Microsoft, Azure Load Testing (Yük Testi) Hizmetini Başlattı

Microsoft, Azure Load Testing (Yük Testi) Hizmetini Başlattı


Load testing yani yük testi, bir web sitesinin nasıl yanıt verdiğini görmek için; veri tabanına, ağa veya uygulamaya kasıtlı olarak yüksek talepler göndermeyi içeren bir yazılım test tekniğidir. Temel olarak bir sistemin birçok eşzamanlı kullanıcıyla ne kadar iyi başa çıktığını belirlemeye yardımcı olur. Örneğin, X sayıda kişi aynı anda çevrimiçi bir mağazada ödeme yapmaya çalışırsa ne olacağını görmek için işletmeler yük testleri yapılandırabilir.

Microsoft, Azure Load Testing (Yük Testi) hizmetini başlattı

​​Microsoft bugün, geliştiricilerin özel Apache JMeter (popüler bir açık kaynaklı yük ve performans aracı) komut dosyalarıyla yüksek ölçekli yük oluşturmasına olanak tanıyan, tam olarak yönetilen bir yük testi hizmeti olan Azure Load Testing’i duyurdu. 

Uygulama kalitesi, performans ve ölçeklenebilirliği doğrulamada daha büyük bir rol üstlenen test kullanıcılarına ve geliştiricilere yardımcı olabilecek bir hizmet olan Azure Load Testing, karmaşık altyapıyı yönetmeye gerek kalmadan yüksek ölçekli yük oluşturabilmenize ve Azure uygulamanızı uygun ölçekte optimize edebilmenize olanak tanıyacak. 

​Uygulamanızın Stres Altında Nasıl Tepki Vereceğini Öğrenin

Bir uygulama yüklenene kadar performans sorunları genellikle tespit edilemez. Bu yüzden ​​Microsoft Azure, geliştirme ekiplerinin, uygulamalarının stres altında nasıl davrandığına dair fikir edinmelerine yardımcı olmak istiyor. 

Nasıl mı?

Azure portalında yüksek ölçekli bir yük testi başlatabilir ve test çalışırken istemci ve sunucu tarafı ölçümlerinin canlı güncellemelerini görebilirsiniz.

Azure’a özgü içgörüler, farklı yük senaryolarının uygulamanızın tüm bölümlerini nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olabilir ve zaman içindeki davranış değişikliklerini anlamak için farklı yük testlerindeki test sonuçlarını karşılaştırmanıza izin verir.

Entegrasyonlar

En önemli Azure Load Testing tümleştirmesi; uygulamalar, altyapı ve ağ ortamları için bir izleme aracı olan Azure Monitor ile sağlanır. Microsoft’a göre, Application insights ve Container insights araçlarını içeren bu entegrasyon, Azure hizmetleri için ayrıntıları toplamak için harikadır. Bu araç tarafından sağlanan ölçümler daha sonra Azure Load Testing panosunda görünür hale getirilir.

Azure Load Testing, geliştiricilerin CI/CD süreçleri içinde yük testinin tümleştirilmesine de yardımcı olur. Bu, uygulamalar üretime geçmeden önce performans sorunlarının çözülmesini sağlar. GitHub Actions ve Azure Pipelines ile entegrasyonlar sayesinde, her yapıdaki performans tekrarlarını belirlemek için bir “temel” ve kesin başarılı ve başarısız ölçütler belirlenebilir.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.