Bulut Altyapı Pazarı 2021'de Rekor Seviyeye Ulaştı

Bulut Altyapı Pazarı 2021’de Rekor Seviyeye Ulaştı


Bulut altyapısı pazarı 2021‘de 178 milyar dolara yükseldi ve bir yılda 49 milyar dolar büyüdü. Ancak bulut altyapısı harcamalarının çoğu hala 3 büyük bulut sağlayıya gitmeye devam ediyor.

Synergy Research verilerine göre, geçen yıl içinde yaklaşık 50 milyar dolarlık daha artış sağlandı ve 2020’de 129 milyar dolar olan pazar, bu yıl 178 milyar dolara yükseldi. 

Çeyrek için Synergy, pazarın önceki yıla göre %36 artarak 50 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Üç büyük şirket; Amazon, Microsoft ve Google; pazar olgunlaşırken bile, pazardaki güçleriyle bu büyümeden yararlanarak dikkate değer bir oranda büyümeye kaydetti.

Microsoft ve Google benzer oranlarda %45 daha hızlı büyürken, Amazon ise %40’ın biraz altında kaldı.

Yüzdelere göre pazar dağılımı ise yine de değişmedi, Amazon %33 ile hala liderken, AWS’yi %21 ile Microsoft ve %10 ile Google izledi. Google ve Microsoft zaman içinde istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ederken, Amazon’un pazar payı birkaç yıldır durağan kaldı, ancak pazar hala genişlemeye devam ediyor ve Amazon geliri makul bir oranda büyümeye devam ediyor.

Synergy verilerine göre, 4.5 yıl önce sadece %11 paya sahip olan Microsoft ise, 18 çeyrekte konumunu iki katına çıkardı ve etkileyici bir yükseliş kaydettiği. Synergy baş analisti John Dinsdale, Amazon’un pozisyonunun bir süredir değişmemesi konusunda çok endişeli olmadığını söyledi. Bu seviyelerde kalmanın güzel bir problem olduğunu dile getirdi.

Dinsdale, “Devasa ve hızla büyüyen bir pazarın üçte birini kontrol etmek, çok güzel bir rutin.” dedi ve istikrarlı ve hızlı bir şekilde büyümeye devam etmenin zor olduğunu belirtti.

“Prensip olarak, gelecekteki olası pazar payı performansı hakkında asla tahmin veya yorum yapmıyoruz. Bu, analistlerin asla geçmemesi gereken bir çizgidir. Ne kadar büyükseniz, agresif büyümeyi sürdürmek o kadar zor olur. Bu sadece (kurumsal) hayatın bir gerçeğidir.” dedi.

Canalys verileri de Synergy’ye oldukça yakın şekilde gerçekleşti. Firma, %34 artışla çeyrek için 53 milyar doların biraz üzerinde rapor verdi. Canalys’ın verilerine göre pazar bu yıl için 2020’deki 142 milyar dolardan, yıllık %35 artışla 191.7 milyar dolara çıktı.

Yüzdelere göre pazar dağılımı ise yine de değişmedi, Amazon %33 ile hala liderken, AWS’yi %22 ile Microsoft ve %9 ile Google izledi.

Gerçek şu ki, bulut pazarı hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Özellikle en büyük oyuncular bu büyümenin avantajlarını gelirlerini yansıtıyor. Fakat piyasanın dibinde bile, hala çok fazla gelir elde etme imkanı var. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir