Yönetilen Kubernetes Hızla Norm Haline Geliyor

Yönetilen Kubernetes Hızla Norm Haline Geliyor

Cloud Native Computing Foundation'ın en son anketi, yönetilen hizmetler ekiplerinin operasyonel yükünü hafifleten kapsayıcı (container) ve Kubernetes kullanımının artmaya devam ettiğini gösterdi.


Cloud Native Computing Foundation‘ın yazılım ve DevOps mühendislerine yönelik en son anketine göre, geçen yıl kurumsal uygulamalarını çalıştırmak için rekor sayıda işletme kapsayıcılar ve Kubernetes kullandı.

Ankete katılanların yüzde 96’sı geçen yıl Kubernetes kullandığını veya değerlendirdiğini söylerken, üretimde konteyner düzenleme platformu çalıştırıp çalıştırmadıkları sorulduğunda bu sayı yüzde 60’a düştü.

Kendi Kubernetes kümelerini elle ayarlamak zor bir iştir, bu nedenle ankete yanıt verenlerin yüzde 79’unun bu operasyonel görevlerden bazılarını sertifikalı, barındırılan bir Kubernetes platformuna aktardığını görmek şaşırtıcı değil.

Ayrıca, bulut izleme uzmanı Datadog tarafından sağlanan verilere göre, Kubernetes kullanıcılarının yüzde 90’ı bulut tarafından yönetilen hizmetlere yöneldi.

Anket yazarları, “Bu fiili durumla, Kubernetes artık Linux’a benzer şekilde “başlık altına” giriyor ve daha fazla işletme yönetilen hizmetlerden ve paketlenmiş platformlardan yararlanıyor.

Ankete göre bu yönetilen hizmetlerin en popüleri Amazon tarafından sunulan Elastic Container Service for Kubernetes (EKS). Amazonu ardından sırayı Microsoft Azure Kubernetes Service (AKS) izliyor ve üçüncü sırada Google’ın Kubernetes Engine’i (GKE) yer alıyor.

Geçen yıl iki bölümden derlenen CNCF anketi, Nisan ve Kasım 2021 arasında dünya genelinde 3.800 katılımcıyı kapsadı. Anket ayrıca Datadog ve New Relic’in üretim verilerini ve ilk kez SlashData’nın öngörülerini de içerdi.

CNCF yönetici direktörü Priyanka Sharma yaptığı açıklamada, “Sürekli genişleyen bulut yerel topluluğu arasında Kubernetes’in benimsenmesi %100’e yaklaşıyor.” dedi.

“Verilerimiz, ister kurum içinde ister yönetilen bir hizmet olarak dağıtılsın, bulut yerelinin ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Konteyner altyapıları olgunlaşmaya devam ettikçe, 2022’nin edge ve güvenlik gibi buluta özgü gelişen alanlar için önemli bir yıl olacağına inanıyorum.” dedi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir