Google Cloud, Sanal Makinelerinde Büyük Değişikliğe Gidiyor

Google Cloud, Sanal Makinelerinde Büyük Değişikliğe Gidiyor


Google Cloud, sanal makinelerinde büyük bir değişikliğe gidiyor. Google Cloud müşterileri artık kullanılmadıklarında sanal makinelerini (VM’ler) askıya alabilecek ve bu da bulut harcamalarını düşürmeye yardımcı olacak.

Yazılım devinin bulut bilişim bölümü, VM’ler için yeni Suspend/Resume (Askıya Alma/Devam Etme) özelliğinin, birkaç yıl önce alfa olarak piyasaya sürüldükten sonra artık genel olarak kullanılabilir olduğunu duyurdu. Yeni özellik, dizüstü bilgisayarınızın kapağını kapatmaya veya masaüstü bilgisayarınızı uyku moduna geçirmeye benzer şekilde çalışacak.

Bulut sunucusu askıya alındığında, normalde kullanacağı çekirdekler ve RAM için ödeme yapmazsınız. Fakat yine de örnek belleklerinin bulut depolama maliyetlerini ve işletim sistemi lisansı gibi diğer VM çalıştırma maliyetlerini ödemeleri gerekecek, ancak bunlar azaltılabilir.

Sanal makineleri askıya alma ve devam ettirme

Bir Google Cloud müşterisi bir örneği askıya aldığında, örneğin bir dizüstü bilgisayarın kapağını kapattığınızda veya bir bilgisayarı uyku moduna aldığınızda olduğu gibi, örneğin işletim sistemine bir ACPI S3 sinyali gönderilir.

Şirket, bu tür bir sinyalin kullanılmasının, müşterilerin buluta özel bir işletim sistemi görüntüsü kullanmasına veya arka plan programları yüklemesine gerek kalmaması için çok çeşitli işletim sistemi görüntüleri ile geniş uyumluluğa olanak tanıdığını öne sürüyor. Aynı zamanda, ACPI S3 sinyaline yanıt veren belgelenmemiş ve özel işletim sistemi görüntüleri de Google Cloud’un Askıya Alma/Sürdürme özelliğiyle çalışabilir. Ayrıca, Askıya Al’ın istendiğinde ve örneğin önyükleme diskinden ayrı olduğunda, depolamanın dinamik olarak sağlandığını belirtmekte de fayda var.

Google Cloud, Askıya Alma/Sürdürme’nin genel kullanılabilirliğini açıklayan yeni bir blog gönderisinde, bu özelliğin işletmeler tarafından kritik uygulamalarıyla örnekleri başlatabilecekleri ve ardından askıya alabilecekleri için talep artışlarıyla başa çıkmak için kullanılabileceğini belirtti. Compute Engine örnekleri hızlı bir şekilde oluşturulabilse de, bir örneği sürdürmek, tamamen yeni bir örnek oluşturmaktan çok daha hızlıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir