Microsoft, Xbox Konsollarında Bulut Oyun Hizmetini Başlatacak


Son yıllarda hem buluta hem de oyuna yaptığı yatırımı artıran Microsoft, Xbox Cloud Gaming‘i mümkün olduğunca çok cihaza getirme planının bir sonraki aşamasına geçti. 

Bu, Xbox oyuncularının yakında konsollarına indirip yüklemeden önce oyunları internet üzerinden konsollarına aktarabilecekleri anlamına geliyor.

Saniyede 60 kare hızında 1080p oyun oynamayı hedefleyen hizmet, Xbox Game Pass Ultimate abonelerinin cihazlarına herhangi bir şey indirmelerine gerek kalmadan birkaç dakika içinde doğrudan buluttan 100’den fazla üst düzey oyunu test etmelerine ve oynamalarına olanak tanıyacak.

Bu tatil sezonundan itibaren Xbox Game Pass Ultimate aboneleri, Xbox Series X/S ve Xbox One konsollarında bulut oyunlarına erişebilecek. 

Xbox Cloud Gaming şu an telefonlarda, tabletlerde ve PC’de zaten mevcut. Şirket ayrıca yakın zamanda Xbox deneyimini doğrudan internete bağlı TV’lere yerleştirmeyi de planlanlıyor. Teknoloji devi ayrıca bir TV veya monitöre bağlanan ve insanların konsol olmadan Xbox oyunları oynamasına izin veren bağımsız yeni bir akış cihazı üzerinde de çalışıyor.