Amazon’un AWS re:Invent 2021 Etkinliğinde Öne Çıkan Başlıklar

Amazon’un AWS re:Invent 2021 Etkinliğinden Öne Çıkan Başlıklar


Amazon bu hafta 10. re:Invent Konferansı‘nı gerçekleştirdi. Bu yıl Las Vegas’ta ve çevrimiçi olarak düzenlenen yıllık etkinlikte, bulut bilişim için önde gelen platformlardan biri olan Amazon Web Services (AWS) için tasarlanmış yeni hizmet ve güncellemeler duyuruldu.

Teknoloji devinin 2012’deki ilk AWS re:Invent etkinliği, yeni başlayanlar ve gelişmekte olan teknoloji ortaklarının hakim olduğu yalnızca 6.000 katılımcıyla mütevazı bir etkinlikti. 2021’de artık sektörün en iyi BT yöneticileri ve teknik karar vericiler için yoğun katılımlı bir konferans oldu.

Amazon etkinlikte birçok yeni hizmet ve güncellemeyi duyurdu, ancak birkaç duyuru ön plana çıktı. Aşağıda, AWS re:Invent 2021’de öne çıkan başlıkları bulabilirsiniz.

Basitleştirilmiş makine öğrenimi, yapay zeka, robotik ve data lakes

AWS CEO’su Adam Selipsky, hızlandırılmış çipler, zahmetsiz makine öğrenimi modelleri, güçlendirilmiş yapay zeka, robot teknolojisi, data lakes ve daha fazlasıyla ilgili haberleri açıkladı.

Selipsky, “…Modelleri daha hızlı eğitmek ve makine öğrenimini daha geniş bir kitleye yaymak için makine öğrenimi için veri hazırlamayı ve toplamayı daha da kolaylaştırıyoruz” dedi. “Bu, gerçekten, yepyeni bir kullanıcı grubunun verilerinden yararlanmasını ve yeni iş içgörüleri oluşturmak için makine öğrenimini kullanmasını sağlayacak.”

Selipsky’nin açılış konuşmasını izleyen duyurular, bu ifadeleri destekledi. AWS re:Invent 2021; büyük ölçüde, hem güçlü veri ve analitik altyapıları sağlamak hem de Amazon’un bulut bilgi işlem platformu genelinde birçok aracı kullananlar için verimliliği artırmak için desteklenen araçlara odaklandı.

Bulut bilişim sektörünün güvenliğini sağlamak

Bulut bilişim sektörü hızla gelişirken, daha hızlı, daha verimli ve geliştirici dostu araçlara olan talep de artıyor. Siber güvenlik tehditleri ve fidye yazılımları yaygın hale geldi ve giderek daha da büyüyor. Bu bağlamda AWS arka planda, buluttaki hayati güvenlik gereksinimlerini karşılamak için platformundaki güvenlik açıklarının yönetimine yönelik otomasyonu da duyurdu.

Simülasyonların, kuantum teknolojisinin ve ötesinin sınırlarını zorlamak

Dijital ikiz simülasyonların popülaritesinin artmasıyla birlikte şirket, AWS için IoT TwinMaker ve IoT FleetWise‘ı da duyurdu. Kullanıcı erişilebilirliği göz önünde bulundurularak tasarlanan araçlar, yenilik yapmayı daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirecek. IoT TwinMaker, geliştiricilerin fabrikalar, endüstriyel ekipman, ürün hatları vb. gibi gerçek zamanlı sistemlerin dijital ikizlerini kolayca oluşturmalarına olanak tanıyacak. IoT FleetWise aracı ise, otomobil üreticilerinin bulutta araç verilerini anlık verimli bir şekilde toplaması, dönüştürmesi ve aktarması için özel olarak tasarladı.

Buna ek olarak Amazon, AWS’nin Braket olarak bilinen bulut kuantum önizlemesini başlattığını duyurdu. 

Bracket, kullanıcıların herhangi bir taahhütte bulunmadan kuantum işlemciler üzerinde kuantum algoritmaları yazmasına olanak tanıyacak. re:Invent 2021’de AWS, Braket hizmetinin artık kuantum algoritmalarını hibrit işler olarak çalıştırabileceğini paylaştı. Şu anda diğer pek çok araçla entegrasyon yok, ancak kuantum hesaplama, erişilebilirlik ve popülerlik açısından arttıkça, bu entegrasyonun gelecekteki bir konferansta duyurulması muhtemel.

Amazon Redshift Serverless – Veri Ambarı Altyapısını Yönetmeye Gerek Kalmadan Her Ölçekte Analitiği Çalıştırın

Yeni yetenek, bulutta her ölçekte yüksek performansla analitik çalıştırmayı son derece kolay hale getirecek. Sadece verilerinizi yükleyerek kümeleri kurmaya ve yönetmeye gerek kalmadan sorgulamaya başlamanıza olanak tanıyacak.

Amazon Kinesis Data Streams On-Demand – Kapasiteyi Yönetmeden Geniş Ölçekte Veri Akışı

Bu yeni kapasite modu, akış verileri için kapasite sağlama ve yönetme ihtiyacını ortadan kaldırır. Kinesis Data Streams On-demand, değişen veri trafiğine yanıt olarak kapasiteyi otomatik olarak ölçeklendirir.

AWS Lake Formation 

AWS Lake Formation, güvenli bir data lake kurmayı haftalar veya aylar yerine günler içinde oluşturmanızı kolaylaştırır; yeni piyasaya sürülen özellikler, veri yüklemeyi, depolamayı optimize etmeyi ve bir data lake’e erişimi yönetmeyi daha da basitleştirir.

API’ler için AWS Data Exchange Duyurusu: Tutarlı Kimlik Doğrulama ile Üçüncü Taraf API’leri Bulun, Abone Olun ve Kullanın

Yeni yetenek, birden çok üçüncü taraf API’sine erişimi entegre etmek ve güvenceye almak zorunda olan geliştiricilerin ve BT yöneticilerinin hayatlarını basitleştirir.

Amazon EventBridge ile Amazon S3 Event Notifications kullanın

Amazon, artık S3 nesnelerinizdeki değişikliklere hızlı ve verimli tepki veren uygulamalar oluşturmak için EventBridge’i kullanmanızı daha da kolaylaştırıyor. Bu, her zamankinden daha hızlı, daha güvenilir ve geliştirici dostu olan yeni, “doğrudan kablolu” bir modeldir.

AWS Well-Architected Framework için Sustainability Pillar

Sustainability Pillar, enerji tüketimini azaltmak ve verimlilikleri artırmak için iş yüklerinizin tasarımını, mimarisini ve uygulamasını değerlendirmeyi amaçlayan sorular içerir.

AWS Well-Architected Custom Lenses Duyurusu

Custom Lenses, harici elektronik tablolara veya üçüncü taraf sistemlere güvenmeden AWS’deki iş yüklerinizi ölçmek ve iyileştirmek için birleştirilmiş bir görünüm ve tutarlı bir yol sağlar.

Yeni AWS Burs Programı Yetersiz Temsil Edilen ve Yetersiz Hizmet Alan Öğrencilerin Yapay Zeka ve Makine Öğreniminde Kariyerlere Hazırlanmasına Yardımcı Oluyor

AWS AI & ML Burs programı, tamamen yeni AWS DeepRacer Student hizmetinin ve Student League’in bir parçası olarak başlatılacak.

Önizlemede: ML Öğrenmek ve Denemek için Ücretsiz Bir Hizmet olan Amazon SageMaker Studio Lab

Herkesin bir AWS hesabına, kredi kartına veya bulut yapılandırma bilgisine ihtiyaç duymadan makine öğrenimi öğrenmesini ve denemesini sağlayan ücretsiz bir hizmettir.

Amazon SageMaker Inference Recommender Aracı Duyurusu

Bu yepyeni Amazon SageMaker Studio özelliği, yük testini otomatikleştirir ve makine öğrenimi (ML) örnekleri genelinde model performansını optimize eder.

RDS için Amazon DevOps Guru’nun ML kullanarak Amazon Aurora ile İlgili Sorunları Algılaması, Tanılaması ve Çözmesi

Artık geliştiriciler, Amazon Aurora’daki bir veri tabanı performans sorununun kesin nedenini belirlemek için yeterli bilgiye sahip olacak ve sorunları ortaya çıkarmak ve gidermek için saatlerce çalışmaktan kurtulacak.

Amazon SageMaker Canvas – İş Analistleri için Görsel, Kodsuz Makine Öğrenimi Yeteneği Duyurusu

Artık iş analistleri, kod yazmadan veya makine öğrenimi uzmanlığı gerektirmeden makine öğrenimi modelleri oluşturabilir ve doğru iş tahminleri üretebilir.

AWS Marketplace for Containers Anywhere – Kubernetes Kümenizi Her Ortamda Dağıtmanıza İzin Veriyor

Yeni özellikler, müşterilerin herhangi bir ortamda herhangi bir Kubernetes kümesinde AWS Marketplace’ten üçüncü taraf Kubernetes uygulamalarını bulmasına, bunlara abone olmasına ve dağıtmasına olanak tanır. Bu, kapsayıcılı iş yükleri çalıştıran müşteriler için AWS Marketplace’i daha kullanışlı hale getirir.

iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için Uygulamalar Oluşturmak ve Test Etmek için Yeni Amazon EC2 M1 Mac Bulut Sunucularını Kullanın

EC2 M1 Mac örneklerinin kullanılabilirliği (önizlemede), Apple tarafından tasarlanan M1 System on Chipk etrafında oluşturulmuş makinelere erişmenizi sağlar. Bir Mac geliştiricisiyseniz ve uygulamalarınızı Apple silikonlu Mac’leri yerel olarak desteklemek için yeniden tasarlıyorsanız, artık uygulamalarınızı oluşturup test edebilir ve AWS’nin tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

AWS Graviton2 İşlemcilerle Desteklenen Depolama İçin Optimize Edilmiş Yeni Amazon EC2 Bulut Sunucuları (Im4gn ve Is4gen)

Graviton2 işlemciler tarafından desteklenen, depolama için optimize edilmiş en yeni iki bulut sunucusu ailesi olan Im4gn ve Is4gen ile tanışın. Her iki bulut sunucusu da, AWS tarafından özel olarak oluşturulmuş AWS Nitro SSD cihazları kullanarak 30 TB’a kadar NVMe depolama sunar.

3. Nesil AMD EPYC İşlemcilerle Desteklenen Amazon EC2 M6a Bulut Sunucuları

Amazon EC2 M6a bulut sunucuları, önceki nesil M5a bulut sunucularına kıyasla yüzde 35’e varan fiyat performansı sunmak için 3,6 GHz’e kadar frekanslarda çalışan 3. Nesil AMD EPYC işlemcilere sahiptir.

AWS Graviton2 İşlemciler ve NVIDIA T4G Tensor Core GPU’lar Tarafından Desteklenen Amazon EC2 G5g Bulut Sunucuları

Amazon EC2 G5g bulut sunucularının genel kullanılabilirliği, Graviton2 fiyat-performans avantajlarını grafik uygulamaları ve makine öğrenimi çıkarımı dahil olmak üzere GPU tabanlı iş yüklerine kadar genişletir.

Karpenter ile Tanışın – Açık Kaynaklı Yüksek Performanslı Kubernetes Küme Otomatik Ölçekleyici

Yeni açık kaynak projesi, değişen uygulama yüklerine yanıt olarak doğru boyutlu işlem kaynaklarını hızla başlatarak uygulama kullanılabilirliğinizi ve küme verimliliğinizi artırmanıza yardımcı olur.

Yeni DynamoDB Tablo Sınıfı – DynamoDB Maliyetlerinizde %60’a Kadar Tasarruf Edin

DynamoDB Standard-IA tablo sınıfı, nadiren erişilen verileri herhangi bir uygulama kodunu değiştirmeden DynamoDB’de depolamak için maliyet açısından optimize edilmiş bir çözüm isteyen müşteriler için tasarlanmıştır.

SQL Server için Amazon RDS Custom Genel Olarak Kullanılabilir

Bu lansman, Microsoft SharePoint gibi kurumsal, e-ticaret ve içerik yönetim sistemlerinde özelleştirmeler gerektiren belirli yapılandırmalara ve üçüncü taraf uygulamalara bağımlılıkları olan uygulamaları destekler.

AWS re:Post – AWS Topluluğu için Yeniden Tasarlanmış Soru-Cevap Deneyimi

AWS re:Post, orijinal AWS Forumlarının yerini alan AWS hakkındaki teknik sorularınıza kitle kaynaklı, uzmanlar tarafından gözden geçirilmiş yanıtlar sunan, AWS tarafından yönetilen bir Soru-Cevap hizmetidir.

Construct Hub ve AWS Cloud Development Kit Sürüm 2’nin Genel Kullanılabilirliği Duyurusu

AWS CDK, C#, TypeScript, Java, Python ve Go (geliştirici önizlemesinde) gibi bilinen programlama dillerini kullanarak bulut kaynaklarıyla çalışmayı basitleştiren açık kaynaklı bir çerçevedir.

10 Yıla Kadar FreeRTOS Genişletilmiş Bakım Planı

FreeRTOS Genişletilmiş Bakım Planı, yerleşik geliştiricilerin, ilk LTS süresinin bitiminden sonra 10 yıla kadar seçtikleri FreeRTOS LTS sürümünde kritik hata düzeltmeleri ve güvenlik yamaları almalarına olanak tanır.

Yenilik: AWS Control Tower için 

Önleyici ve tespit edici kontroller, AWS Control Tower tarafından oluşturulan ve yönetilen hizmet kontrol politikaları (SCP’ler) aracılığıyla AWS API’lerine erişimi kısıtlayarak, istenmeyen AWS Bölgelerinde kaynakların sağlanmasını önlemenize olanak sağlar.

Yeni: Terraform için AWS Control Tower Account Factory

AFT, bir dağıtım hattı kullanarak AWS hesaplarını Terraform aracılığıyla sağlamanıza ve özelleştirmenize olanak tanıyan, AWS Control Tower ekibi tarafından sağlanan yeni bir Terraform modülüdür.

AWS Compute Optimizer için Tasarruf Fırsatlarını ve Performans Risklerini Tahmin Etmek için Kaynak Verimliliği Metrikleri

AWS Compute Optimizer, Amazon’un bulutta çeşitli iş yüklerini çalıştırma deneyiminden elde edilen bilgileri uygulayarak iş yükü modellerini belirler ve optimum AWS kaynakları önerir. Artık, AWS kaynaklarını ne kadar verimli kullandığınızı değerlendirmenize yardımcı olmak için önerilerinin yanı sıra kaynak verimliliği ölçümleri de sağlar.

Yenilik: AWS Compute Optimizer için 

AWS Compute Optimizer artık, kaynağa özel önerileri geliştiren özellikleri etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz öneri tercihlerini de destekliyor.

Amazon CloudWatch için Gerçek Kullanıcı İzleme

Amazon CloudWatch, yüksek düzeyde ölçeklenebilir ve yüksek düzeyde kullanılabilir web uygulamaları oluşturmanıza yardımcı olur. Bugün ele aldığımız en büyük zorluk, performansı anlamak ve son kullanıcılarınız için en uygun deneyimi sağlamak amacıyla bu uygulamaları izlemektir. 

