Gartner: 2022'de Dünya Çapında BT Harcamaları 4,4 Trilyon Dolara Ulaşacak

Gartner: 2022’de Dünya Çapında BT Harcamaları 4,4 Trilyon Dolara Ulaşacak


Gartner Inc. geçtiğimiz hafta yaptığı son tahmininde, dünya çapında bilgi teknolojileri harcamalarının 2022’de bir önceki yıla göre %4 artarak 4,4 trilyon dolara ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Artan harcama tahmininin nedenlerinden biri, teknoloji hizmet sağlayıcılarının fiyatlarını yükseltmesidir. Gartner, bunun teknoloji şirketlerini daha rekabetçi maaşlar ödemeye zorlayan BT yeteneği eksikliğine bağlıyor ve bu maliyetlerin alıcılara yansıtıldığını söylüyor.

Durum ne olursa olsun, yazılım harcamaları bu yıl %9,8 artarak 674,9 milyar dolara, BT hizmetleri harcamaları ise %6,8 artarak 1,3 trilyon dolara yükselecek.

Gartner, yazılım harcamalarının aynı zamanda dijital dönüşüm ve kurumsal uygulama yazılımı, altyapı yazılımı ve yönetilen hizmetlerin artan önemi sayesinde yönlendirildiğini söyledi. Bir hizmet olarak bulut altyapısının, neredeyse her büyük tüketici odaklı çevrimiçi teklife ve mobil uygulamaya güç verdiğini belirtti. Bu eğilimler, önemli miktarda harcama büyümesine neden olacak. Yazılım harcamaları muhtemelen endüstrinin başka yerlerindeki yavaş büyümeyi de telafi edecek.

Gartner, pandemi tarafından teşvik edilen yeni dizüstü bilgisayarlara ve tabletlere olan açlığın nihayet azaldığını gösteriyor. Cihaz harcamalarının bu yıl sadece %1.9 artarak 824,6 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Bu arada, iletişim hizmetlerine yapılan harcamaların, 1,4 trilyon dolarda sabit kalması bekleniyor. Veri merkezi sistemlerinin ise daha fazla yatırım çekmeye devam etmesi ve bu alandaki harcamaların %5,5 artarak 218,6 milyar dolara çıkması bekleniyor.

İlginç bir şekilde Gartner, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin küresel BT harcamaları üzerinde doğrudan bir etkisi olmayacağına inanıyor. Bunun yerine CIO’ların planlarına en büyük olumsuz etkinin; fiyat ve ücret enflasyonu, birçok tedarikçiyi rahatsız etmeye devam eden teknik yetenek eksiklikleri ve tedarik zinciri belirsizlikleri olacağına inanıyor.

Yine de Gartner Araştırma Başkan Yardımcısı John-David Lovelock, çoğu CIO’nun hem 2022 hem de 2023’te önemli teknolojilere yatırım yapmak için gereken finansal ve organizasyonel yeteneğe sahip olmayı beklediği konusunda iyimser. Analist, “Omicron varyantı ve takip eden dalgalar nedeniyle 2022’nin başlarında bazı BT harcamaları askıya alındı, ancak yakın vadede netleşmesi bekleniyor” dedi. “Devam eden riskleri üstlenmek için satıcı ortaklarıyla müzakere eden CIO’lar, uzun vadede daha iyi sonuç alacaklar. Bu noktada, 2022 ve sonrasında yalnızca en kırılgan şirketler maliyet düşürücü bir yaklaşıma geçmek zorunda kalacak.” dedi.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir