Amazon Web Services Satışları Yüzde 39 Arttı
Amazon Web Services Satışları Yüzde 39 Arttı

Amazon Web Services Satışları Yüzde 39 Arttı


2021’in üçüncü çeyreğinde, Google Cloud’un toplam geliri kadar kâr elde eden Amazon Web Services (AWS), üçüncü çeyrekte yıldan yıla %39’luk bir artışa ulaşarak büyümeye devam ediyor. 16,1 milyar dolar gelir elde eden AWS’nin işletme geliri, çeyrek boyunca %38 artarak 4,88 milyar dolara ulaştı.

Microsoft Azure geliri, çeyrek boyunca yıldan yıla %50 arttı, Google Cloud geliri ise %45 artışla 4.99 milyar dolara yükseldi.

AWS’nin büyümesi, en büyük rakiplerinden yüzde bazında daha düşük olsa da, 2019’un sonlarında %28 ila %29 arasında değişen büyüme, COVID-19 de dahil olmak üzere 2021’e kadar istikrarlı bir şekilde yükseldi. AWS geliri 1. çeyrekte %32 artarken 2. çeyrekte %37 arttı.

CFO Brian Olsavsky’ye göre bu büyüme, makine öğrenimi, sağlık hizmeti veri yönetimi ve analizi gibi sektöre özel teklifler de dahil olmak üzere geniş bir müşteri ve hizmet tabanı tarafından yönlendirildi.

AWS, Amazon’un 110,8 Milyar Dolarlık Gelirinin %14,5’ine Katkıda Bulunuyor


Genel olarak, AWS, Amazon’un 110,8 milyar dolarlık toplam gelirinin %14,5’ine katkıda bulundu ve bulut kârı, bu çeyrekte Amazon için toplam kâr kaybını telafi etti. Amazon’un net geliri yıllık %49 düşüşle 3,2 milyar dolara geriledi.

CEO Andy, “Her zaman, kısa vadeli kârları optimize etmekle uzun vadede müşteriler için en iyi olanı seçmek arasında seçim yapmak zorunda kaldığımızda, ikincisini seçeceğimizi söyledik ve bunu pandeminin her aşamasında gösterdik” dedi.

“Pandemiye yanıt verirken iş sürekliliğini korumak için AWS ile çalışmak isteyen işletmeler ve hükümetlerle yakın bir şekilde çalıştık. Aynı zamanda müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için işletmelerimiz genelinde olağanüstü yatırımlar yaptık.” diye ekledi.

Andy, ​​Jeff Bezos’un ayrılmasının ardından bu yaz Amazon’u CEO olarak devraldı ve AWS CEO’su olarak şirkete geri dönmesi için Adam Selipsky’yi işe aldı.