AWS Analistlerin Beklentilerini Aştı: İkinci Çeyrek Geliri 19,7 Milyar Dolara Ulaştı

AWS Analistlerin Beklentilerini Aştı: İkinci Çeyrek Geliri 19,7 Milyar Dolara Ulaştı


Amazon’un bulut işletmesi Amazon Web Services (AWS), ikinci çeyrekte yıllık %33 artışla 19.74 milyar dolar gelire ulaştı. Çeyrek için analistlerin 19,56 milyar dolarlık gelir beklentilerini aştı. Bununla birlikte, şirketin %33’lük büyüme oranı, AWS’nin ilk çeyrekte bildirdiği %37’lik büyüme oranının altında kaldı.

Amazon yöneticileri, AWS’nin hızlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini ve şirketin bulutun kurumsal ve kamu sektöründe benimsenmesinde çok fazla umut gördüğünü söyledi. Bu talep nedeniyle AWS, bulut altyapısına yatırım yapmaya ve yeni bölgelere yayılmaya devam edecek.

Amazon’un Kıdemli Başkan Yardımcısı ve CFO’su Brian Olsavsky, yatırımcılara 2021’de Amazon’un 60 milyar dolarlık sermaye yatırımı yaptığını ve bunun yaklaşık %40’ının AWS’yi destekleyen teknoloji altyapısına gittiğini söyledi. Olsavsky, 2022’de Amazon’un sermaye yatırımlarının biraz daha yüksek olmasını beklediğini ve 2022 sermaye yatırımlarının yarısından fazlasının AWS’nin hızlı büyümesini desteklemek için teknoloji altyapısına gideceğini söyledi.

Örneğin, AWS şu anda 26 coğrafi bölgede 84 erişilebilirlik bölgesini destekliyor ve şirket sekiz bölgeye 24 erişilebilirlik bölgesi daha eklemeyi ve toplamda 108 bölgede bulunmayı planlıyor.

Olsavskey ayrıca, giderek daha fazla şirketin buluta geçmesiyle AWS’nin gelir ve marjlarının çeyrekten çeyreğe dalgalanmaya devam etmesini beklediğini söyledi. AWS ayrıca, yıldan yıla %36 artışla 5,72 milyar dolarlık işletme geliri bildirdi. Şirket, mühendislere ve diğer teknoloji çalışanlarına olan yüksek talep nedeniyle ücretlerdeki artışın maliyetleri arttığını söyledi. Ayrıca AWS, veri merkezlerinde daha yüksek elektrik ücretleri ödediğini de belirtti.

Amazon, 2021’in ikinci çeyreğinde bildirdiği 113,1 milyar dolarlık gelirden %7 daha yüksek olan 121,23 milyar dolarlık toplam gelir bildirdi. Şirket ayrıca işletme gelirinin 2021 ikinci çeyrekte 7,7 milyar dolar olduğunu şimdi ise 3,3 milyar dolara düştüğünü söyledi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir