IBM E1080, Hibrit Bulut Trendlerinden İlham Alıyor


IBM, geçen yıl duyurulan yeni IBM Power10 işlemcisini temel alan ve şirketin önceki E980 sunucularından daha hızlı performans, daha büyük yapay zeka çıkarım yetenekleri ve gelişmiş güvenlik desteği sunan yeni sunucu ailesindeki ilk sunucu olan Power E1080 sunucusunu tanıttı.

IBM IBM Power Genel Müdürü Ken King, “Hibrit bulut müşterilerinin iş taleplerine daha hızlı yanıt vermelerine ve çekirdekten buluta kadar tüm verileri her noktada korumalarına izin veriyoruz” dedi.

Diğer birçok şirket gibi, IBM de yıllardır gelişen, ancak Covid-19 pandemi kısıtlamalarının işletmelerin iş faaliyetlerini yürütme ve bulut kaynaklarına erişme şeklini değiştirmesiyle hızlanan, iş ve operasyonel trendlere yanıt vermek istiyor.

IBM Institute of Business Value’s 2021 CEO Study anketine katılan 3.000 CEO’nun %56’sının, önümüzdeki iki, üç yıl içinde en agresif biçimde izleyecekleri şeyin operasyonel çevikliklik ve esneklik artırma ihtiyacı olduğunu düşünülünce, IBM’in yeni sunucusunun ne kadar etkili olacağı oldukça açık.

IBM Manager of Partner Engagement and Technical Enablement Steve Sibley’e göre, siber saldırılara karşı koruma sağlamak için geliştirilmiş güvenlik ihtiyacı, ankette ortaya çıkan bir sonraki en yüksek öncelik.

Sibley, “Son iki yılda, operasyon ve harcamalar açısından artan esneklik ihtiyacının yanı sıra güvenlik ve esnekliği iyileştirme ihtiyacı da en büyük önceliklerden.” dedi. “Ayrıca yapay zeka ile verilerden daha fazla değer elde etme ihtiyacı ve sürekli operasyonlar, buluta erişim sağlama arzusunu da arttırdı.”

Birçok şirket için bu eğilimlerin sonucu, yalnızca genel buluta veya şirket içi kaynaklara dayanmayan bir hibrit bulut modeline geçmek oldu. IBM, hem Power 10 işlemciyi hem de şimdi E1080’i, bu hibrit modeli göz önünde bulundurarak tasarladı. 

IBM’de Yapay Zeka ve Hibrit Bulut Ürün Yönetiminden sorumlu Başkan Yardımcısı olan Dylan Boday, E1080’i IBM’in “hibrit bulut ortamları için silikondan tasarlanan ilk sistemi” olarak tanımladı ve %50’ye kadar daha fazla performans sunduğunu dile getirdi.