Alibaba Cloud, Filipinler’deki İlk Veri Merkezini Kuracak


Alibaba Cloud, varlığını Güneydoğu Asya’da genişletmeye yönelik agresif planın bir parçası olarak, bu yılın sonuna kadar Filipinler’de 1 milyar dolar tutarındaki ilk veri merkezini faaliyete geçirecek. Filipinler, Güneydoğu Asya’da Singapur, Malezya ve Endonezya’nın ardından yerel bir Alibaba Cloud veri merkezine sahip 4. ülke olacak.

Alibaba Cloud yaptığı açıklamada; esnek bilgi işlem, veri tabanları, güvenlik, makine öğrenimi ve veri analitiği dahil olmak üzere hizmetlerinin erişimini genişleteceğini söyledi. Ayrıca, finans teknolojisi, e-ticaret, eğitim ve medya gibi sektörlerdeki yerel işletmeler, bulut teknolojilerini daha verimli bir şekilde benimseyebilecek, uygulayabilecek ve ülkede ortaya çıkan fırsatları yakalamak için kendilerini daha iyi konumlandırabilecekler.

Alibaba Cloud Intelligence’ın Hong Kong, Makao ve Filipinler Genel Müdürü Leo Liu, “Ülkedeki ilk veri merkezimizle, Filipin işletmelerini bulut teknolojilerini benimseme ve dijital bir geleceğe hazırlanma konusunda daha iyi destekleyebileceğiz” dedi. 

Filipinler’in yeni yapısını duyururken, şirket ayrıca Asya Pasifik bölgesinde “milyonluk bir dijital yetenek havuzu oluşturmak” için 1 milyar dolarlık fon ve kaynakla AsiaForward Projesi’ni başlattı.

Proje, önümüzdeki üç yıl içinde bölgede 100.000 geliştiriciyi güçlendirmeyi ve  100.000 teknoloji girişiminin büyümesini hedefliyor.

Alibaba Cloud, “APAC için stratejik yol haritamız, yerel işletmelerin dijital dönüşümünü kolaylaştırmak için hedeflenen yatırımları içeriyor. Pandeminin etkisi ve dijital iş araçlarına yönelik talepteki keskin artış göz önüne alındığında, bu yatırımları daha da uygun görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Filipin pazarına 2019’da giren Alibaba Cloud, yeni veri merkezini Manila’da kurulacak ve şirketin kullanılabilirlik bölgelerini dünya genelinde 25 bölgede 76’ya çıkaracak. 

Şirket, Filipinler’deki veri merkezinin yanı sıra ayrıca Endonezya’da üçüncü bir veri merkezinin ve Malezya’da bir inovasyon merkezinin kurulduğunu da duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde Çinli rakibi Tencent Cloud; Bangkok, Frankfurt, Hong Kong ve Tokyo’da dört yeni veri merkezi açtı.