Robotik Nesnelerin İnterneti Nedir ve Ne Yapabilir?
Robotik Nesnelerin İnterneti Nedir ve Ne Yapabilir?

Robotik Nesnelerin İnterneti Nedir ve Ne Yapabilir?


Sürekli gelişen robotik IoT ile birleşti ve Robotik Nesnelerin İnterneti adı verilen bir şey yarattı.

Robotik Nesnelerin İnterneti, akıllı cihazların olayları izleyebildiği, birden fazla kaynaktan gelen sensör verilerini birleştirebildiği, en iyi hareket tarzını belirlemek için zekayı kullandığı ve fiziksel gerçeklikteki nesneleri manipüle edebildiği bir kavram olarak tanımlanabilir.

IoT ve IoRT arasındaki temel fark, veri paylaşımı ve iletişimin yanı sıra IoRT’deki cihazların fiziksel dünyada da hareket edebilmesi ve mevcut nesnelerle etkileşime girebilmesidir. Bu, IoRT’nin birkaç bileşeni olduğu anlamına gelir:

  • Robotların yerleşik izleme ve algılama yetenekleri vardır
  • Topladıkları verileri analiz edebilirler.
  • Nesneyle ne yapmaları gerektiğini belirlemek için bu verileri kullanabilirler.

IoRT’de en yaygın kullanılan teknolojiler, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, akıllı bağlantı, bulut bilişim, yapay zeka, dağıtılmış defter teknolojisi ve diğer pek çok şeyin birleşimini içerir.

IoRT’nin Uygulanması

Robotiği, Nesnelerin İnterneti ile birleştirme konusunda muazzam bir potansiyel vardır. Robotlar, insan katılımını azaltmaya ve fiziksel dünyayı manipüle etmeye yardımcı olma gücüne sahipken, IoT, robotların iletişim kurmak için kullanabileceği bağımsız, akıllı ağlar sağlayabilir.

IoRT ve Olası Uygulamalar

Robotik ve Nesnelerin İnterneti en yaygın olarak tedarik zincirinin tüm alanlarında bulunur. Örneğin, IoRT, robotların mevcut sistemlerdeki sorunları otonom olarak tespit edip düzeltebildiği bakımda yer alır.

Otomatik üretim sistemleri seri üretime de yardımcı olabilir. Ek olarak, e-ticaret; robotların ürünleri bir web sitesinde sipariş edildikten sonra bulabilmesi, paketleyebilmesi, etiketleyebilmesi ve gönderebilmesi için IoRT uygulaması için yeterli alan sağlar.

Sağlık, IoRT’nin uygulanabileceği başka bir endüstridir. Akıllı robotlar, insanlara hasta bakımı, izleme ve hatta ameliyat konularında yardımcı olabilir.

Bugünün tüketicileri de yakında evlerinde kişisel robotlara sahip olacaklarını umuyorlar. Robotlar, diğer akıllı cihazlara ve otomatik sistemlere ideal bir ek olabilir. Evi temizleyerek veya köpekleri gezdirerek konfor ve rahatlığı artırabilirler.

Son olarak, robotların yardımcı olacağı bir diğer alan da güvenlik ve izlemedir. Robotlar, personel için büyük bir riskin olduğu afet yönetiminde ideal bir çözüm olacaktır. Ayrıca, malzemeleri taşıyabilir ve mağdurlara yardım sağlayabilirler.

Uygulamada IoRT

Şu anda Amazon, robotların insanlarla birlikte çalışarak kutuları toplamalarına ve envanteri taşımalarına yardımcı olduğu robotik sipariş karşılama merkezleriyle IoRT’nin gücünden yararlanıyor. En son verilere göre, Amazon’un ABD’deki yerine getirme merkezlerinde yaklaşık 200.000 robotu var.

Özetle, Nesnelerin İnterneti‘nin akıllı cihazlardan robotik teknolojiye genişlemesi sadece bir zaman meselesi. Robotik Nesnelerin İnterneti’ndeki en son trendlere dayanarak, robotlar yakında fiziksel olarak zorlu ve tekrarlayan birçok işi devralabilir ve insan katılımını en aza indirebilir.

En iyi uygulamalardan bazıları sağlık, üretim, tedarik zincirleri ve güvenliği içerebilir. Amazon, IoRT’nin çalışanların karmaşık operasyonları yönetmesine nasıl yardımcı olabileceğinin en iyi örneklerinden biridir.