2022'nin 5 IoT Trendi
2022'nin 5 IoT Trendi

2022’nin 5 IoT Trendi


Hızla gelişen trendler, kendisi de katlanarak büyüyen Nesnelerin İnterneti (IoT) sektöründeki değişimi de yönlendiriyor. Fortune Business Insights’a göre, 2021’de 381 dolar olan IoT pazarının 2028’de 1.8 trilyon olması bekleniyor.

2022’ye gelince…

2022’ye girerken, birbirine bağlanan ve iletişim kuran çok sayıda IoT cihazı, iş operasyonlarının daha verimli çalışmasına yardımcı olacak. Bu yüzden işletme sahipleri ve BT uzmanları, IoT alanındaki yaklaşan trendlerin ve bunun pazarı nasıl etkileyebileceğinin farkında olmak zorundadır.

Peki nedir bu trendler?

Aşağıda sizin için 2022’nin IoT trendlerini listeledik:

1. Siber Güvenlik Endişeleri

IoT cihazlarının artmasının iş güvenliği için yeni güvenlik açıkları getireceğine şüphe yok. Bunun nedeni, bir cihazın güvenliği ihlal edildiğinde, iletişim kurduğu diğer cihazların da aynı güvenlik açığıyla karşı karşıya kalabilmesidir.

Trend Micro ve GSMA Intelligence raporu, operasyonları için IoT’yi kullanan işletmelerin %15’inin güvenlik protokollerini güncellemediğini gösterdi. Bu, kuşkusuz bu teknolojilerin hızlı büyümesi ve benimsenmesinden kaynaklanıyor. Şu an itibariyle, işletmelerin siber güvenlikle ilgili girişimlerde bulunması için çok az hükümet standardı var. Çoğunlukla, siber güvenliğe yatırım yapmak, işletmelerin tamamen kendi iradesiyle alınmış bir karar.

Bu yüzden 2022’de sadece siber güvenlik araçlarında bir büyüme değil, aynı zamanda siber güvenliği büyümelerinin önemli bir parçası olarak gören işletmelerde de bir artış bekleyin.

2. 5G Büyüme Hızı

IoT ve 5G‘nin birlikte büyümeye devam ediyor. 5G ağlarının hızla benimsenmesi, IoT dünyasını büyük ölçüde hızlandırıyor ve bunun 2022’de de devam etmesi bekleniyor.

Genel olarak konuşursak, 5G, 4G’ye göre yalnızca IoT cihazlarının birbirleriyle daha verimli bir şekilde bağlanmasına ve iletişim kurmasına izin verecek bir dizi ek avantaj sunuyor. Bu avantajlar aşağıdakileri içerir:

  • Daha hızlı veri aktarım hızları.
  • Küresel internet kapsamı.
  • Trafik birimi başına %90’a kadar daha fazla enerji verimliliği.

2022’de 5G’nin IoT’nin büyümesinde ana katalizör olmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, 5G’nin kendisinin de IoT cihazlarınınkine benzer siber güvenlik endişeleri olduğunu unutmayın. Bu yüzden hem 5G hem de IoT, siber güvenliği yeniden düşünmek için yeni bir çağı başlatabilir.

3. Giyilebilir Teknolojide Büyüme

İş dünyasının liderlerinin dikkat etmesi gereken diğer bir şaşırtıcı trend ise, IoT’nin daha fazla giyilebilir teknolojiye yönelmesidir.

Akıllı saatler gibi giyilebilir teknolojiler, IoT alanında ve birçok işletme için büyük potansiyele sahiptir. Fitness ve yaşam tarzı temelli işletmeler, birçok akıllı saat ve giyilebilir cihazın sağlık ve fitness izleme seçenekleriyle entegre olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak bu eğilimi özellikle faydalı bulacaktır.

Bu yüzden aağlık sektörünün de bu büyüyen trendden faydalanmasını bekleyebilirsiniz. Giyilebilir IoT cihazları, kalp krizlerini önlemek ve izlemek, felçli hastalar için EMG sensörlerini izlemek ve astımı izlemek için de kullanılabilir.

4. İşletmeler için IoT

IoT alanı büyüyor olsa da, işletmeleri ve iş liderlerini bunu benimsemekten vazgeçirebilecek bir başlangıç öğrenme eğrisi vardır.

Oracle Communications teknolojiden sorumlu grup başkan yardımcısı Andrew De La Torre, kullanıcı dostu işlevler ve entegre analitik sunarak bir araya getirilen IoT çözümlerinin IoT’nin benimsenmesinin sağlayacağını söylüyor. “İşletmeler, yerleşik bağlantı ve analitik yetenekleri için güçlü bir istekle, kullanıma hazır IoT çözümlerine yatırım yapıyor” diyor.

Gerçekten de şirketler, IoT/edge bilgi işlem sektörüne yapılan yatırımın çoğunu yönlendiriyor.

5. Sağlıkta Nesnelerin İnterneti

Sağlık sektörü, özellikle pandeminin başlangıcından bu yana, IoT’nin benimsenmesinde ön saflarda yer aldı. Bunun nedeni, yüksek kaliteli veri elde etme potansiyeliydi.

IoT ve yapay zeka birlikte; hastaları ve ihtiyaçlarını, ayrıca kan örneklerini ve genetik bilgileri analiz etmek, teşhisleri bulmak ve yeni ilaçlar oluşturmak için kullanılabilir.

IoT cihazlarının sağlık alanında kullanılabilmesinin bir başka yolu da daha önce bahsettiğimiz gibi giyilebilir cihazlardır. Hastalara yardımcı olan birkaç önemli giyilebilir cihaz örneği vardır. Giyilebilir defibrilatörler, IoT ve sağlık hizmetleri potansiyelinin en çarpıcı örneklerindendir.

Örneğin, Zoll LifeVest 4000, ani kalp durması riski taşıyan hastalarda tehlikeli ve yaşamı tehdit eden kalp ritimlerini tedavi etmek için kullanılan giyilebilir bir defibrilatördür. Bu IoT ve sağlık hizmetlerine odaklanan iddialı projelerden birine örnektir. 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.