Google Cloud, 6 Milyar Dolarlık Gelire Ulaştı Ancak Kayıplar Artıyor

Google Cloud 6 Milyar Dolarlık Gelire Ulaştı, Ancak Kayıplar Artıyor


Google Cloud geliri, 2022’nin ikinci çeyreğinde sağlıklı bir şekilde büyümeye devam etti, ancak birimin faaliyet kaybı yıllık %45 arttı. Google Cloud’un ana şirketi Alphabet’in CFO’su Ruth Porat, yöneticilerin gelir artışı ve kârlılık arasındaki dengeleri tartıştıklarını, ancak nihayetinde uzun vadeli fırsat için yatırım yapmanın doğru karar olduğuna inandıklarını söyledi.

Çeyrek boyunca, Google Cloud geliri %36 artarak 6,3 milyar dolara ulaştı. Alphabet CEO’su Sundar Pichai, satışların ilk kez 6 milyar doları geçtiğini kaydetti. Kuzey Amerika, Avrupa, Latin Amerika ve Asya dahil olmak üzere tüm coğrafyalarda talebin güçlü kaldığını belirtti, ancak mevcut makro ekonomik ortamın bulut harcama kararlarında rol oynadığını da sözlerine ekledi.

Pichai ayrıca Google’ın AI, arama ve bulut gibi alanlara yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi.

“Bu ayın başlarında işe alımlarımızı yavaşlatacağız ve şirket olarak odağımızı keskinleştireceğiz” dedi. “Mühendislik, teknik ve diğer kritik rolleri işe almaya odaklandık. Verimliliği artırmak ve işe aldığımız büyük yeteneklerin uzun vadeli önceliklerimizle uyumlu olmasını sağlamak için çalışıyoruz.”

Google, 30 Haziran’da sona eren 2022 ikinci mali çeyreği için, şirketin 2021 ikinci mali çeyreği için bildirdiği 61.9 milyar dolara göre yüzde 13 artarak 69.7 milyar dolar toplam gelir bildirdi.

Toplam gelire; Google Arama 35.8 milyar dolardan 40,7 milyar dolarlık gelir; YouTube, 7,0 milyar dolardan 7,3 milyar dolarlık gelir ekledi; Google Network geliri 7,6 milyar dolardan 8,3 milyar dolara ve Google Cloud geliri 4,6 milyar dolardan 6,3 milyar dolara yükseldi.

Google Cloud gelirindeki yıldan yıla yüzde 35,6’lık büyüme, toplam gelirdeki yüzde 12,6’lık büyümeyi aştı. Bununla birlikte, Google Cloud, bir yıl önceki 591 milyon dolarlık işletme zararından önemli ölçüde daha yüksek olan 858 milyon dolarlık bir işletme zararına uğradı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir