AB Kamu Sektöründe Bulut Hizmetlerinin Kullanımına İlişkin Soruşturma Başlatacak

AB Kamu Sektöründe Bulut Hizmetlerinin Kullanımına İlişkin Soruşturma Başlatacak


Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) bugün yaptığı açıklamada, gizlilik önlemlerine uyup uymadıklarını kontrol etmek için kamu sektörü tarafında bulut tabanlı hizmetlerin kullanımına ilişkin 22 ulusal düzenleyici ile ilgili ortak soruşturma başlatacağını söyledi.

Avrupa Veri Koruma Kurulu – The European Data Protection Board (EDPB), soruşturmaların sağlık, finans, vergi, eğitim ve BT hizmet sağlayıcıları gibi sektörleri kapsayan AB kurumları da dahil olmak üzere European Economic Area genelinde 80’den fazla kamu kurumunu kapsayacağını söyledi.

Amazon’un AWS’si, Alphabet’in Google’ı, Oracle ve Microsoft’un Azure’u gibi ABD bulut bilişim şirketleri, özel ve kamu sektörü kuruluşlarından gelen artan talebe yanıt olarak Avrupa genelinde veri merkezleri inşa ediyor. Hem devlet kurumları hem de özel kuruluşlar, ABD yetkilileri tarafından orantısız gözetim faaliyetlerine izin veren yasalarla yönetilen büyük ABD sağlayıcılarının bulut hizmetlerine giderek daha fazla güveniyor.

The European Data Protection Supervisor, geçen yıl Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nun Amazon ve Microsoft tarafından sağlanan bulut bilişim hizmetlerini kullanması hakkında kişisel verilerin Amerika Birleşik Devletleri’ne aktarılmasıyla ilgili endişeler nedeniyle soruşturma başlattı.

Yapılan açıklamada, COVID-19 salgınının birçok kamu sektörü kuruluşunda dijital dönüşüme yol açtığını ve AB veri koruma kurallarına uygun ürün ve hizmetler elde etmede zorluklarla karşılaşılabileceği söylendi.

Avrupa Birliği’nin dönüm noktası niteliğindeki Genel Veri Koruma Yönetmeliği – General Data Protection Regulation (GDPR), AB bireylerinin gizlilik haklarını korumak için tasarlandı ve bu, AB sakinlerinin kişisel bilgilerini işleyen veya kontrol eden tüm şirketler için geçerli.

EDPB, 2022’nin sonundan önce bu analizin sonucu hakkında bir rapor yayınlayacak.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.