AWS Bulutun Sınırlarını Küresel Olarak Genişletecek

AWS Bulutun Sınırlarını Küresel Olarak Genişletecek


Amazon Web Services Inc., ABD’deki yeni AWS Local Zones’un (yerel bölgeler) ilk 16’sının tamamlandığını ve dünya çapında 26 ülkede 32 metropolde daha fazlasını kurma planlarını duyurdu.

AWS, AWS Local Zones‘un ABD dışında yerleşik yabancı müşterilere yerel veri yerleşimi düzenlemelerine uyma yeteneğinin yanı sıra ultra düşük gecikme süresi vaat etmesi nedeniyle büyük bir gelişme olduğunu söyledi.

Kaynakları müşterilere bu kadar yakınlaştırmanın avantajı, bulutta tek basamaklı milisaniye gecikmeye ihtiyaç duyan uygulamaları dağıtmayı mümkün kılmaktır. Önceden, çoğu durumda coğrafi olarak müşterilerden çok daha uzakta bulunan bazı AWS bölgelerinde bu mümkün olmayabilirdi.

Bulut devi, AWS bölgelerinin uygulamaların büyük çoğunluğu için yeterince yakın olduğunu söylese de, ultra düşük gecikme süresi gerektiren belirli uygulama türleri vardır. Bu uygulama türleri arasında; uzaktan gerçek zamanlı oyun, medya ve eğlence içeriği oluşturma, makine öğrenimi çıkarımı, canlı video akışı, mühendislik simülasyonları ve artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları sayılabilir.

AWS; Atlanta, Boston, Chicago, Dallas, Denver, Houston, Kansas City, Las Vegas, Los Angeles, Miami, Minneapolis, New York City, Philadelphia, Phoenix, Portland ve Seattle’daki ABD müşterilerinin bazıları için AWS Local Zones’a erişimden yararlandığını söyledi.

Bu yıl daha sonra Amsterdam, Atina, Auckland, Bangkok, Bengaluru, Berlin, Bogota, Brisbane, Brüksel, Buenos Aires, Chennai, Kopenhag, Delhi, Hanoi, Helsinki, Johannesburg, Kalküta, Lima, Lizbon, Manila, Münih, Nairobi, Oslo, Perth, Prag, Querétaro, Rio de Janeiro, Santiago, Toronto, Vancouver, Viyana ve Varşova gibi dünya çapında çok daha fazla işletme bu erişimden faydalanabilecek.

AWS Local Zones, birçok yabancı müşteri için yerel veri yerleşimi gereksinimlerini karşılarken aynı zamanda azaltılmış gecikme süresinden de faydalanmalarını sağlayacak. AWS, başka bir avantaj olarak, müşterilerin hibrit uygulama dağıtımları için ultra düşük gecikme süresi sağlamak için şirket içi veri merkezlerini de AWS Local Zones’a bağlayabileceklerini söyledi. Bağlantı seçenekleri, genel interneti veya doğrudan AWS Local Zones’a özel bir bağlantı olan AWS Direct Connect’i içerir.

AWS Altyapı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Prasad Kalyanaraman, AWS Local Zones ile bulutun sınırlarının genişlediğini ve artık “neredeyse her yerde” bulunduğunu söyledi.

Kalyanaraman, “ABD merkezli AWS Local Zones’u kullanan binlerce AWS müşterisi, sektörleri için özel olarak tasarlanmış düşük gecikme süreli uygulamaları ve müşterilerinin kullanım durumlarını optimize edebiliyor” dedi. “İlk 16 yerel bölgemizin başarısıyla, bulut hizmetlerinin sınırlarını yeni yerlere taşımak için aynı yetenekleri isteyen dünya çapındaki müşterilerimiz için daha fazla konuma yayıyoruz.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir