uç bilişim

Çoklu Erişimli Uç Bilişim (Multi Access Edge Computing) Harcamaları 2027 Yılına Kadar 23 Milyar Dolara Ulaşacak


Juniper Research tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, şu an 8,8 milyar dolar olan küresel MEC (Multi-access Edge Computing) harcamalarının 2027’ye kadar 22,7 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. %260’lık bu büyümenin, 5G teknolojisi ile etkinleştirilmesi bekleniyor.

Edge Computing: Vertical Analysis, Competitor Leaderboard, and Market Forecasts’e göre, 2027 yılına kadar 3.4 milyondan fazla MEC düğümünün konuşlandırılacağını öngörülüyor. Bu, hücresel verilerin seyahat etmesi gereken fiziksel mesafeyi azaltarak ağ yükünü azaltacaktır.

Raporda, AWS, IBM ve Microsoft gibi çevik teknoloji şirketleriyle operatör ortaklıklarının MEC düğümü dağıtımlarının büyümesinin sağlanmasında önemli olacağı da tespit edildi. 2027 yılına kadar 1,6 milyardan fazla mobil kullanıcının MEC düğümleri tarafından desteklenen hizmetlere erişimi olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, mobil bulut bilişimin önümüzdeki 5 yıl içinde mobil kullanıcılar arasında çok değerli bir MEC hizmeti olması bekleniyor. İşlem gücünü MEC düğümleri aracılığıyla buluta geçirerek, kullanıcılar daha hızlı işlem gücünden yararlanabilecek.

Ek olarak rapor, video akışı ve bulut oyunları da dahil olmak üzere dijital içeriğin tesliminin MEC düğümlerinin coğrafi yakınlığından yararlanacağını ve video önbelleğe alma ve hesaplama yükünü iyileştirerek değer teklifini artıracağını tahmin ediyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.