Bulut ve SaaS, Oracle Satışlarını Artırdı, Ancak Rekabet Maliyetleri De Artırıyor

Bulut ve SaaS, Oracle Satışlarını Artırdı, Ancak Rekabet Maliyetleri De Artırıyor


Oracle, bulut hizmetleri ve SaaS satışları sayesinde gelir artışı bildirirken, net kâr, rekabete ayak uydurmanın ağır maliyetlerinin etkisiyle düşüşe geçti.

Bulut hizmetleri ve SaaS uygulamalarının satışları, son mali çeyreğinde Oracle gelirini artırdı, ancak önde gelen hiper ölçekli bulut sağlayıcılarına ayak uydurmanın bedeli genel karı aşağı çekti.

Sonuçların Perşembe günü açıklanmasından sonra analistlerle yapılan bir görüşme sırasında, Oracle Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Larry Ellison, şirketin yakın zamandaki anlaşma yaptığı yüksek profilli müşterilerden oluşan uzun bir listeyi açıkladı.

Ellison, finansal hizmetler sektöründe Oracle, Fransa’da TD Bank, Silicon Valley Bank ve Societe Generale ile anlaşma imzaladı ve şirketin BNP Paribas ile yakında bir anlaşma yapmayı beklediğini söyledi. Ellison, ERP ve HCM (insan sermayesi yönetimi) yazılımı için yeni müşterilerin Tata Steel, Rogers Communications, BAE Systems, Canon ve Zoom’u içerdiğini de sözlerine ekledi.

Oracle’ın Kullanıcı Tabanı Büyüyor

Oracle Corporation’ın CEO’su Catz, kullanıcı tabanındaki büyümenin tüm mali yıl için bulut geliri çalıştırma oranını %26 artışla 11,2 milyar dolara çıkardığını belirtti.

“Buluta geçişe başladığımızdan beri bu, en yüksek organik büyüme oranıydı. Tüm segmentlerde geniş tabanlı performans gördük ve 10 yılı aşkın bir süredir ilk kez, işimizin tüm segmentlerinde büyüme görüldü” dedi.

Özellikle altyapı geliri ve kullanımı da arttı. “Eski barındırma hizmetleri hariç, altyapı bulut hizmetleri %60’tan fazla büyüdü ve altyapı gelir büyüme oranının zaman içinde daha yüksek bir eğilim göstermesini bekliyorum. Otonom veri tabanını içeren OCI tüketimi, geçen çeyreğe göre de %93 arttı” dedi.

Bu bulut büyümesi Oracle için iyi bir haber olsa da, Oracle; Microsoft, AWS ve Google pazar liderlerini hâlâ takip ediyor ve şirketin önünde hala zorlu bir rekabet var. Oracle için en büyük bir sorun, kendi bulut büyümesi için ivmeyi korumanın pahalı olmasından kaynaklanıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir