AWS Gelirini 2021 Dördüncü Çeyrekte Yüzde 40 Artırdı

AWS 2021 Dördüncü Çeyrekte Gelirini Yüzde 40 Artırdı


AWS geliri, bir önceki yılın 4. çeyreğinde 12,7 milyar dolarken; dördüncü çeyrekte %40 artışla 17,8 milyar dolara yükseldi. AWS işletme karı ise, 3,4 milyar dolardan 5,3 milyar dolara çıktı.

Toplam Amazon geliri %9 artarak 137,4 milyar dolara, kârı ise 7,2 milyar dolardan (hisse başına 14,09 dolar) 14,3 milyar dolara (hisse başına 27,75 dolar) yükseldi.

Amazon CFO’su Brian Olsavsky’ye göre, “İşletmeler ve geliştiriciler kritik yenilikçi bulut çözümleri için AWS’yi kullanmaya devam ettiği için, AWS 2021 boyunca güçlü kullanım ve gelir artışına devam etti.”

Bulut bölümü olmasaydı, Amazon uluslararası segmentindeki kayıplar, işgücü sorunu, enflasyon ve tedarik zinciri problemleri gibi ek maliyetleri yüzünden 1.8 milyar dolarlık bir işletme kaybı açıklayacaktı.

Amazon CFO’su Brian Olsavski, “Son iki yıldır satış ve pazarlamaya kaynak ekledik ve bu kaynaklar şimdi meyvelerini vermeye başlıyor.” dedi. 

AWS’nin en büyük rakibi Microsoft Azure da gelirinde bir artış gördü, ancak belirli sayıları kıramadı. Fakat Synergy’deki analistler, şirketin fiili ikinci bulut sağlayıcısı olarak yerini sağlamlaştırdığını ve pazar payını artırdığını dile getirdi.

AWS ve Azure’u üçüncü sırada takip eden Google ise, bulut işini yürütmek için hala milyarlarca dolar kaybediyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir