SAP Salesforce İle Rekabeti Artırırken Bulut Gelirini İse Yüzde 20 Artırdı
SAP Salesforce İle Rekabeti Artırırken Bulut Gelirini İse Yüzde 20 Artırdı

SAP Salesforce İle Rekabeti Artırırken Bulut Gelirini İse Yüzde 20 Artırdı


Alman yazılım devi SAP, hızla büyüyen bulut birimindeki gelirde bir artış kaydederek şirketin üçüncü çeyrekteki kazanç performansını artırmaya yardımcı oldu.

SAP’nin üçüncü çeyrek bulut geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 artarak yaklaşık 2,4 milyar Euro’ya (2,8 milyar $) ulaştı.

Toplam gelir, buluttaki büyümenin desteğiyle bir önceki yıla göre %5 artışla 6.8 milyar Euro olurken, hisse başına kazanç, yan şirket Sapphire Ventures’ın karlı başlangıcı sayesinde %2 artarak 1,74 Euro’ya yükseldi.

Geçen yıl SAP, şirket içi BT altyapısından uzak bulut bilgi işlem tesislerine geniş bir geçiş için planlarının ana hatlarını çizmişti. SAP’nin yeniden buluta odaklanması, Salesforce ve Oracle gibi kurumsal yazılım rakipleri için bir meydan okuma oldu ve SAP hisseleri %0,7 yükseldi.

SAP CEO’su Christian Klein Perşembe günü CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu şirketi buluta çevirdik. İş modelimizi kendi başımıza değiştiriyoruz. Şirket içi ön lisanslardan bulutta abonelik tabanlı bir iş modeline geçiyoruz.” dedi.

Klein, şirketin koronavirüs belirsizliğini ve küresel tedarik zincirlerindeki bozulmayı yönetme yeteneğine çok güvendiğini, teknolojinin bu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

SAP’nin hisse senedi fiyatı, Covid-19’un işletme harcamaları üzerindeki etkisiyle ilgili endişeler nedeniyle geçen yıl Ekim ayında keskin bir düşüş yaşadı. O zamandan beri, bu yıl şimdiye kadar %11’den fazla bir toparlanma gerçekleştirdi.