Ukrayna Rusya Savaşının SAP'ye Etkisinin 300 Milyon Euro Olması Bekleniyor

Ukrayna Rusya Savaşının SAP’ye Etkisinin 300 Milyon Euro Olması Bekleniyor

SAP'inin 2022 1. çeyrekte geliri %11 arttı, fakat Ukrayna-Rusya savaşının şirkete etkisinin 300 milyon € olması bekleniyor.


SAP ilk çeyrek gelirini 7,1 milyar Euro’dan olarak açıkladı ve Ukrayna savaşının şirkete 2022 için 300 milyon Euro’luk bir etkisi olması bekleniyor.

SAP CEO’su Christian Klein, 2 Mart’ta Batılı ülkelerin Rusya Federasyonu’na yönelik ekonomik yaptırımlarını desteklediğini ifade eden bir bildiri yayınlamıştı ve SAP ofislerinin sığınak olarak açılması da dahil olmak üzere bir dizi insani yardım çabasını duyurmuştu. Açıklamada ayrıca Rusya’daki operasyonların durdurulduğu da duyuruldu ve 9 Mart’ta Rusya ve müttefiki Beyaz Rusya’da satışlar askıya alındı.

SAP ilk çeyrek açıklamasında şunları söyledi: “İlk çeyrekte, SAP Ukrayna’daki savaştan etkilendi. Mart ayının başında SAP, Rusya ve Beyaz Rusya’daki tüm yeni satışlarını durdurdu. Ayrıca SAP, bulut operasyonlarını durdurmaya başladı ve Rusya’daki şirket içi ürünlerinin destek ve bakımını durdurmayı da planlıyor.

“Mevcut bulut işbirliklerinin sona ermesi nedeniyle mevcut bulut birikimi yaklaşık 60 milyon Euro ve şirket içi gelirlerin azalması nedeniyle faaliyet karı yaklaşık 70 milyon Euro azaldı.”

SAP, “özellikle yazılım, destek ve hizmetler olmak üzere yeni iş eksikliğinden ve mevcut işlerin durdurulmasından yaklaşık 300 milyon Euro’luk toplam olumsuz bir gelir etkisi” bekliyor.

S/4 bulut geliri ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %78 artışla 404 milyon Euro olarak doğrulandı.

Klein, “Müşteriler, işletmelerini daha sürdürülebilir, tedarik zincirlerini daha dayanıklı ve işletmelerini geleceğe daha dayanıklı hale getirecek çözümler için bize döndükleri için güçlü bulut büyümesi ilk çeyreğe daha da güç kattı” dedi.

ERP teklifimiz SAP S/4Hana, müşterilerin iş dönüşümlerini desteklemek için bize duydukları güveni göstererek rekor seviyelerde büyüdü.”

Mali İşler Direktörü Luka Mucic ise, “Yıl için sağlam bir başlangıç ​​yapıyoruz ve görünümümüz güçlü kalmaya devam ediyor. Mevcut makroekonomik ortama rağmen, bulut geliri büyümesi daha da hızlanarak toplam gelir artışını hızlandırdı. Mevcut bulut birikimi sağlıklı bir oranda büyüdü ve bu yıl için uzun vadeli planlarımıza ve görünümümüze olan güvenimizi desteklemeye devam ediyor.” dedi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir