Hackerlar Kripto Para Madenciliği İçin Google Cloud'u Kullanıyor

Hackerlar Kripto Para Madenciliği İçin Google Cloud’u Kullanıyor


Teknoloji devi Google, geçtiğimiz günlerde bilgisayar korsanlarının kripto para madenciliği yapmak için güvenliği ihlal edilmiş hesapları kullandığını söyleyerek, bulut hizmetinin tehdit altında olduğu konusunda uyardı.

Rapora göre, Google Cloud protokolünü tehlikeye atan analiz edilen 50 olaydan %86’sının kripto para madenciliği ile ilgili olduğu söylendi ve bilgisayar korsanlarının bu hesaplara sadece 22 saniye içinde madencilik yazılımı yükleyebildiği bildirildi.

Google Cloud hesaplarının madencilik çalışması için bilgisayar korsanları tarafından tercih edilmesinin sebebi ise, Google’ın sahip olduğu yüksek performanslı donanımlar olarak gösterildi.

Ancak Google ekibi, saldırıların birçoğunun kripto para madenciliği gibi tek bir kötü niyetli eylemle sınırlı olmadığını, aynı zamanda başka saldırılar gerçekleştirmek ve diğer savunmasız sistemleri belirlemek için başlangıç ​​noktaları olduğunu da bildirdi. 

Siber güvenlik ekibine göre, bilgisayar korsanları genellikle “kötü müşteri güvenlik uygulamaları” veya “savunmasız üçüncü taraf yazılımları” nedeniyle bulut hesaplarına erişim elde etti.

Madencilik Nedir?

Kripto madenciliği terimi, yüksek güçlü bilgisayarlarla kriptografik bulmacaları çözerek kripto para birimleri edinme sürecini ifade eder. Veri bloklarını doğrulamayı ve blok zinciri adı verilen genel bir kayda işlem kayıtlarını eklemeyi içerir. 

Kripto para madenciliği, ağdaki diğer eşler ile aynı oranda madeni para basmak için yüksek performanslı donanıma ihtiyaç duyulan, kaynak açısından oldukça yoğun bir iştir. Ortalama bir donanımla böyle bir şey yapıyorsanız, bu pek kazançlı olmayabilir. Bu nedenle bilgisayar korsanları kendileri için kripto para çıkarması için başkalarına bağımlıdır.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.