Oracle, Oracle Bulut Altyapısı İçin Yeni Yapay Zeka Hizmetlerini Duyurdu
Oracle, Oracle Bulut Altyapısı İçin Yeni Yapay Zeka Hizmetlerini Duyurdu

Oracle, Oracle Bulut Altyapısı İçin Yeni Yapay Zeka Hizmetlerini Duyurdu


Oracle, geliştiricilerin AI hizmetlerini veri bilimi uzmanlığına ihtiyaç duymadan uygulamalarını kolaylaştıran bir hizmetler koleksiyonu olan Oracle Bulut Altyapısı (OCI) AI hizmetlerinin kullanıma sunulduğunu duyurdu. Yeni OCI AI hizmetleri, geliştiricilere, iş odaklı veriler üzerinde önceden eğitilmiş kullanıma hazır modellerden yararlanma veya işletmelerin hizmetleri kendi verilerine göre özel olarak eğitme seçeneği sunar. Altı yeni hizmet, geliştiricilere dilden bilgisayar görüşüne ve zaman serisi tahminlerine kadar bir dizi karmaşık görevde yardımcı olur.

Oracle Bulut Platformu’nun baş teknoloji sorumlusu Greg Pavlik, “İşletmelerin yapay zeka vaadi ile gerçek sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olan yapay zekayı uygulama arasındaki boşluğu doldurması çok önemli. Oracle, kurumsal uygulamalar ve kurumsal verilerdeki sektör lideri uzmanlığımız, yeni nesil bulut altyapımız, yapay zeka hizmetleri ve çözümleri oluşturmaya olan derin bağlılığımız aracılığıyla, yapay zekanın değerini gerçekleştirmek için en iyi konumdadır.” dedi.

Oracle’ın yapay zeka hizmetleri, geniş bir kullanım senaryosu yelpazesinde işletmeler için anında değer sağlamak üzere önceden eğitilmiştir. Tamamen yönetilen yeni yapay zeka hizmetleri aşağıdakileri içerir:

OCI Language: Belgelerdeki yapılandırılmamış metni, müşteri geri bildirim etkileşimlerini, destek taleplerini ve sosyal medyayı anlamak için geniş ölçekte metin analizi gerçekleştirir. Yerleşik önceden eğitilmiş modellerle OCI Language, makine öğrenimi uzmanlığına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve geliştiricilere duygu analizi, anahtar sözcük ayıklama, metin sınıflandırma, adlandırılmış varlık tanıma ve daha fazlasını uygulama yetkisi verir.

OCI Speech: Gerçek zamanlı konuşma tanıma için binlerce yerli ve ana dili olmayan konuşmacılar üzerinde eğitilmiş önceden oluşturulmuş modeller aracılığıyla otomatik konuşma tanıma sağlar. OCI Speech, geliştiricilerin insan konuşmasını içeren dosya tabanlı ses verilerini kolayca yüksek doğrulukta metin transkripsiyonlarına dönüştürmelerine olanak tanır ve iş akışı için kapalı altyazılar, dizin içeriği sağlamak, ses ve video içeriğine ilişkin analitiği geliştirmek için kullanılabilir.


OCI Vision: Görüntü tanıma ve belge analizi görevleri için önceden eğitilmiş bilgisayarlı görü modelleri sağlar. Ayrıca, kullanıcıların modelleri sahne izleme, kusur algılama ve kendi verileriyle belge işleme gibi diğer sektöre ve müşteriye özel kullanım durumlarına genişletmesine olanak tanır. OCI Vision, üretimdeki görsel anormallikleri tespit etmek, iş akışlarını otomatikleştirmek için formlardan metin çıkarmak ve ürünleri veya gönderileri saymak için resimlerdeki öğeleri etiketlemek için kullanılabilir.


OCI Anomaly Detection: Kritik düzensizlikleri erkenden işaretleyen, daha hızlı çözüm ve daha az operasyonel kesinti sağlayan işletmeye özel anormallik algılama modelleri sunar. OCI Anomaly Detection, geliştiricilerin anormallik algılama modellerini iş uygulamalarına kolayca entegre etmek için kullanabilecekleri çeşitli programlama dilleri için REST API’leri ve SDK’lar sağlar. Dünya çapında nükleer reaktör sağlığının izlenmesi gibi son derece hassas durumlarda kullanılan ve dolandırıcılık tespiti, ekipman arızasını tahmin etme ve arızaları tahmin etmek için birden fazla cihazdan veri alma için kullanılabilen patentli MSET2 algoritması üzerine kurulmuştur.

OCI Forecasting: Veri bilimi uzmanlığına ihtiyaç duymadan makine öğrenimi ve istatistiksel algoritmalar aracılığıyla zaman serisi tahminleri sunar. OCI Forecasting, geliştiricilerin ürün talebi, gelir ve kaynak gereksinimleri dahil olmak üzere kritik iş ölçümleri için hızlı bir şekilde doğru tahminler oluşturmasına yardımcı olur. Bu tahminlerin tümü, geliştiricilerin doğru iş kararlarını vermelerine yardımcı olmak için güven aralıklarına ve açıklanabilirliğe sahiptir.

OCI Data Labeling: Kullanıcıların AI modellerini eğitmek için etiketli veri kümeleri oluşturmasına yardımcı olur. Kullanıcılar, kullanıcı arabirimleri ve genel API’ler aracılığıyla verileri bir araya getirebilir, veri kümeleri oluşturabilir ve bunlara göz atabilir, veri kayıtlarına etiketler uygulayabilir. Etiketli veri kümeleri, tutarlı bir model oluşturma deneyimi için OCI Vision ve OCI Data Science dahil olmak üzere Oracle’ın birçok AI ve veri bilimi hizmetinde model geliştirme için kullanılabilir ve dışa aktarılabilir.

Yeni OCI AI hizmetleri, Oracle Digital Assistant’ın yanı sıra OCI Data Science ve Oracle Database Machine Learning’i içeren yapay zeka, makine öğrenimi ve veri bilimi tekliflerinden oluşan bir koleksiyon olan Oracle AI’nın merkezinde yer alır.