Uzman Posta CEO'su Gökalp Çakıcı Röportajı

Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı Röportajı


Türkiye’nin ilk ve tek yerli e-posta servis sağlayıcısı olan Uzman Posta CEO’su Gökalp Çakıcı ile Uzman Posta hizmetlerinden e-posta güvenliğine, Yandex ambargosundan e-posta ekosistemine kadar A’dan Z’ye tüm merak ettiklerimizi sorduğumuz bir röportaj gerçekleştirdik.

Keyifli okumalar!

1.  Bize kısaca e- posta servis sağlayıcı olma yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

Her şeyden önce kendimizde bir e-posta kullanıcısı olarak sektörde bu hizmetten kaynaklanan şikayetlerin farkındaydık. Yaptığınız iş gereği e-posta’larınızın karşı tarafa ulaşması sizin için kritik bir eylemse, bu yönde her türlü çözümü ararsınız; aksi takdirde iş akışınız durur ve çok daha yüksek maliyetlerle karşılaşırsınız. Sektörde e-posta güvenliği konusundaki açık, bizi bu yöne yönelmeye itti. Hala da bizden başka yerli bir çözüm mevcut değil.

2. E-posta teknolojisi geliştirmede çıkış noktanız ne oldu?

Çıkış noktamız e-posta güvenliği olmasına rağmen, geçen süreçte Uzman Posta bir mail platformu haline geldi. Şu an başka servis sağlayıcılardan hizmet alan firmalar, bizden e-posta güvenliğini inbox veya outbox olarak ya da her ikisi birden alabiliyor. İsterlerse SaaS veya Onprime olarak tamamen bizim mail altyapımız üzerinden hizmet de sağlayabiliyoruz.

3. Siber tehlikeler konusunda güvenli e-posta’nın önemini anlatabilir misiniz?

Bugün siber saldırı yapmanın en kolay yolu savunmasız bir e-posta kullanıcısına virüs, trojan vb. zararlı yazılımlarla mail göndermek. İstatistiklere göre siber saldırıların %80’inin içeri girme yöntemi e-posta. Çünkü donanımsal olarak bazı duvarları aşmanız çok daha zorken e-posta güvenliğinde zafiyet olan bir kullanıcı sizi tüm network’üne erişebileceğiniz şekilde içeri alabilir. Bu sebeple e-posta hizmet sağlayıcınızın güncel spam, antivirüs ve trojan engelleyici hizmeti vermesi, şüpheli e-posta’larınızı size ulaşmadan uyarması veya karantinaya alması son kullanıcı için kritik önem arz ediyor.

4. Spam ve trojan konusunda farklı bir çözüm mü uyguluyorsunuz?

Evet başta da belirttiğimiz gibi bizim bu iş kolundaki uzmanlığımız e-posta güvenliği ile başladı. Şu an bir ürün olarak MX Guard hizmetimizi başta Exchange ve Zimbra olmak üzere pek çok mail altyapısında uyumlu olarak kullanabilirsiniz. Bu sizi sadece güncel virüs tehditlerinden korumakla kalmaz, aynı zamanda Worm atağı gibi durumlarda posta gönderimini kısıtlama özelliğini de devreye almış olursunuz.

5. E-posta pazarlaması günümüzde çok popüler bu yönde bir hizmetiniz varmı ?

Evet, biz müşterilerimizin özellikle KVKK kapsamındaki yaklaşımlarına da bir çözüm sunmak için çaba gösteriyoruz. Bu sebeple “İleti Yönetim Sistemi”ne çözüm ortağı olarak kayıtlıyız ve bizim üzerimizden e-posta pazarlaması yapacak kullanıcılarımızın veri tabanlarını izinli hale getirmeleri için bizim üzerimizden iys.org platformuna yüklemelerini sağlıyoruz. Aynı zamanda her kurumsal müşterimize kendilerine ait IP tahsis ederek register ediyoruz.

6. Global e-posta sağlayıcılarında yaşanan erişim sorunları, özellikle Yandex ambargosu Türk kullanıcıları nasıl etkiledi?

Her şeyden önce biz Türkiye’nin verisinin Türkiye de kalması gerektiğine inanıyoruz. Bizim verilerimizin yurtdışında tasnif edilmesini, incelenmesini, saklanmasını doğru bulmuyoruz. Bu sebeple tüm alt yapımız Türkiye sınırları içinde. Global oyuncularla yaşanan sorunlar ise ilk değil, daha önce Exchange üzerinde hacklenme açıkları bulundu, çünkü bu tür hizmetler global saldırılara her zaman açık. Yandex üzerinden hizmet sağlamaya çalışan kurumlara ise ücretsiz taşıma ve 6 ay ücretsiz hizmet gibi imkanlar sunarak elimizden geldiğince yurtiçi kullanıma geçmeleri için teşvik ediyoruz.

7. Uzman Posta e-posta teknolojisini geliştirmek için ne tür çalışmalar yapıyor?

Aslına bakarsanız bizim yazılım ekibimiz her geçen gün biraz daha büyüyor, çünkü kaynak kodları bize ait olan bir hizmet sunuyoruz ve bunun neticesinde kullanıcılarımızdan sürekli olarak yenilik ve geliştirme talepleri geliyor. Biz de bu gelen talepleri mümkün olduğunda yerine getirebilmek için çaba gösteriyoruz. Şu an pek çok global servis sağlayıcıda bulunmayan özellikler Uzman Posta içerisinde kullanıcılara sunulmuş durumdadır. Ayrıca mobil uygulama yazılımımızı da bu sene içerisinde kullanıma sunmayı planlıyoruz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir