AWS, Google Cloud ve Microsoft Azure 3. Çeyrek Kazançlarını Açıkladı

AWS, Google Cloud ve Microsoft Azure 3. Çeyrek Kazançlarını Açıkladı


Amazon Web Services, Google Cloud Platform ve Microsoft Azure, 2021 takviminin üçüncü çeyreğinde bir kez daha büyüme bildirdi. Genel bulut sağlayıcılarının büyümesi, özellikle COVID-19 pandemisinin ortasından bu yılın başlarına kadar devam etti.

Microsoft Azure Bulutu Yeni Zirvelere Ulaştı

Bulut hizmetleriyle öne çıkan Microsoft, 2021 mali yılının 3. çeyreği kazançlarını 26 Ekim’de açıkladı.

Microsoft, 3. çeyrek için toplam 45,3 milyar dolar gelir bildirdi ve bulut hizmetlerden elde edilen kazanç, 20,7 milyar dolar oldu. Microsoft bulut gelirleri, talep azalmadığı için yıldan yıla %36 büyüdü.

Özellikle hizmet olarak Azure bulut altyapısına bakıldığında, yıldan yıla %50 büyüyerek daha da hızlı bir ivme yakaladı.

Nadella, “Dijital dönüşüm hiç bu kadar acil ve net olmamıştı” dedi.

Google, Çoklu Bulutu Farklılaştırıcı Olarak Görüyor

Google’ın ana şirketi Alphabet, 2021 mali yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kazançlarını 26 Ekim’de açıkladı ve bulut platformları yine güçlü bir büyüme gösterdi. 3. çeyrek için Google Cloud geliri, yıldan yıla %45 artışla 5 milyar dolar oldu. 

Google CEO’su Sundar Pichai, “Çoklu bulut, fark yaratmaya devam ediyor” dedi. 

Amazon Web Services Hala Genel Bulutun Kralı

Amazon, 28 Ekim’de 2021 mali yılı üçüncü çeyrek kazançlarını açıklayarak, Amazon Web Services (AWS) ile genel buluttaki liderliğini sürdürdü. AWS 3. çeyrek için 16.11 milyar dolarlık gelir elde etti.

Amazon CFO’su Brian Olsavsky, “AWS’de güçlü kullanım ve gelir artışı devam ediyor. Üçüncü çeyrekte geniş bir hizmet ve müşteri tabanı sayesinde yıllık %39 büyüdüğünü gördük” dedi.

3. çeyrek, bir dizi hizmet güncellemesini duyurduğu için AWS için yoğun geçti. Güncellemeler arasında, makine öğrenimi kullanım durumlarını hızlandırmaya yardımcı olmak için tasarlanmış yeni DL1 bilgi işlem bulut sunucusu türleri yer alıyor. Çeyrek boyunca Amazon ayrıca, Prometheus ve Grafana veri görselleştirme hizmetleri de dahil olmak üzere izleme için yeni yönetilen hizmetleri de başlattı.

Olsavsky, “Müşterilere mevcut X86 işlemcilerden %40’a kadar daha iyi fiyat/performans sunan özel silikon ve AWS tasarımı Graviton2 işlemcilerimiz hızla benimsenmeye devam ediyor” dedi. “Graviton2’ye geçmek, müşterilerin Amazon EC2’deki en iyi fiyat/performansa erişmek için iş yüklerini hızlı ve kolay bir şekilde geçirebilmeleri için çok az kod değişikliği veya hiç kod değişikliği yapılmaması anlamına geliyor.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir