Microsoft, Yeni Azure Yönetilen Grafana Hizmeti ile BT İzlemeyi Basitleştiriyor

Microsoft, Yeni Azure Yönetilen Grafana Hizmeti ile BT İzlemeyi Basitleştiriyor


Geçen yıl Microsoft, Azure bulut platformunda yerel olarak çalışan tam olarak yönetilen bir Grafana sürümü oluşturma planını açıklamıştı. Bu bağlamda şirket, yeni Azure Managed Grafana hizmetinin artık genel önizlemede sunulduğunu duyurdu.

Grafana, temel olarak işletmelerin birden çok türde güvenilirlik verisini tek bir gösterge panosunda görselleştirmesini sağlayan açık kaynaklı bir platformdur. İş ortamlarındaki teknik sorunları tespit etme görevini basitleştiren grafikler, çizelgeler ve uyarılar sağlar. Daha önce kurumsal müşteriler, Grafana’yı Azure’da dağıtmak için kendi kendini yöneten açık kaynaklı ürünü kullanıyordu.

Yeni Azure Managed Grafana, işletmelerin temeldeki altyapıyı yönetmeden platforma erişmesini sağlar. BT Yöneticilerinin şirket içi ve Azure ortamlarının yanı sıra diğer bulut platformlarındaki teknik sorunları algılamasına yardımcı olur.

Microsoft açıklamasında, “Grafana; ölçümleri, günlükleri ve izleri tek bir kullanıcı arayüzünde bir araya getirmenize yardımcı olur. Veri kaynakları ve grafik oluşturma yetenekleri için kapsamlı desteği ile uygulama ve altyapı telemetri verilerinizi gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir ve analiz edebilirsiniz.” dedi.

Yeni hizmete ek olarak Microsoft, Azure Monitor ile bazı yeni Grafana entegrasyonlarını duyurdu. Azure Monitor görselleştirmelerini Azure Portal’dan yeni ve mevcut Grafana panolarına hızlı bir şekilde sabitlemek artık mümkün.

Ayrıca, yeni Azure Grafana hizmeti, büyük hacimli akış verileri için gerçek zamanlı bir veri analizi ve veri keşfi hizmeti olan Azure Data Explorer için yerleşik desteğe sahiptir. Bu hizmetle müşteriler, doğrudan Grafana panosundan bağlı cihazların telemetri verilerini görüntüleyebilir.

Microsoft, müşterilerin Azure Monitor’den verileri görselleştirmesini kolaylaştıran yeni “kullanıma hazır” Grafana panolarını da tanıttı. Bu panolar, Azure Monitor öngörüleri, Azure uyarıları ve çok daha fazlası gibi çeşitli yerleşik özelliklerle birlikte gelir. Bu özellik, sıfırdan veri görselleştirmeleri oluşturma ihtiyacını ortadan kaldırmayı amaçlar.

Son olarak Microsoft, yeni hizmetin Azure Active Directory ile de entegre olduğunu da vurguladı. İşletmelerin, Azure Active Directory kimlikleri aracılığıyla kullanıcı izinlerine ve erişim denetimine kolayca erişmesine olanak tanır. Bu entegrasyonun, BT Yöneticilerinin Azure Yönetilen Grafana dağıtımlarının güvenliğini sağlamasını kolaylaştırması amaçlanmıştır.

Microsoft, Azure Yönetilen Grafana hizmeti için 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü sunuyor ve daha fazla ayrıntıya resmi web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir