Google Cloud, Üç Yeni Uluslararası Bulut Bölgesi İçin Planlarını Duyurdu


Bulut devi Google, 2020’de Jakarta (Endonezya), Las Vegas (ABD), Salt Lake City (ABD) ve Seul’de (Güney Kore) dört yeni bulut bölgesi başlattıktan sonra; şimdi de Şili, Almanya ve Suudi Arabistan’da, üç yeni bulut bölgesi inşa etmeyi planladığını duyurdu. Bu bölgeler dışında Google son on iki ay içinde; Fransa, İtalya, Katar ve İspanya’da da dört yeni bulut bölgesi duyurmuştu.

Google’ın şu anda 73 kullanılabilirlik alanına sahip 24 bölgesi var (henüz yayınlanmayanlar hariç). Buna karşılık Azure, 77 kullanılabilirlik alanı ile 24 bölgeye sahip. Üç yıl önce Google Cloud, bulut pazarında yalnızca 13 bölgeyle, Microsoft Azure ve Amazon Web Services‘in gerisinde kalmıştı. Şimdi yaptığı 12 yeni bölge duyurusu ile Microsoft Azure’u geride bırakacak gibi görünüyor. Öte yandan Microsoft Azure, şu an yalnızca altı yeni bölge üzerinde çalışıyor.

Düşük gecikme süresi sağlamak ve bu bölgelerde büyüyen kullanıcılarına üstün bir hizmet sunmak için yakında bu bölgelerle çalışmaya başlaması beklenen Google Cloud’un, bu büyüme stratejileri ile bulut pazarındaki payını artırması bekleniyor. 

Google Cloud’da GeoExpansion Kıdemli Ürün Müdürü Dave Stiver‘a göre, “Carrefour İspanya, Lufthansa Group, Nokia ve Procter & Gamble gibi dünyanın dört bir yanındaki Google Cloud müşterileri; operasyonel verimliliği artırmak, BT maliyetlerini azaltmak ve işlerini hızlandırmak için bize güveniyor. Giderek artan sayıda Google Cloud bölgesi ile güvenilir altyapımızı müşterilerimizin bugün olduğu ve yarın olacağı her yere yerleştiriyoruz.” dedi.

Carrefour İspanya CIO’su Jose Antonio Santana, “Odak noktamız müşterilerimiz. Müşterilerimiz nerede olurlarsa olsunlar onlarla buluşmak istiyoruz. Google Cloud bize altyapımızı uyarlama esnekliği ve çok hızlı değişiklik yapma çevikliği sağladı. Tüm şirket genelinde sektördeki en iyi uygulamaları benimseyip standart hale getirebildik ve müşterilerimize mümkün olan en yüksek hizmeti sunabildik.” dedi.