Amazon CloudWatch Evidently – Deneyler ve Özellik Yönetimi

Bu yeni Amazon CloudWatch Evidently özelliği, geliştiricilerin uygulama kodlarında deneyler ve özellik yönetimi sunmasını kolaylaştırır. CloudWatch Evidently iki benzer ancak farklı kullanım durumu için kullanılabilir.

Makine Öğrenimi Destekli Amazon Connect

Amazon Connect, her müşteri aramasının önemli yönlerini otomatik olarak özetleyerek müşteri deneyimini ve temsilci ve gözetmen üretkenliğini iyileştirmenize yardımcı olan yeni bir yetenek sağlar.

Önizlemede: AWS Migration Hub Refactor Spaces, Uygulamalarınızı Aşamalı Olarak Yeniden Düzenlemenize Yardımcı Oluyor

AWS Migration Hub’ın yeni özelliği, mevcut uygulamaları, genellikle mikro hizmetlere dayalı olarak dağıtılmış uygulamalara yeniden düzenlemenize olanak tanır.

AWS Direct Connect SiteLink ile Siteden Siteye Bağlantı 

Artık en yakın AWS Bölgesi üzerinden bağlanmanız ve siteden siteye ağ bağlantısı için bir AWS Transit Gateway’i yönetip yapılandırmanız gerekmez.

Amazon VPC IP Adres Yöneticisi ile Geniş Ölçekte Ağ Adresi Yönetimi ve Denetimi

Yeni özellik, otomatikleştirilmiş bir IP yönetimi iş akışı sağlayarak, ölçekli ağlarda IP adreslerini düzenlemeyi, atamayı, izlemeyi ve denetlemeyi kolaylaştırır.

Amazon VPC Network Access Analyzer (Amazon VPC Ağ Erişim Çözümleyicisi)

Hataya açık ve ölçeklenmesi zor olan ağ yapılandırmalarının manuel olarak kontrol edilmesinin aksine bu araç, her boyutta ve karmaşıklıkta AWS ağlarınızı analiz etmenize olanak tanır.

Önizlemede: Robot Filo Yönetimi Uygulamaları Oluşturmak için AWS IoT RoboRunner

AWS IoT RoboRunner, işletmelerin robot filolarının birlikte sorunsuz çalışmasına yardımcı olan uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını kolaylaştıran yeni bir robotik hizmetidir.

AWS Shield Gelişmiş Güncelleme – Otomatik Uygulama Katmanı DDoS Azaltma

Yeni özellik, müşteriler adına 7. katman DDoS olaylarını azaltmak için AWS WAF kurallarını otomatik olarak oluşturur, test eder ve dağıtır.

Yeni Özellik: Amazon Inspector ile Bulut İş Yükleri için İyileştirilmiş, Otomatikleştirilmiş Güvenlik Açığı Yönetimi

Amazon Inspector, her ölçekteki işletme tarafından güvenlik değerlendirmesi ve yönetimini geniş ölçekte otomatikleştirmek için kullanılan bir hizmettir. Bu yeni lansman, ölçekte sorunsuz dağıtım, değerlendirme gerektiren genişletilmiş bir dizi kaynak türü için destek ve hızlı bir şekilde algılama ve düzeltme için kritik bir ihtiyaç sağlar.

Amazon FSx for Lustre için Gelişmiş Amazon S3 Entegrasyonu

Yeni özellikler, dosya sistemlerinizin Amazon S3 ile tam çift yönlü senkronizasyonunu ve dosya sistemlerinizi birden çok S3 klasörü veya ön ekiyle senkronize etme becerisini içerir.

AWS Snowball Edge Kullanarak Çevrimdışı Bant Geçişi

Artık büyük ve pahalı depolama tesisinizden kurtulabilir ve birkaç yılda bir arşivlenmiş verileri yeni biçimlere ve ortamlara taşımak için gereken tüm zaman ve çabayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Önizlemede: AWS Backup, Amazon S3 için Destek Ekliyor

Yeni özellik, uygulama yedeklemelerinizi merkezi olarak yönetmenize, verilerinizi kolayca geri yüklemenize ve yedekleme uyumluluğunu iyileştirmenize olanak tanır.

Amazon S3 Glacier, Verilerinizi Arşivlemek için En İyi Yer 

Bu yeni arşiv depolama sınıfı, nadiren erişilen ve milisaniyelik erişim gerektiren uzun ömürlü veriler için en düşük maliyetli depolamayı sunar.

Amazon S3’te Depolanan Veriler için Erişim Yönetimini Basitleştirin

Yeni bir Amazon S3 Object Ownership ayarı, erişim kontrol listelerini devre dışı bırakmanıza olanak tanır ve Amazon S3 konsol ilke düzenleyicisi artık IAM Access Analyzer tarafından desteklenen güvenlik uyarılarını, hataları ve önerileri rapor eder.

AWS Backup için Yeni Özellik – AWS’de VMware ve VMware Cloud desteği

Bu yeni yetenek, VMware ortamlarında çalışan sanal makinelerin veri korumasını merkezileştirmenize ve otomatikleştirmenize olanak tanır.

OpenZFS için Amazon FSx

FSx ailesine yapılan bu yeni ekleme, OpenZFS’yi kurmak ve yönetmek için özel uzmanlık geliştirmek zorunda kalmadan, donanım sağlama, yazılım yapılandırması, yama, yedekleme vb. ile uğraşmadan popüler bir dosya sistemini kullanmanıza olanak tanır.

AWS Nitro SSD – I/O Yoğun Uygulamalarınız için Yüksek Performanslı Depolama

İkinci nesil AWS Nitro SSD’ler, gecikme artışlarını önlemek ve gerçek dünyadaki iş yüklerinde harika I/O performansı sağlamak için tasarlanmıştır.

EBS Snapshots için Geri Dönüşüm Kutusu

EBS Snapshots oluşturmak kolaydır ve bunları silmek de bir o kadar kolaydır. Size daha fazla kontrol sağlamak için, yanlışlıkla silindikten sonra onları kurtarabilmeniz için silinen anlık görüntüleri saklamak için kurallar oluşturmanıza olanak tanıyan bir Geri Dönüşüm Kutusu kullanmanıza olanak tanır.

Amazon EBS  Snapshots Arşivi

EBS, Amazon EC2 bulut sunucularınız için kullanımı kolay, yüksek performanslı bir blok depolama hizmetidir. EC2 bulut sunucularınıza monte edilmiş bir EBS birimi, bir işletim sistemini başlatmanıza ve en performans gerektiren iş yükleriniz için veri depolamanıza olanak tanır.

Amazon Braket Hybrid Jobs ile Tanışın – Hibrit Kuantum-Klasik İş Yüklerini Kurun, İzleyin ve Verimli Bir Şekilde Çalıştırın

Yeni Amazon Braket Hybrid Jobs ile kapsamlı altyapı ve yazılım yönetiminden kaçınabilir ve QPU’lara isteğe bağlı öncelikli erişimle algoritmalarınızı hızlı ve öngörülebilir bir şekilde güvenle yürütebilirsiniz.

Hem AWS re:Invent konferansının boyutu hem de AWS’nin son 10 yılda öne çıkan teknolojilerde böylesine hızlı bir şekilde büyümesi, önümüzdeki yıllarda AWS re:Invent etkinliklerinde şüphesiz birçok farklı teknoloji ile tanışacağımız anlamına geliyor.

Kaynak: Amazon Blog, Venturebeat


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.