Microsoft, RiskIQ’yu Satın Alarak Bulut Güvenliği Çözümlerini Genişletmeyi Hedefliyor


Microsoft, hem bulutta hem de şirket içi ortamlarda güvenlik sağlama yeteneklerini desteklemek için, Facebook ve US Postal Service gibi kuruluşlarla birlikte çalıştığı bilinen siber güvenlik firması RiskIQ’yu satın almak için bir anlaşma yaptığını doğruladı.

Microsoft, satın almanın finansal şartlarını açıklamadı, ancak Bloomberg’e göre, şirket yaklaşık 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 

2009 yılında kurulan, Summit Partners ve Battery Ventures gibi şirketlerden 83 milyon yatırım alan San Francisco merkezli RiskIQ, güvenlik tehditlerini tespit etmek için bulut yazılımı geliştirerek, müşterilerin karmaşık kurumsal ağlar ve aygıt ağlarında nerede ve nasıl saldırıya uğrayabileceklerini anlamalarına yardımcı olur. 

Microsoft’ta bu doğrultuda, RiskIQ’nun teknolojilerini temel ürünlerine dahil ederek müşterilerine yönelik küresel tehditlere karşı daha kapsamlı bir görünüm oluşturmayı amaçlıyor. 

Microsoft’ta Bulut Güvenliği Başkan Yardımcısı Eric Doerr bir blog yazısında, “RiskIQ’nun satın alınmasıyla, müşterilerin büyüyen dijital varlıklarını, siber tehditlerdeki artışa karşı savunmalarına yardımcı olma misyonumuza devam edeceğiz.” dedi. 

“RiskIQ, müşterilerin Microsoft bulutunda, AWS’de, diğer bulutlarda, şirket içinde ve tedarik zincirlerinde tüm kurumsal saldırı yüzeylerinin güvenliğini keşfetmesine ve değerlendirmesine yardımcı oluyor. İnterneti tarama ve analiz etme konusunda on yıldan fazla bir deneyime sahip olan RiskIQ, bir bilgisayar korsanının bunlardan yararlanmaması için işletmelerin savunmasız varlıkları belirlemesine ve düzeltmesine yardımcı olabilir.” 

RiskIQ’nun kurucularından olan ve CEO’su olarak görev yapan Elias Manousos ise, satın alma konusunda “heyecanlı” olduğunu ifade etti.

Satın alma, Microsoft’un son zamanlarda siber güvenlik alanında yaptığı satın almalardan sadece biridir. Yazılım devi geçen yıl Azure IoT işini geliştirmek amacıyla İsrailli güvenlik girişimi CyberX’i ve daha geçen ay Nesnelerin İnterneti güvenlik firması ReFirm Labs’ı satın aldı.