Amazon, AWS for Games ile Video Oyun Geliştiricilerine Yönelik Yeni Bir Dizi Ürün ve Hizmeti Kullanıma Sundu

Amazon, AWS for Games ile Video Oyun Geliştiricilerine Yönelik Yeni Bir Dizi Ürün ve Hizmeti Kullanıma Sundu


Amazon Web Services, video oyunu geliştiricilerine yönelik yeni bir dizi ürün ve hizmetin kullanıma sunulduğunu duyurdu.

AWS for Games olarak adlandırılan yeni teklif, altı alanda bir dizi hizmet ve araç içerir: Bulut oyun geliştirme, oyun sunucuları, oyun güvenliği, oyun analitiği, makine öğrenimi, canlı operasyonlar ve oyun yapay zekası.

AWS for Games, şirketin bir süredir video oyunu geliştiricilerini hedeflediği en son girişimdir. Amazon, çok oyunculu oyunlar için bulut sunucularını dağıtan, çalıştıran ve ölçeklendiren özel bir oyun sunucusu barındırma çözümü olan Amazon GameLift’i 2016’da piyasaya sürmüştü. Şirketin ayrıca kendi oyun geliştirici birimi Amazon Game Studios var ve oyun akış hizmeti Twitch’in de sahibi.

Analitik firması Newzoo yakın zamanda küresel bulut oyun pazarının 2021’de 1,57 milyar dolardan 2024’e kadar 6,5 milyar dolara çıkacağını tahmin ederken, AWS’nin pastadan daha büyük bir pay istemesi hiç de şaşırtıcı değil.

AWS Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Vass yaptığı açıklamada, bulutun oyunların oluşturulma, dağıtılma ve oynanma şeklini değiştirdiğini söyledi. “Oyun geliştiricileri, bulut yolculuklarını hızlandırmaya, oyunları daha hızlı oluşturmaya ve sürekli güncellemelerle çalıştırmaya devam ederken, oyuncu tabanını ve oyun etkileşimini büyütmeye devam ediyor” dedi.

Vass, AWS for Games ile geliştiricilerin yüksek öncelikli iş yüklerini ele alabileceklerini ve oyun içi analitik, canlı operasyonlar ve yapay zeka kullanımlarını artırabileceklerini de sözlerine ekledi.

Şirket, AWS for Games’in yanı sıra, geliştiricilerin oyun back-end özelliklerini oluşturmasını, optimize etmesini ve ölçeklendirmesini kolaylaştıran, AWS üzerinde tam olarak yönetilen bir hizmet olan Amazon GameSparks’ın bir önizlemesini de duyurdu. Bu arada, geliştiricilerin oyun back-end özelliklerini doğrudan bir oyun motorundan buluta özelleştirmek ve dağıtmak için kullanabilecekleri açık kaynaklı bir teklif olan AWS GameKit artık genel kullanıma sunuldu. AWS GameKit ile geliştiriciler, bulut hizmetlerini oyunlara haftalar yerine birkaç gün içinde entegre edebilecekler.

Son olarak şirket, Amazon Nimble Studio için bazı yenilikler de sundu. Oyun geliştiriciler bu hizmeti kullanarak artık birkaç saat içinde sanal bir oyun stüdyosu kurabilir ve talep üzerine kapasiteyi artırabilir. Amazon, bunun eskisinden çok daha hızlı video oyun içeriği oluşturulmasına yardımcı olabileceğini söyledi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir