SAP Rusya'daki Tüm Bulut Operasyonlarını Kapatmayı Planlıyor

SAP Rusya’daki Tüm Bulut Operasyonlarını Kapatmayı Planlıyor


SAP, Rusya’nın sebepsiz yere Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle Rusya’daki operasyonlarını daha da yavaşlattığını söyledi.

Mart ayının başlarında şirket, Rusya ve Beyaz Rusya’daki yeni satışları durdurdu ve şu anda Rusya’daki tüm bulut operasyonlarını kapatma sürecinde.

Şirketten yapılan açıklamada, “Veri merkezlerindeki veriler SAP’ye değil müşterilere aittir” denildi.

“Bu nedenle, bulut kapatmamızın bir parçası olarak, Rusya’daki yaptırım uygulanmayan şirketlere verilerini silme, onlara gönderme veya Rusya dışındaki bir veri merkezine taşıma seçeneği verdik. Geçiş yolunu seçen Rus şirketleri için mevcut abonelik süresinin sona ermesi üzerine sözleşmelerini yenilemeyeceğiz.”

Şirket içi ekipman için SAP, Rusya’daki ürünlerinin destek ve bakımını durdurmayı da planlıyor. Şirket, “Bu kararı uygulamak için, her biri yaptırıma tabi olmayan müşterilere karşı yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam etmemizi sağlayacak birden fazla seçeneği değerlendiriyoruz” dedi.

Şirket, “Rusya’da şirket içi yazılım kullanan mevcut müşteriler ürünlerini kullanmaya devam edebilecekler” dedi.

SAP, Ukraynalı mültecileri desteklemek için 3,7 milyon € (4 milyon $) katkıda bulundu ve Ukrayna State Enterprise Medical Procurement ile çalışan bir STK’ya yazılım lisansları bağışladığını söyledi.

Intel, AMD, IBM ve Nvidia’nın yanı sıra sözleşmeli yonga üreticisi TSMC de, Rusya’ya satışları durdurdu. Cisco, Google, Microsoft ve Oracle, Apple, Netflix, Sabre, Ericsson, Infosys, PayPal, Mastercard ve Visa ise ülkedeki çalışmalarını askıya aldı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir