarının böyle bir harekette bulunmasının Rusya’daki şirketler için hiç iyi olamayacağını söyledi.

Amazon, daha önce Rusya’da AWS kullanan en büyük müşterilerinin merkezinin başka bir yerde olduğunu ve ülkedeki geliştirme ekipleriyle birlikte olduğunu söylemişti.

New York Times, AWS kayıt politikasındaki değişikliğin hafta sonu yürürlüğe girdiğini bildirdi. Amazon, aynı zamanda Ukrayna’daki şirketlere ve devlet kuruluşlarına siber güvenlik; ülkedeki sivil toplum kuruluşlarına ise insani yardım ve destek sağlıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir