5G, 2024 Yılına Kadar Bulut Video Gelirini 67,5 Milyar Dolara Çıkaracak
5G, 2024 Yılına Kadar Bulut Video Gelirini 67,5 Milyar Dolara Çıkaracak

5G, 2024 Yılına Kadar Bulut Video Gelirini 67,5 Milyar Dolara Çıkaracak


ABI Research’ün tahminlerine göre, 5G edge ağlar, 2019’da 5 milyar dolar olan bulut video gelirlerini, %67’lik bir CAGR ile 2024’e kadar 67.5 milyar dolara yükseltecek. Aynı zamanda, 5G ve edge ağlar, 2025 yılına kadar 119 milyon bulut oyunu kullanıcısını çekecek.

Pazar araştırma firması yaptığı açıklamada, “5G edge networks, iletişim hizmeti sağlayıcılarının medya ve eğlence alanında yenilikçi uygulamalar, hizmetler ve gelir akışları geliştirmelerine olanak tanıyan yeni yetenekler getiriyor” dedi.

Edge bilgi işlem, işleme yeteneklerini merkezileştirirken ağ trafiğini merkezden dağıtarak bu kullanım durumlarının etkinleştirilmesinde kritik bir rol oynayacak.

Oyun bağlamında 5G ve edge ağlar, aynı oyuna aynı anda erişmek isteyenler ve çok oyunculu işbirliği yapmak isteyenler için tamamen sürükleyici bir ortam yaratacak.

“Genel olarak, eğlence sektöründe video, müzik ve oyun akışına yönelik tektonik değişim, iletişim hizmeti sağlayıcıları için heyecan verici olacak. 5G edge ağlar, çok sayıda hizmet ve kullanım senaryosu için uçtan uca gecikmeyi azaltmak için hücresel mimariyi BT ve bulut altyapısıyla entegre edecek” dedi.

5G düşük gecikme süresi ve edge bilgi işlem yetenekleri ile içerik her yerden üretilip paylaşılabildiğinden, medya ve eğlence hizmetlerinin birçok yönü için çok önemli olacak. İçerik ayrıca çeşitli coğrafi konumlarda ikamet eden çeşitli kullanıcılar tarafından işlenebilir olacak ve üretim maliyetlerini azaltabilecek çeşitli amaçlar için yeniden kullanılabilecek.